Kiedy nie powinnaś przyjmować kwasu foliowego - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Kiedy nie powinnaś przyjmować kwasu foliowego?

kiedy nie powinnaś przyjmować kwasu foliowego

Aktualizacja: 7 maja 2018 r.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne ostrzega, że nawet co druga kobieta może mieć obniżoną aktywność reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR [1]. Oznacza to problem z przyswajaniem dostępnego w aptekach kwasu foliowego (witamina B9). Za nieprawidłową aktywność tego enzymu odpowiadają m.in. warianty C677T i A1298C genu MTHFR.

Mogą one skutkować zwiększonym ryzykiem wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka…

Organizm osób z wariantem C677T/A1298C genu MTHFR nie jest w stanie właściwie przyswoić zwykłego kwasu foliowego (witaminy B9). Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u pacjentek, które mają polimorfizm genu MTHFR, bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym [2]. Kobiety planujące ciążę mogą zatem wykonać test genetyczny, którego wynik pomoże lekarzowi dobrać odpowiednią formę i dawkę witaminy.

Zwykły kwas foliowy a aktywny kwas foliowy

Aktywny kwas foliowy występuje naturalnie w żywności. Jest bardzo dobrze przyswajany również przez osoby z wariantem C677T/A1298C genu MTHFR. Z kolei popularny kwas foliowy dostępny w aptekach, aby był przydatny dla naszego organizmu i organizmu rozwijającego się w łonie matki dziecka, musi zostać przetworzony przez nas do formy aktywnej. U niektórych osób nie jest to do końca możliwe. W organizmie powstaje więc niedobór aktywnej formy kwasu foliowego.

Badanie genetyczne w kierunku wariantów C677T i A1298C genu MTHFR można wykonać samodzielnie w domu z wymazu z policzka (nie potrzeba do tego skierowania). Jest bardzo proste, bezbolesne i bezpieczne dla dziecka. Można je przeprowadzić także u kobiet w ciąży.

Kiedy warto się zbadać?

Tak naprawdę każda kobieta planująca ciążę powinna sprawdzić, czy może przyjmować kwas foliowy w zwykłej postaci. Profilaktyczne przyjmowanie przetworzonego kwasu foliowego to jedynie półśrodek. Jeśli badanie wykaże brak wariantów, przyszła mama wie, że nie musi przepłacać, kupując specjalistyczne preparaty.

W jej przypadku przyjmowanie zwykłego kwasu foliowego jest wystarczające. Z kolei jeśli test wskaże na występowanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR, lekarz będzie mógł zaproponować odpowiednią suplementację.

Obecność tych wariantów ma wpływ nie tylko na przyswajanie kwasu foliowego, ale także m.in. może być przyczyną poronień czy problemów z krzepliwością krwi. Ważne jest również to, że są one dziedziczne, więc jeśli test wykaże mutację, warto przebadać również najbliższą rodzinę (rodziców czy dzieci).

Przeczytaj także: Kwas foliowy w ciąży jak stosować?

Więcej informacji

Chcesz wiedzieć więcej o kwasie foliowym? Napisz do nas na info@badaniaprenatalne.pl lub zadzwoń pod numer telefonu 794 610 576.

Kwas foliowy w ciąży – infografika

 

Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.

[2] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, “Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2017, tom 2, nr 5, s. 213.


Kiedy nie powinnaś przyjmować kwasu foliowego?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

29/03/2016

2 odpowiedzi na “Kiedy nie powinnaś przyjmować kwasu foliowego?”

  1. Ogon Jan napisał(a):

    Czy nadmierne spożywanie kwasu foliowego w suplementach może powodować gorsze przyswajanie folianów /których też spożywam dużo/ ?

  2. rośka napisał(a):

    Lekarz kazał brać mi folik jak tylko mu powiedziałam, że staramy się o dziecko. Potem całą ciąże brałam folik z tym , że ten na 1 i 2/3 trymestr.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
wymaz z policzka czy krew
Wymaz z policzka czy krew – co jest pewniejszą próbką do badań DNA?

Zastanawiasz się nad wykonaniem nadań genetycznych, np. w kierunku genu MTHFR czy trombofilii wrodzonej? Najczęściej takie badania można wykonać na podstawie wymazu z policzka. Dlaczego? Do większości metod wykorzystywanych do rutynowej diagnostyki genetycznej (oprócz np....

Zamknij