Kto jest ojcem mojego dziecka? Ustalenie ojcostwa - badanaiprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Kto jest ojcem mojego dziecka?

27 maja 2016

Ania, 23

Witam, Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Z USG wynika, że  to 6 tydzień ciąży. Lekarz wyznaczył datę porodu na 24 stycznia 2017 roku.  Pierwszy dzień ostatniej miesiączki wypadł 20 kwietnia. Współżyłam 2, a potem 5 maja 2016 roku. Czy da się w jakiś sposób ustalić, kiedy doszło do zapłodnienia? W tamtym czasie współżyłam z dwoma mężczyznami i niestety nie wiem, który z nich jest ojcem.

Nasza odpowiedź:

Szanowna Pani,

Znając datę ostatniej miesiączki oraz długość trwania cyklu jesteśmy w stanie tylko oszacować, kiedy mogło dojść do poczęcia, a co za tym idzie ustalić, kto może być ojcem dziecka. Jedynie testy na ojcostwo oparte na analizie DNA, zarówno te wykonane po porodzie, jak i przed porodem potrafią jednoznacznie wskazać biologicznego ojca. Wracając jednak do Pani pytania.

Do zapłodnienia może dojść tylko w fazie owulacji, a więc takiej fazie cyklu menstruacyjnego kobiety, w której dojrzała komórka jajowa opuszcza jajnik. Owulacja występuje mniej więcej w okolicach 14 dnia cyklu. Trzeba jednak wiedzieć, że kobieta staje się płodna już 3-5 dni przed samą owulacją. Zakładając, że Pani cykle są standardowej długości i mają 28 dni, można zatem obliczyć, że okres płodny trwał u Pani od 1 do 7 maja. Ciąża może być więc w tym przypadku owocem zarówno jednego jak i drugiego stosunku. Pewną odpowiedź na pytanie o biologiczne ojcostwo dadzą więc tylko testy DNA.

Test DNA na ojcostwo można zrobić po porodzie lub jeszcze podczas ciąży. W czasie ciąży rodzice mogą wybrać test na ojcostwo z krwi matki lub przy okazji badań prenatalnych. W drugim przypadku próbkę do badania pozyskuje się z płynu owodniowego lub fragmentu kosmówki.

Materiał porównawczy stanowi próbka potencjalnego ojca – którą może być krew, wymaz z policzka albo dowolny mikroślad, np. kilka sztuk włosów wyrwanych z cebulkami, maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, guma do żucia, niedopałek papierosa oraz wiele innych.

Testy na ojcostwo w ciąży nie różnią się skutecznością od testów wykonywanych już po narodzinach dziecka. Potrafią potwierdzić lub wykluczyć mężczyznę jako biologicznego ojca z tak samo wysokim prawdopodobieństwem. Więcej informacji o ustaleniu ojcostwa w czasie ciąży znajdzie Pani również w artykule badaniaprenatalne.pl/ustalenie_ojcostwa_w_ciaz/

Z poważaniem,

Redakcja badaniaprenatalne.pl

 

Masz pytanie? Napisz do nas:

redakcja@badaniaprenatalne.pl

 

 


Kto jest ojcem mojego dziecka?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

27/05/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
jak przygotować dziecko do operacji
Jak przygotować dziecko do operacji? Wcześniej wykonaj u niego to badanie

Twoje dziecko będzie miało operację pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym? Przed zabiegiem warto upewnić się, czy malec nie ma nadwrażliwości na któryś z leków. Ułatwi to anestezjologowi dobranie najodpowiedniejszego środka znieczulającego i tym samym...

Zamknij