Nosidełko dla niemowląt – od jakiego wieku je stosować? Jakie wybrać?

nosidełko dla niemowlaka

Gdy nadejdą ciepłe wiosenne dni, wielu rodziców decyduje się na zakup nosidełka dla niemowlaka. Od jakiego wieku można korzystać z tego akcesorium? Jak wybrać nosidełko dla dziecka? Czym się kierować? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Nosidełko dla dziecka – jak z niego bezpiecznie korzystać?
2. Nosidełko dla dziecka – w jakich sytuacjach się przydaje?
3. Nosidełko dla niemowlaka – od jakiego wieku je stosować?
4. Nosidełko dla niemowlaka – do kiedy je stosować?
5. Nosidełko dla dziecka – jakie wybrać?
6. Często zadawane pytania o nosidełka dla dzieci

Nosidełko dla dziecka – jak z niego bezpiecznie korzystać?

Nosidełko dla dziecka to akcesorium, które wzbudza wiele kontrowersji. Wynika to z faktu, że nosidełko dla niemowlaka, jeśli jest nieprawidłowo użytkowane, może zaszkodzić dziecku. Aby tak się nie stało, rodzice muszą zadbać o kilka istotnych kwestii [1] [2]:
dziecko musi osiągnąć odpowiedni wiek, wagę, a także dojrzałość, aby można je było nosić w nosidełku,
• nie należy stosować nosidełka do długich spacerów – od tego jest wózek spacerówka,
• podczas użytkowania nosidełka trzeba robić przerwy,
• rodzice muszą wiedzieć, jak korzystać z nosidełka (nie wolno nosić dziecka przodem do świata, małe dzieci można nosić na brzuchu, starsze na plecach),
• wybór nosidełka dla dziecka powinien być dobrze przemyślany.

Nosidełko dla dziecka – w jakich sytuacjach się przydaje?

Nosidełko ergonomiczne dla dziecka pozwala maluchowi na towarzyszenie rodzicom w różnych codziennych czynnościach. Dzięki temu pomiędzy nimi wytwarza się szczególna więź, maluch jest także spokojniejszy. Natomiast z punktu widzenia rodzica nosidełko dla niemowlaka jest bardzo istotne dla komfortu psychicznego. Podczas wykonywania domowych obowiązków jego ręce są wolne, a pociecha jest zawsze blisko i w zasięgu wzroku.

Nosidełko dla niemowlaka – od jakiego wieku je stosować?

Nosidełko dla niemowlaka może być stosowane dopiero wtedy, kiedy dziecko jest w stanie utrzymać samodzielnie główkę, siedzieć, zmieniać pozycję ciała czy też czworakować. Nie powinno się w nim nosić noworodka [2]. Specjaliści zalecają, aby stosować nosidełko dla dziecka najwcześniej od 4. miesiąca życia, a najlepiej od około 7-9. miesiąca życia, gdy maluch opanuje wszystkie wspomniane umiejętności.

Zobacz również: Wspólna sypialnia rodziców i niemowlaka – porady – jak stworzyć wspólną sypialnię dla dziecka i rodziców?

Nosidełko dla niemowlaka – do kiedy je stosować?

Na rynku jest wiele modeli nosidełek ergonomicznych dla dzieci. Większość z nich jest przeznaczona dla maluchów, które mają 7-8 miesięcy. Moment rezygnacji z nosidełka zależy od wzrostu i wagi dziecka. Najczęściej rodzice rozstają się z akcesoriów, gdy pociecha jest na nie za duża.

Zobacz również: Jaki rozmiar ubranek wybrać dla noworodka?

Nosidełko dla dziecka – jakie wybrać?

Nosidełko dla dziecka powinno zostać dobrane do potrzeb dziecka, jego wzrostu i wagi, a także zgodnie z gabarytami rodzica. Najkorzystniejszym rozwiązaniem są hybrydowe nosidełka, które przypominają chusty do noszenia. Składają się one z regulowanego siedziska i wiązanych pasów, które umożliwiają dostosowanie dziecka do sylwetki dziecka oraz rodzica.

Często zadawane pytania o nosidełka dla dzieci

1. Od jakiego wieku dziecko w nosidełku?

Specjaliści zalecają, aby stosować nosidełko dla dziecka dopiero wtedy, gdy maluch zacznie samodzielnie siedzieć, utrzymywać główkę, zmieniać pozycję ciała oraz czworakować.

2. Do jakiego wieku w nosidełku?

Moment rezygnacji z nosidełka zależy od wzrostu i wagi dziecka.

3. Kiedy można nosić dziecko w nosidle?

Nosidełko dla niemowlaka może być wykorzystywane podczas wykonywania obowiązków domowych, a także na zewnątrz, podczas spacerów.

4. Jakie nosidełko dla niemowlaka?

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dostępnym na rynku są hybrydowe nosidełka, które przypominają pod względem użytkowania i korzyści chusty do noszenia.

5. Jakie nosidło dla 7-miesięcznego dziecka?

Większość nosidełek dla dzieci jest przeznaczona maluchów w wieku 7-8 miesięcy. Warto wybrać spośród nich model, który będzie ergonomiczny oraz dopasowany do potrzeb i sylwetki dziecka.

6. Czy nosidełko szkodzi dziecku?

Jeśli jest nieprawidłowo użytkowane, nosidełko dla niemowlaka może zaszkodzić dziecku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z doborem akcesorium warto skonsultować się z lekarzem pediatrą lub fizjoterapeutą.


Źródła:

1. https://dziendobry.tvn.pl/parenting/dziecko/nosidelka-dla-dzieci-jakie-wybrac-najlepsze-i-jak-stosowac-porady-fizjoterapeuty-da326016-5317751

2. https://www.mjakmama24.pl/niemowle/co-kupic/nosidelko-dla-niemowlat-ktore-najbezpieczniejsze-wywiad-z-fizjoterapeuta-aa-rdus-KUHY-97X8.html

Oceń

Data publikacji: 05/04/2022, Data aktualizacji: 21/04/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *