Kiedy nie powinnaś przyjmować kwasu foliowego - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Kiedy nie powinnaś przyjmować kwasu foliowego?

kiedy nie powinnaś przyjmować kwasu foliowego

Aktualizacja 7 marca 2018 r.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne ostrzega, że nawet co druga kobieta może mieć obniżoną aktywność reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR [1]. Oznacza to problem z przyswajaniem dostępnego w aptekach kwasu foliowego (witamina B9). Za nieprawidłową aktywność tego enzymu odpowiadają przede wszystkim warianty C677T i A1298C genu MTHFR.

Mogą one skutkować zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad cewy nerwowej oraz zespołu Downa u dziecka. Jak możemy temu przeciwdziałać?

Organizm osób z wariantem C677T/A1298C genu MTHFR nie jest w stanie właściwie przyswoić zwykłego kwasu foliowego (witaminy B9). Dlatego Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby przyszłe mamy stosowały preparaty z przetworzoną formą kwasu foliowego.  Kobiety planujące ciąże mogą też wykonać test genetyczny, aby upewnić się, że mogą bezpiecznie przyjmować preparaty z kwasem foliowym.

Zwykły kwas foliowy a przetworzony kwas foliowy

Przetworzony kwas foliowy jest folianem, który występuje naturalnie w żywności. Jest bardzo dobrze przyswajany również przez osoby z wariantem C677T/A1298C genu MTHFR. Z kolei popularny kwas foliowy dostępny w aptekach, aby był przydatny dla naszego organizmu i organizmu rozwijającego się w łonie matki dziecka, musi zostać przetworzony przez nas do formy aktywnej.

W 50% przypadków nie jest to do końca możliwe. W organizmie powstaje więc niedobór aktywnej formy kwasu foliowego, a nieprzetworzona witamina jest magazynowana i staje się toksyczna.

Dlatego też zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wskazane jest przyjmowanie przez kobiety planujące ciąże i te już będące w ciąży preparatów wzbogaconych o łatwo przyswajalny przetworzony kwas foliowy.

Problemem jest jednak to, że preparaty te są dużo droższe. Producenci zwykłego kwasu foliowego reklamują z kolei na forach internetowych swoje produktu informując, że są one wystarczające dla prawidłowego rozwoju dziecka. W rzeczywistości nie zawsze jednak tak jest. Aby mieć pewność, że przyszła mama może przyjmować zwykły kwas foliowy powinna wykonać badanie genetyczne.

sprawdz_czy_masz_mutacje_genu_MTHFR

Badanie genetyczne w kierunku wariantów C677T i A1298C genu MTHFR można wykonać samodzielnie w domu z wymazu z policzka (nie potrzeba do tego skierowania). Jest bardzo proste, bezbolesne i bezpieczne dla dziecka. Można je przeprowadzić także u kobiet w ciąży.

Kiedy warto się zbadać?

Tak naprawdę każda kobieta planująca ciążę powinna sprawdzić czy może przyjmować kwas foliowy w zwykłej postaci. Profilaktyczne przyjmowanie przetworzonego kwasu foliowego to jedynie półśrodek. Jeśli badanie wykaże brak mutacji przyszła mama wie, że nie musi przepłacać kupując specjalistyczne preparaty.

W jej przypadku przyjmowanie zwykłego kwasu foliowego jest wystarczające. Z kolei jeśli test wskaże na występowanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR, lekarz będzie mógł zaproponować odpowiednie leczenie.

Obecność tych wariantów ma wpływ nie tylko na przyswajanie kwasu foliowego, ale także m.in. może być przyczyną poronień czy problemów z krzepliwością krwi. Ważne jest również to, że są one dziedziczne więc jeśli test wykaże mutację warto przebadać również najbliższą rodzinę (rodziców czy dzieci).

Przeczytaj także: Kwas foliowy w ciąży jak stosować?

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie kwasu foliowego? Napisz do nas na adres info@badaniaprenatalne.pl lub zadzwoń pod numer  794 610 576.


Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.


Przeczytaj również:

29/03/2016

Jedna odpowiedź do “Kiedy nie powinnaś przyjmować kwasu foliowego?”

  1. rośka napisał(a):

    Lekarz kazał brać mi folik jak tylko mu powiedziałam, że staramy się o dziecko. Potem całą ciąże brałam folik z tym , że ten na 1 i 2/3 trymestr.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

BEZPŁATNY CZAT

Przeczytaj inne:
Badanie genu MTHFR
Badanie genu MTHFR – wariant C677T/A1298C

Aktualizacja 1 marca 2018 r. Badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR zalecane jest dla kobiet w ciąży lub planujących macierzyństwo. Warianty te uniemożliwiają prawidłowe wchłanianie „zwykłego” kwasu foliowego, powodując niedobory tej witaminy. Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego...

Zamknij