Czy kwas foliowy chroni przed zespołem Downa?

czy kwas foliowy chroni przed zespołem Downa

Wiele słyszy się o prozdrowotnym działaniu kwasu foliowego w ciąży. Jego niedobór może przyczyniać się do rozwoju wad wrodzonych u płodu, dlatego większość ciężarnych go suplementuje. Dzięki niemu możemy uniknąć m.in. wad cewy nerwowej u dziecka. A co z zespołem Downa? Zobacz, czy kwas foliowy chroni przed zespołem Downa!

Spis treści:

  1. Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny?
  2. Kwas foliowy a zespół Downa
  3. Jak zmniejszyć ryzyko zespołu Downa?

Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny?

Kwas foliowy, znany również jako witamina B9, odgrywa kluczową rolę w rozwoju organizmu. Jest on niezbędny do produkcji i regeneracji komórek, w tym czerwonych krwinek i komórek układu nerwowego. Bierze on także udział w kształtowaniu się cewy nerwowej, z której w późniejszych etapach ciąży rozwija się mózg i rdzeń kręgowy.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca stosowanie kwasu foliowego przez kobiety ciężarne i planujące ciążę. Dzięki niemu możemy uniknąć wad cewy nerwowej u płodu, takich jak rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie. Zalecana dzienna dawka to zwykle 400 mcg kwasu foliowego. Warto jednak przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się z lekarzem.

Zobacz również: Badania genetyczne w ciąży – jakie choroby wykrywają

Kwas foliowy a zespół Downa

Wiele badań sugeruje, że suplementacja kwasem foliowym może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu, w tym zespołu Downa (trisomii chromosomu 21). Jest to możliwe dzięki regulowaniu metabolizmu homocysteiny przez kwas foliowy. Jest to aminokwas, którego zbyt wysokie stężenie przyczynić się może do powstania wad rozwojowych u płodu.

Pamiętajmy, że suplementacja kwasu foliowego nie daje nam gwarancji, że nasze dziecko nie urodzi się z zespołem Downa. Jest to zaburzenie genetyczne, które powstaje w sposób losowy. Stężenie kwasu foliowego jest jednym z czynników, które może mieć na to wpływ, ale nic nie gwarantuje.

Zobacz również: Badania genetyczne płodu w czasie ciąży pozwalają wykryć zespół Downa i wiele innych chorób genetycznych

Jak zmniejszyć ryzyko zespołu Downa?

Kwas foliowy nie jest jedynym z czynnikiem, który może zmniejszyć ryzyko rozwoju zespołu Downa u dziecka. Największy wpływ ma na to wiek matki. Im kobieta jest starsza, tym większe są szanse na rozwój zespołu Downa. U kobiet po 35 roku życia szanse na to wynoszą 1:350, a po 40 roku życia już 1:100-110.

Na rozwój różnych wad wrodzonych wpływa także styl życia ciężarnej. Powinna ona zrezygnować ze wszelkich używek, zadbać o zdrową dietę i regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Nie zapominajmy także o nawadnianiu organizmu i wysypianiu się.

Oceń

Data publikacji: 10/02/2023, Data aktualizacji: 15/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *