Najważniejsze badania po poronieniu - badania po poronieniachBadaniaprenatalne.pl

Najważniejsze badania po poronieniu

Najważniejsze badania po poronieniu

Aktualizacja 7 marca 2018 r.

Każda ciąża nieszczęśliwie zakończona przed 22 tygodniem określana jest jako poronienie. Co roku w Polsce z tym problemem boryka się około 40 tysięcy kobiet, stanowi  to mniej więcej 15% wszystkich rozpoznanych ciąż. Na szczęście rodzice po poronieniu nadal mają duże szanse na zdrowe potomstwo -po pierwszym poronieniu jest to nawet 95% szans.

Określenie przyczyny poronienia jest niezwykle ważne. Z jednej strony ze względu na psychikę rodziców – zminimalizowanie strachu przed kolejnym poronieniem oraz  pozbycie się poczucia winy, które często towarzyszy kobietom po stracie ciąży. Z drugiej jednak strony pozwala po prostu zwiększyć szanse na szczęśliwe urodzenie dziecka. Niektórzy lekarze zalecają, aby szukać przyczyny poronienia dopiero po drugiej lub trzeciej utracie ciąży. Są jednak i tacy, którzy na podstawowe badania kierują pacjentki nawet po pierwszym poronieniu.

Nadal masz duże szanse na dziecko!

Ta myśl powinna być cały czas w Twojej głowie. Zamiast myśleć o tym co się stało, myśl o tym, że wkrótce możesz być mamą. Pozytywne myślenie jest bardzo ważne, tym bardziej, że są do tego podstawy. Po pierwszym poronieniu masz aż 95% szans na urodzenie zdrowego dziecka! Po drugim szanse maleją tylko nieznacznie – 80-87%

szanse na dziecko po poronieniu

Źródło: poronilam.pl

Przyczyny poronień – najczęściej są to czynniki genetyczne

Najczęstszą przyczyną poronień jest po prostu genetyka (aż 70%  przypadków utraty ciąży). Sporadyczne poronienia, tzn. takie, które nie powtarzają się, mogą być spowodowane wadą genetyczną tj. zespół Downa, Edwardsa, Patau lub inną. Wada ta przeważnie pojawia się samoistnie czyli nie jest odziedziczona po rodzicach. W związku z tym, że pojawia się przypadkowo, zwykle nie powtarza się w kolejnych ciążach (w 96% przypadków).  Można łatwo sprawdzić, czy przyczyną poronienia była właśnie tego typu wada.

Wystarczy, że po zakończonym badaniu histopatologicznym wypożyczymy ze szpitala bloczki parafinowe (tak zabezpieczony jest zwykle materiał z poronienia) i przekażemy do badania laboratorium genetycznemu. Takie badanie można wykonać nawet kilka tygodni po zakończeniu ciąży i zwykle jego wynik jest od razu konsultowany z lekarzem genetykiem.

Do badania można również oddać świeży materiał z poronienia zabezpieczony w soli fizjologicznej. Najlepiej nadaje się do tego kosmówka, ale inne tkanki z poronienia są równie dobre. Paradoksalnie stwierdzenie wady genetycznej u płodu daje rodzicom spokój. Wiedzą oni, że taka sytuacja nie powinna się powtórzyć i że nie mieli na nią żadnego wpływu. Jeżeli rodzice mają możliwość przeprowadzić takie badanie, powinni je wykonać bezpośrednio po poronieniu. O badania możesz zapytać na naszym czacie

informacja

Pamiętaj! Tylko bezpośrednie badanie materiału poronnego może ustalić, czy do poronienia doszło przez wadę genetyczną dziecka. 

Przyczyną poronienia może też być mutacja w genie u jednego z rodziców.  Zwykle nie powodują one objawów chorobowych u nich samych, ale np. utrudniają donoszenie ciąży. Do takich mutacji należą m.in mutacje w genach odpowiedzialnych za trombofilię (V Leiden, protrombina)..

Jeżeli badanie materiału poronnego wskaże przyczynę poronienia, rodzice nie będą musieli martwić się dalszą diagnostyką, która jest bardzo droga i czasochłonna. Lekarz genetyk udzieli im konkretnych zaleceń.

W Rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego czytamy:

“U wszystkich kobiet z powtarzającymi się poronieniami należy przeprowadzić wywiad w kierunku trombofilii. Obejmuje on występowanie choroby zakrzepowo-zatorowej, udarów, zawałów, zakrzepicy żylnej oraz choroby wieńcowej zarówno u pacjentki, jak i u jej krewnych pierwszego stopnia. Dodatni wywiad obliguje do wykonania badań w kierunku mutacji typu Leiden czynnika V, mutacji genu protrombiny, stężenia antytrombiny oraz poziomu białka C i białka S.” [1]

Wykonując badanie w kierunku trombofilii warto sprawdzić przynajmniej mutację w genie V Leiden, protrombiny oraz warianty C677T i A1298C genu MTHFR. Te ostatnie są często pomijane. Tymczasem wpływają na upośledzenie wchłaniania kwasu foliowego, a co za tym idzie może być przyczyną wad cewy nerwowej.

Badania po poronieniu: kariotyp

Innym badaniem genetycznym wykonywanym u par po poronieniach jest badanie kariotypu. Polega ono na sprawdzeniu liczby oraz struktury chromosomów. Samo badanie wykonywane jest z krwi rodziców i przypomina zwykłą morfologię.

Czym jest poronienie?

Poronienie jest przedwczesnym zakończeniem ciąży trwającej krócej niż 22 tygodnie. Statystycznie poronieniem kończy się 10-15% ciąż. Najczęściej dochodzi do poronień samoistnych, choć również występują poronienia sztuczne. Ciąża może zostać przerwana w  przypadku gwałtu, gdy stanowi zagrożenie dla zdrowia kobiety oraz w momencie wykazania upośledzenia płodu podczas badań prenatalnych. W przypadku poronienia należy pamiętać o możliwościach sprawdzenia przyczyny poronienia.

Jakie inne badania warto wykonać po poronieniu?

Lista badań po poronieniu jest dość długa.  Nie zawsze przyczyna jest tak oczywista. Oprócz wspomnianych wyżej badań genetycznych po poronieniu wykonuje się również inne badania:

 • Badanie histopatologiczne – to pierwsze badanie po poronieniu wykonywane jeszcze w szpitalu. Niestety zwykle jego wynik nie daje nam konkretnych odpowiedzi i konieczna jest dalsza diagnostyka
 • Antykoagulant tocznia
 • Badania budowy macicy i nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych
 • Przeciwciała przeciwjądrowe ANA
 • Przeciwciała przeciwko antygenom łożyska
 • Badanie poziomu hormonu tarczycy TSH i poziomu hormonów FT3 i FT4
 • Toxoplazmoza (IgM)
 • Przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO)
 • Cytomegalia (IgM)
 • Różyczka (IgG, IgM)
 • Badanie w kierunku zakażenia Chlamydia Trachomatis (Chlamydioza)
 • Badania w kierunku zespołu antyfosfolipidowego – przeciwciała antykardiolipidowe – IgG, IgM
 • Przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG)
 • Badanie nasienia

Badania hormonalne należy wykonać dopiero po dłuższej przerwie. Organizm po poronieniu musi się zregenerować. Dopiero wówczas możemy  zrobić następujące testy:

 • Badania poziomu progesteronu, prolaktyny, testosteronu, FSH (badania hormonalne)
 • Badanie hormonalne tarczycy (TSH, fT3, fT4)

Źródła:

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, 2004, s. 10.

Więcej informacji

Szukasz informacji na temat swoich praw oraz badań? Napisz do nas na info@badaniaprenatalne.pl lub zadzwoń pod numer telefonu 794 610 576.

REKLAMA


poroniłam

W portalu poronilam.pl znajdziesz m.in. artykuły:


Przeczytaj również:

24/07/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
badanie na trombofilię wrodzoną
“Badanie na trombofilię – ważne dla przyszłych mam!”

W styczniu ukazał się nasz artykuł "Badanie na trombofilię - ważne dla przyszłych mam!" w magazynie Supermama w Wielkim Mieście. Badanie na trombofilię wrodzoną Okres ciąży i połogu sprzyja powstawaniu zakrzepów, tym bardziej gdy przyszła mama...

Zamknij