Najważniejsze badania po poronieniu - poznaj przyczynę stratyBadaniaprenatalne.pl

Najważniejsze badania po poronieniu

badania po poronieniu

Badania po poronieniu warto rozpocząć od badań genetycznych, ponieważ ok. 70% poronień spowodowanych jest wadami genetycznymi płodu. Na szczęście rodzice po poronieniu nadal mają duże szanse na zdrowe potomstwo – po pierwszym poronieniu szansa wynosi nawet 95%. Jakie badania po poronieniu wykonać?

Każda ciąża nieszczęśliwie zakończona przed 22 tygodniem określana jest jako poronienie. Co roku w Polsce z tym problemem boryka się około 40 tysięcy kobiet, stanowi  to mniej więcej 15% wszystkich rozpoznanych ciąż. 

Badania po poronieniu – diagnostyka jest bardzo ważna

Określenie przyczyny poronienia jest niezwykle istotne. Z jednej strony ze względu na psychikę rodziców – badania po poronieniu i poznanie przyczyny utraty ciąży pozwalają zminimalizować strach przed kolejną stratą oraz pozbyć się poczucia winy, które często towarzyszy kobietom w tej sytuacji.

Z drugiej jednak strony pozwala po prostu zwiększyć szanse na szczęśliwe urodzenie dziecka. Niektórzy lekarze zalecają, aby szukać przyczyny poronienia dopiero po drugiej lub trzeciej utracie ciąży. Są jednak i tacy, którzy na podstawowe badania kierują pacjentki nawet po pierwszym poronieniu.

Nadal masz duże szanse na dziecko!

Ta myśl powinna być cały czas w Twojej głowie. Zamiast myśleć o tym, co się stało, myśl o tym, że wkrótce możesz być mamą. Pozytywne myślenie jest bardzo ważne, tym bardziej, że są do tego podstawy. Po pierwszym poronieniu masz aż 95% szans na urodzenie zdrowego dziecka! Po drugim szanse maleją tylko nieznacznie – 80-87%

szanse na dziecko po poronieniu

Źródło: poronilam.pl

Przyczyny poronień – najczęściej są to czynniki genetyczne

Najczęstszą przyczyną poronień jest po prostu genetyka (aż 70%  przypadków utraty ciąży). Sporadyczne poronienia, tzn. takie, które nie powtarzają się, mogą być spowodowane wadą genetyczną tj. zespół Downa, Edwardsa, Patau lub inną. Wada ta przeważnie pojawia się samoistnie czyli nie jest odziedziczona po rodzicach. W związku z tym, że pojawia się przypadkowo, zwykle nie powtarza się w kolejnych ciążach (w 96% przypadków).  Można łatwo sprawdzić, czy przyczyną poronienia była właśnie tego typu wada.

Badania genetyczne po poronieniu – analiza materiału poronnego i inne badania genetyczne

Wystarczy, że po zakończonym badaniu histopatologicznym wypożyczymy ze szpitala bloczki parafinowe (tak zabezpieczony jest zwykle materiał z poronienia) i przekażemy do badania laboratorium genetycznemu. Takie badanie genetyczne po poronieniu można wykonać nawet kilka tygodni po zakończeniu ciąży i zwykle jego wynik jest od razu konsultowany z lekarzem genetykiem.

Do badania po poronieniu można również oddać świeży materiał z poronienia zabezpieczony w soli fizjologicznej. Najlepiej nadaje się do tego kosmówka, ale inne tkanki z poronienia są równie dobre. Paradoksalnie stwierdzenie wady genetycznej u płodu daje rodzicom spokój. Wiedzą oni, że taka sytuacja nie powinna się powtórzyć i że nie mieli na nią żadnego wpływu. Jeżeli rodzice mają możliwość przeprowadzić takie badanie, powinni je wykonać bezpośrednio po poronieniu. O badania możesz zapytać na naszym czacie

informacja

Pamiętaj! Tylko bezpośrednie badanie materiału poronnego może ustalić, czy do poronienia doszło przez wadę genetyczną dziecka. 

Przyczyną poronienia może też być mutacja w genie u jednego z rodziców.  Zwykle nie powodują one objawów chorobowych u nich samych, ale np. utrudniają donoszenie ciąży. Do takich mutacji należą m.in mutacje w genach odpowiedzialnych za trombofilię (V Leiden, protrombina)..

Jeżeli badanie materiału poronnego wskaże przyczynę poronienia, rodzice nie będą musieli martwić się dalszą diagnostyką, która jest bardzo droga i czasochłonna. Lekarz genetyk udzieli im konkretnych zaleceń.

W Rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego czytamy:

U wszystkich kobiet z powtarzającymi się poronieniami należy przeprowadzić wywiad w kierunku trombofilii. Obejmuje on występowanie choroby zakrzepowo-zatorowej, udarów, zawałów, zakrzepicy żylnej oraz choroby wieńcowej zarówno u pacjentki, jak i u jej krewnych pierwszego stopnia. Dodatni wywiad obliguje do wykonania badań w kierunku mutacji typu Leiden czynnika V, mutacji genu protrombiny, stężenia antytrombiny oraz poziomu białka C i białka S. [1]

Wykonując badanie w kierunku trombofilii warto sprawdzić przynajmniej mutację w genie V Leiden, protrombiny oraz warianty C677T i A1298C genu MTHFR. Te ostatnie są często pomijane. Tymczasem wpływają na upośledzenie wchłaniania kwasu foliowego, a co za tym idzie może być przyczyną wad cewy nerwowej.

badania genetyczne po poronieniach

Badanie genetyczne po poronieniu: kariotyp

Innym badaniem genetycznym wykonywanym u par po poronieniach jest badanie kariotypu. Polega ono na sprawdzeniu liczby oraz struktury chromosomów. Samo badanie wykonywane jest z krwi rodziców i przypomina zwykłą morfologię.

Czym jest poronienie?

Poronienie jest przedwczesnym zakończeniem ciąży trwającej krócej niż 22 tygodnie. Statystycznie poronieniem kończy się 10-15% ciąż. Najczęściej dochodzi do poronień samoistnych, choć również występują poronienia sztuczne. Ciąża może zostać przerwana w  przypadku gwałtu, gdy stanowi zagrożenie dla zdrowia kobiety oraz w momencie wykazania upośledzenia płodu podczas badań prenatalnych. W przypadku poronienia należy pamiętać o możliwościach sprawdzenia przyczyny poronienia.

Jakie inne badania po poronieniu warto wykonać?

Lista badań po poronieniu jest dość długa.  Nie zawsze przyczyna jest tak oczywista. Oprócz wspomnianych wyżej badań genetycznych po poronieniu wykonuje się również inne badania:

 • Badanie histopatologiczne – to pierwsze badanie po poronieniu wykonywane jeszcze w szpitalu. Niestety zwykle jego wynik nie daje nam konkretnych odpowiedzi i konieczna jest dalsza diagnostyka
 • Antykoagulant tocznia
 • Badania budowy macicy i nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych
 • Przeciwciała przeciwjądrowe ANA
 • Przeciwciała przeciwko antygenom łożyska
 • Badanie poziomu hormonu tarczycy TSH i poziomu hormonów FT3 i FT4
 • Toxoplazmoza (IgM)
 • Przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO)
 • Cytomegalia (IgM)
 • Różyczka (IgG, IgM)
 • Badanie w kierunku zakażenia Chlamydia Trachomatis (Chlamydioza)
 • Badania w kierunku zespołu antyfosfolipidowego – przeciwciała antykardiolipidowe – IgG, IgM
 • Przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG)
 • Badanie nasienia

Badania hormonalne należy wykonać dopiero po dłuższej przerwie. Organizm po poronieniu musi się zregenerować. Dopiero wówczas możemy zrobić następujące testy:

 • Badania poziomu progesteronu, prolaktyny, testosteronu, FSH (badania hormonalne)
 • Badanie hormonalne tarczycy (TSH, fT3, fT4)

Badania po poronieniu i prawa rodziców

Szukasz informacji na temat swoich praw oraz badań po poronieniu? Napisz do nas na info@badaniaprenatalne.pl lub zadzwoń pod numer telefonu 794 610 576.

REKLAMA


poroniłam

W portalu poronilam.pl znajdziesz m.in. artykuły:


Źródła:

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, 2004, s. 10.

Autor: badaniaprenatalne.pl

Aktualizacja: 7 marca 2018 r

 

Tagi: badania genetyczne po poronieniach, badania po poronieniach

Najważniejsze badania po poronieniu
5 Liczba ocen: 2

Przeczytaj również:

24/07/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
jak przygotować dziecko do operacji
Jak przygotować dziecko do operacji? Wcześniej wykonaj u niego to badanie

Twoje dziecko będzie miało operację pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym? Przed zabiegiem warto upewnić się, czy malec nie ma nadwrażliwości na któryś z leków. Ułatwi to anestezjologowi dobranie najodpowiedniejszego środka znieczulającego i tym samym...

Zamknij