Miażdżyca – objawy, przyczyny, leczenie, dieta

Miażdżyca

Miażdżyca, czyli choroba wiążąca się z niebezpiecznymi zmianami w tętnicach, grozi przede wszystkim niedokrwieniem mózgu, udarem czy tętniakiem. Ryzyko choroby znacznie zwiększa też obecność genu APOE2. Jeśli chcesz sprawdzić, czy dotyczy to również Ciebie, możesz wykonać badanie genotypu APOE. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o miażdżycy i jak się przed nią chronić.

Na czym polega miażdżyca? 
Objawy miażdżycy
Przyczyny miażdżycy
Badanie genu APOE
Dieta i leczenie miażdżycy

Miażdżyca – na czym polega?

To schorzenie polegające na stwardnieniu i zwężeniu tętnic. Dzieje się tak, ponieważ zbyt duża ilość tłuszczy krążących w organizmie (przede wszystkim cholesterolu) odkłada się w ich błonach. Później może dojść do zwapnienia zgromadzonych lipidów.

Zmiany pojawiają się przede wszystkim w aorcie, tętnicach wieńcowych i mózgowych, a rzadziej w tętnicach kończyn i mogą w konsekwencji prowadzić do nieprawidłowego działania organów.

Miażdżyca – objawy

Ta choroba zwykle rozwija się powoli i podstępnie, a więc do objawów mogą należeć dopiero bardzo niebezpieczne choroby, np. udar mózgu, choroba wieńcowa czy tętniak.

W przypadku miażdżycy w naczyniach wieńcowych czasami można zaobserwować zmęczenie, spadek kondycji i bóle w mostku, a przy zwężeniu tętnic szyjnych – kłopoty z koncentracją i pamięcią czy bóle głowy. Obserwuje się też podwyższony poziom cholesterolu LDL i triglicerydów we krwi.

Miażdżyca – przyczyny

Ryzyko miażdżycy zwiększa obecność genu APOE2, ponieważ zaburza metabolizm związków białka i tłuszczu, co może prowadzić do podwyższenia cholesterolu LDL i trójglicerydów. Do czynników ryzyka należą również obecność innych chorób (hiperlipidemia, nadciśnienie, cukrzyca) oraz niezdrowy tryb życia (m.in. palenie papierosów, otyłość, brak aktywności fizycznej czy niezdrowa dieta). Ponadto choroba częściej występuje u mężczyzn.

Miażdżyca – badanie genotypu APOE

Jeszcze zanim miażdżyca wyrządzi szkody w Twoim organizmie, możesz wykonać badanie genotypu APOE. Dzięki niemu sprawdzisz, czy dotyczy Cię podwyższone ryzyko tej choroby i jeśli tak – będziesz mógł szybko rozpocząć takie praktyki, które pozwolą Ci jej zapobiec.

Dzięki badaniu genu APOE dowiesz się też, czy masz genetyczne predyspozycje do wystąpienia choroby Alzheimera – w tym przypadku również zyskasz szansę na szybkie działanie i opóźnienie, a nawet uniknięcie objawów.

Miażdżyca – dieta i leczenie

Chcąc uniknąć miażdżycy, warto postawić na zdrowy tryb życia. Ważne są przede wszystkim unikanie używek (najlepiej rzucenie palenia papierosów), aktywność fizyczna i zdrowia dieta. Warzywa, owoce, chude mięso, chudy nabiał, produkty pełnoziarniste – to przede wszystkim powinno znaleźć się w Twojej diecie. Unikaj produktów przetworzonych, słodyczy i słonych przekąsek oraz fast-foodów.

Jeśli miażdżyca już wystąpiła, stosuje się leczenie farmakologiczne (specjalne leki), a czasami też operacyjne (usuwanie złogów tłuszczu).


5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 30/08/2017, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *