12-tygodniowe niemowlę – rozwój, pielęgnacja, karmienie

12 tygodniowe niemowlę rozwój

12 tydzień życia to koniec tzw. czwartego trymestru. Oznacza to, że dziecko jest już nieco lepiej zorientowane w otaczającym je świecie. Coraz bardziej świadomie wykonuje ruchy i aktywnie uczestniczy w życiu rodzinnym. Co jeszcze potrafi 12-tygodniowe niemowlę? Jak przebiega jego rozwój? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

 1. 12-tygodniowe niemowlę – rozwój
 2. Pielęgnacja 12-tygodniowego niemowlaka
 3. Karmienie dziecka w 12 tygodniu życia

12-tygodniowe niemowlę – rozwój

12 tydzień życia to koniec trzeciego miesiąca. W tym wieku potrafi ono:

 • Utrzymać główkę w górze przez krótki moment
 • Przesuwać się do przodu położone na podłodzie
 • Świadomie otwierać i zamykać oczy
 • Wydawać pomruki i piski
 • Mlaskać
 • Rozróżniać głosy
 • Świadomie patrzeć na osobę, która do niego mówi
 • Uśmiechać się na widok bliskich osób
 • Wykonywać coraz lepiej skoordynowane ruchy
 • Wkładać przedmioty i rączki do buzi

W 12 tygodniu życia kończy się trzeci skok rozwojowy. Jest to etap intensywnego rozwoju układu nerwowego dziecka. W tym czasie dziecko może być bardziej drażliwe i marudne. Jest to jednak tylko okres przejściowy, który zaowocuje pojawieniem się u maluszka nowych umiejętności.

Zobacz również: Wakacje z niemowlakiem – jak wybrać miejsce wakacji i się do nich przygotować?

Pielęgnacja 12-tygodniowego niemowlaka

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to w 12 tygodniu powinniście zaszczepić dziecko szczepionką DTP. Jest to szczepienie przeciw tężcowi, krztuścowi oraz błonicy. Między 3 a 4 miesiącem życia dziecko powinno zostać zaszczepione również przeciwko polio i Hib. Jest to więc ostatni dzwonek na wykonanie tego rodzaju szczepień.

Musicie pamiętać o jak najczęstszym kontakcie fizycznym z 12-tygodniowym niemowlakiem. Dzięki temu będzie ono czuło się kochane i bezpieczne. Możecie również jak najczęściej masować ciałko dziecka. Masaże relaksują i sprzyjają budowaniu więzi z rodzicami.

Zobacz również: 25 tydzień życia niemowlaka – umiejętności, dieta, sen

Karmienie dziecka w 12 tygodniu życia

W wieku trzech miesięcy niemowlaki mają już mniej więcej ustalone pory karmienia. Najczęściej jedzą co 3-4 godziny. Dieta maluszka powinna składać się tylko i wyłącznie z mleka. Jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie na wprowadzanie innego pożywienia. Zaczekaj więc z podawaniem maluszkowi pokarmów stałych.

Niemowlę w wieku 3 miesięcy możemy karmić piersią lub butelką. Oba sposoby są tak samo dobre. Jeśli jednak zdecydowaliście się na karmienie butelką, to wybierzcie smoczek o wolnym przepływie z malutką dziurką. Dzięki temu dziecko nie będzie się krztusić podczas karmienia.

Oceń

Data publikacji: 09/08/2023, Data aktualizacji: 05/09/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *