Powszechnie wiadomo, że każde dziecko powinno pić mleko. Mleko posiada bowiem bogatą dawkę wartości odżywczych, a także wapnia, białka, potasu i innych pierwiastków tak bardzo potrzebnych szczególnie podczas intensywnego wzrostu dziecka. Co jednak gdy dziecko jest uczulone na mleko? Czy utrzymywać dziecko bez mleka?
Mleko krowie powszechnie uważane za zdrowe i potrzebne coraz częściej wywołuje alergie u dzieci. O alergii rodzice dowiadują się zwykle wówczas, gdy zaobserwują na policzkach swojego maluszka dziwne szorstkie plamy. Niektóre dzieci reagują także biegunką, wymiotami i bólami brzucha. Objawy bywają natychmiastowe , ale zdarza się też, że pojawiają się nawet po kilku dniach od spożycia alergenu. Opisane wyżej objawy występujące po spożyciu mleka świadczą o alergii na białko mleka krowiego lub też nietolerancji laktozy (cukru mlecznego). W jednym i drugim przypadku musisz wyeliminować wszystkie produkty, które zawierają choć odrobinę mleka krowiego.
Na alergię cierpią częściej dzieci „chowane na butelce” niż te karmione piersią. Zawarte w mleku białka wywołują nadmierną reakcję systemu obronnego organizmu. Choć alergenu nie ma w mleku matki to dzieci karmione piersią także mogą mieć objawy alergii. Dzieje się tak wówczas gdy w mleku matki znajdą się alergeny dostarczone tam przez pokarm jaki spożywała matka.
Najczęstsze objawy alergii występujące u niemowląt
Najczęstsze objawy alergii występujące u starszych dzieci:
Leczenie alergii polega na całkowitym usunięciu z diety dziecka produktów zawierających alergeny. Dziecko nie może spożywać ani mleka krowiego ani żadnych jego przetworów. Jeśli karmisz piersią to produkty te powinnaś usunąć z własnej diety. Aby nie doprowadzić do odwapnienia organizmu zgłoś się do lekarza. Lekarz zapisze Ci prawdopodobnie wapń w tabletkach, który zrekompensuje brak mleka krowiego w diecie.
Jeśli dziecko karmione było mieszanką mleka krowiego lekarz zapisze mu inną mieszankę zawierającą prawdopodobnie hydrolizaty kazeiny lub białek serwatkowych. Taka mieszanka całkowicie zastępuje mleko krowie pod względem wartości odżywczych a jest przy tym nisko alergiczna.
Starsze dziecko nie będzie mogło pić mleka, kakao, kefiru, maślanki, jeść twarogu, sera żółtego raz topionego, margaryny mlecznej, śmietany, jogurtów , lodów, czekolady mlecznej itp. Musisz zwracać uwagę na wszelkie gotowe produkty, które mogą zawierać mleko i jego pochodne. Sprawdzaj zawsze dokładnie skład produktów , które podajesz dziecku!
Data publikacji: 17/06/2015, Data aktualizacji: 29/10/2021
Dodaj komentarz