Kwas foliowy przed i w trakcie ciąży - dlaczego jest on ważny?

Jaka jest rola kwasu foliowego przed i w trakcie ciąży?

rola kwasu foliowego przed i w trakcie ciąży

Kwas foliowy jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka w łonie matki. Substancja ta chroni dziecko przed wieloma komplikacjami, które mogłyby zagrażać jego życiu. Powinien on więc być suplementowany. Przeczytaj, jaka jest rola kwasu foliowego przed i w trakcie ciąży!

Spis treści:

  1. Kwas foliowy przed ciążą – jaka jest jego rola?
  2. Kwas foliowy w trakcie ciąży – jaka jest jego rola?
  3. Kwas foliowy przed i w trakcie ciąży – w jakich dawkach go suplementować?

Kwas foliowy przed ciążą – jaka jest jego rola?

Suplementację kwasu foliowego kobieta powinna rozpocząć już na etapie przygotowywania się do ciąży. Najlepiej zacząć robić to już pół roku przed planowanym poczęciem. Ma to realny wpływ na zdrowie dziecka, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia u niego wad cewy nerwowej. Szacuje się, że prawdopodobieństwo rozwoju takich wad zmniejsza się aż o 70%.
Suplementacja kwasu foliowego w ciąży nie tylko wpływa na dziecko. Jest ona także istotna dla przyszłej mamy. Dzięki kwasowi foliowemu kobieta ma lepsze samopoczucie. Suplementacja ta zapewnia również prawidłowe działanie organów wewnętrznych, zmniejsza ryzyko anemii oraz bierze udział w procesach metabolicznych.

Zobacz również: Czy kwas foliowy chroni przed zespołem Downa?

Kwas foliowy w trakcie ciąży – jaka jest jego rola?

Kwas foliowy niezbędny jest do prawidłowego rozwoju płodu także w trakcie ciąży. Ma on duży wpływ na rozwój układu nerwowego. Bierze on udział także w biosyntezie dziecięcego DNA oraz tworzeniu się erytrocytów, czyli czerwonych krwinek.

Kwas foliowy przed i w trakcie ciąży – w jakich dawkach go suplementować?

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, aby kwas foliowy przed ciążą oraz do 12 tygodnia ciąży przyjmować w dawce 0,4-0,8 mg na dzień. Po 12 tygodniu dawkę tę należy zwiększyć do 0,6-0,8 mg na dzień. Pamiętajmy, że przed ciążą i w jej trakcie kwas foliowy możemy dostarczać sobie razem z pożywieniem. Jest to świetny sposób na uzupełnienie suplementacji. Znajdziemy go w takich produktach spożywczych jak szpinak, brukselka, sałata, kapusta włoska czy rośliny strączkowe.

O suplementacji kwasu foliowego warto porozmawiać z naszym lekarzem. Istnieją bowiem przypadki, kiedy suplementowana dawka powinna być większa. Zwiększyć należy ją m.in. w przypadku ciąży bliźniaczej czy urodzenie w przeszłości dziecka z wadą nerwową. Lekarz dobierze odpowiednią dawkę indywidualnie do naszego przypadku. Dzięki temu na pewno będziemy przyjmować jego wystarczającą ilość.

Oceń

Data publikacji: 05/05/2024, Data aktualizacji: 09/05/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *