KTG płodu - na czym polega i co oznacza wynik badania?Badaniaprenatalne.pl

KTG płodu

KTG płodu

KTG to badanie, które pozwala monitorować czynności serca płodu oraz skurcze mięśnia macicy. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, KTG wykonywane jest pod sam jej koniec i w czasie porodu. Jeśli natomiast jest to ciąża zagrożona lub mnoga – KTG wykonywać można regularnie od 25. tygodnia. Badanie pozwala wykryć np. niedotlenienie lub zakażenie.

KTG płodu – monitorowanie zewnętrzne. Przebieg badania

KTG płodu najczęściej wykonywane jest poprzez monitorowanie zewnętrzne. Monitorowanie zewnętrzne jest w pełni bezpieczne, nie powoduje bólu ani dyskomfortu. Polega na założeniu na brzuch ciężarnej dwóch pasów z czujnikami. Jeden mierzy liczbę uderzeń serca dziecka, a drugi – skurcze macicy. Wyniki ukazywane są na monitorze. Zwykle badanie trwa ok. 30 minut, ale może zostać przedłużone do godziny. Jeśli występują nieprawidłowości, może się zdarzyć, że kobieta będzie podpięta do aparatury przez cały poród.

Przez 30 minut badanie wykonywane jest jako „niestresowe”. Jeśli podczas testu nie wystąpią akceleracje bicia serca płodu (przyspieszenia akcji serca), wykonuje się test stresowy. Wygląda on identycznie, a przyszłej mamie podaje się oksytocynę – hormon, który powoduje skurcze macicy. Przy skurczach akceleracje powinny się pojawić.

KTG płodu – monitorowanie wewnętrzne. Przebieg badania

Monitorowanie wewnętrzne stosowane jest wtedy, kiedy potrzebne są bardziej dokładne wyniki, np. w przypadku zagrożenia płodu. Elektrodę, która mierzy rytm serca, umieszcza się na główce dziecka, a wprowadza przez szyjkę macicy. Czujnik mierzący skurcze macicy umieszcza się zwykle na brzuchu. Ten typ badania w ciąży wykonać można dopiero wtedy, gdy rozwarcie szyjki macicy ma 1-2 centymetry, a błony płodowe są pęknięte.

Zobacz też: Ustalenie daty poczęcia. Jak ustalić datę poczęcia?

KTG płodu – wskazania

Jeśli przez cały czas ciąża przebiegała prawidłowo, KTG płodu wykonuje się pod sam jej koniec, jednak w niektórych przypadkach pierwsze badanie wykonać można po 25. tygodniu ciąży. Jeśli termin porodu już minął, badanie powtarzać należy co 2-3 dni.

Wskazaniami do wykonania wcześniejszego KTG są ciąża mnoga oraz zagrożona lub z powikłaniami. Regularne testy należy wykonywać, gdy wystąpiły urazy brzucha, krwawienie z pochwy, nieodczuwalne albo słabe ruchy dziecka, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze lub gdy badanie wykazało wadę serca dziecka.

KTG płodu – o czym informuje wynik?

Wynik przekazuje, ile razy na minutę bije serce dziecka i jaki jest stosunek rytmu serca do skurczów macicy. Mierzy się również oscylację oraz akcelerację.

Prawidłowa liczba uderzeń serca na minutę to 110-160 (normokardia). Jeśli uderzeń jest mniej (poniżej 110), stwierdza się bradykardię. Może ona świadczyć o niedotlenieniu płodu. Jeśli natomiast uderzenia na minutę wynoszą powyżej 160, można mówić o trachykardii, która występuje głównie z powodu zakażeń w macicy.

Podczas KTG płodu mierzy się również oscylację serca, czyli zmianę liczby uderzeń. Prawidłowo powinna ona wynosić 5-25 na minutę. Oscylacja poniżej 5 uderzeń może świadczyć o niedotlenieniu, natomiast powyżej 25 – o owinięciu pępowiny wokół główki dziecka. Mierzone są także akceleracje (przyspieszenia akcji serca).

KTG płodu

Wykrycie problemów z biciem serca dziecka nie zawsze musi oznaczać faktyczne problemy – na nieprawidłowe wynik i mogą wpłynąć bowiem nawet takie czynniki, jak zła pozycja matki podczas badania. Jeśli problemy z biciem serca okażą się prawdziwe, lekarze podejmują szybkie działania, więc nie należy zbyt się niepokoić.
.

Polecamy: Kiedy kwas foliowy może szkodzić?

 

 

Przeczytaj również:

20/07/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.