Masaż niemowlaka

Porady na temat niemowląt

Masaż niemowlaka znacznie różni się od tego wykonywanego na dorosłym człowieku. Można go wykonać samemu w domowym zaciszu. Harmonijnym ruchom towarzyszy delikatny nacisk (jest to nawet bardziej czułe głaskanie niż nacisk w pełnym tego słowa znaczeniu).

Czym jest masaż niemowlaka?

Masaż ma pozytywny wpływ nie tylko na samopoczucie maluszka ale także na jego układ trawienny, oddychania, trawienia. Masaż to przede wszystkim wspaniała, duża dawka miłości. Malutkie dzieci są bardzo wyczulone na dotyk. Dotyk rodzica sprawia, że stają się spokojniejsze, czują się bardziej bezpiecznie. Dotykanie, głaskanie oraz inne formy kontaktu cielesnego pomiędzy dzieckiem a rodzicami zacieśniają więź między nimi. Kojącą moc dotyku można wykorzystywać świadomie. Masaż przyda się zatem wówczas kiedy maluch jest niespokojny lub rozdrażniony. Taka forma dotyku sprawia mu bowiem dużą przyjemność i działa odprężająco.

Najlepsza pora do masażu to okres między karmieniami. Żeby masaż sprawiał maluszkowi przyjemność sami musimy być odprężeni. Inaczej nasze ruchy nie będą dostatecznie miękkie i delikatne a maluch wyczuje nasz niepokój i sam nie będzie potrafił się zrelaksować.

Dlaczego warto wykonywać masaż niemowlaka?

 • Maluch po masażu lepiej zasypia. Jego sen jest spokojniejszy.
 • Masaż ma pozytywny wpływ na układ oddechowy, układ trawienia oraz krążenia
 • Wspomaga rozwój motoryczny dziecka
 • Pozwala dziecku się zrelaksować
 • Buduje więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem
 • Dotyk dziecka sprawia, że czuje się ono bezpieczne

Jak się przygotować do masażu niemowlaka?

 • Wycisz się, wyłącz wszystkie zbędne sprzęty (telewizor radio itp.)
 • Masuj delikatnie, obserwuj reakcje swojej pociechy
 • Nie masuj dziecka bezpośrednio po posiłku, odczekaj przynajmniej 30 min
 • Kilkumiesięcznego niemowlaka najlepiej masować na przewijaku (tam jest wszystko pod ręką)
 • Czas wykonywania masażu potraktuj jako czas tylko dla dziecka!

Masaż na bolący brzuszek

Taki masaż pomoże dziecku cierpiącemu z powodu kolki, zaparcia lub też innych „brzuszkowych dolegliwości”

Krok pierwszy

Rozbierz swojego maluszka od pasa w dół. Zdejmij mu pieluszkę. Dłonie posmaruj oliwką. Ogrzej dłonie a następnie połóż je w poprzek brzuszka dziecka (jedna na drugiej) i przesuwaj je na przemian od góry do dołu. Taki ruch powtarzaj 6 razy (po 3 razy dla każdej dłoni)

Krok drugi

Zegnij nóżki maluszka i przyciśnij je do brzuszka. Trzymaj tak przez około 6 sekund. Jeśli nóżki są napięte i stawiają opór, nie dociskaj ich na siłę, tylko połóż dziecku ciepłe dłonie na brzuszek i delikatnie uciskaj.

Krok trzeci

Chwyć stópki (albo łydki) swojej pociechy i lekko potrząśnij nóżkami (tak jakbyś chciała coś z nich strzepnąć) . Ta część masażu jest zwykle bardzo lubiana przez niemowlaki i sprawia im ogromną przyjemność.

Krok czwarty

Teraz za pomocą jednej dłoni kreślisz na brzuszku księżyc (półokrąg), zgodnie z ruchem wskazówek zegara, od godziny 12 do 6. Drugą natomiast kreślisz słońce (pełny okrąg) od godziny 6 do 6, także zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po wykonaniu poszczególnych ruchów nie odrywaj rąk od brzuszka dziecka. Powtórz 6 razy. Na koniec powtórz jeszcze krok 2 i trzeci.

Udanej zabawy!

Oceń

Data publikacji: 17/06/2015, Data aktualizacji: 29/10/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *