Kiedy kwas foliowy może zaszkodzić? badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Kiedy kwas foliowy może zaszkodzić?

kiedy kwas foliowy może zaszkodzić

Aktualizacja 7 marca 2018 r.

O kwasie foliowym i jego dobrym wpływie na zdrowie dziecka w trakcie ciąży słyszał praktycznie każdy. Czy jednak wiesz, że zbyt duża ilość tego składnika może Ci poważnie zaszkodzić? W jakich sytuacjach nie należy przyjmować kwasu foliowego i czym go zastąpić?

Kwas foliowy powszechnie uznawany jest za związek bezpieczny. Tak też jest w większości przypadków. Zwykle jego nadmiar wydalany jest wraz z moczem, a więc trudno go przedawkować. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy przyszła mama ma wariant C677T/A1298C genu MTHFR.

Są to dość popularne warianty, które na co dzień nie dają żadnych objawów. Wpływają jednak na upośledzenie wchłaniania kwasu foliowego, a co za tym idzie: pomimo tego, że przyjmujemy go w dużej ilości, nie jest on prawidłowo przekształcany i wchłaniany przez nasz organizm.
.
W przypadku ciężarnych zwiększa to ryzyko urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej. Niebezpieczny jest też sam nadmiar kwasu foliowego, którego organizm nie może wchłonąć. Odkłada się on w toksycznej formie i w dłuższej perspektywie może być nawet przyczyną raka. Dlatego też osoby z wariantem C677T/A1298C genu MTHFR powinny przyjmować metylowane (przetworzone) formy kwasu foliowego.

Dlaczego  kwas foliowy jest tak ważny?

Kwas foliowy to tak naprawdę syntetyczna forma witaminy B9. Można ją znaleźć we wzbogaconej żywności oraz w suplementach diety. Niestety nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie go wytworzyć, więc musimy mu go dostarczać. Naturalnie w żywności występują pochodne kwasu foliowego tak zwane foliany.

Ich najbogatszym źródłem są podroby (przede wszystkim wątróbka) ale znajdziemy je również w zielonych warzywach (sałata, brokuły, brukselka, szpinak, kalafior, kapusta włoska, nasiona roślin strączkowych).

Przyszłe mamy powinny dbać o dostarczanie kwasu foliowego ponieważ ten wpływa na prawidłowy rozwój ich dziecka. Badania potwierdziły, że zbyt mała ilość tego składnika może doprowadzić do wad cewy nerwowej oraz innych patologii ciąży takich jak mała masa urodzeniowa noworodka, anemia megaloblastycznej, odklejenie się łożyska, a nawet poronienie.

Prawidłowy poziom i dobre wchłanianie kwasu foliowego jest tak istotne ponieważ bierze on aktywny udział w procesie metylacji. Jest to proces, który pozwala naszemu organizmowi na płynne funkcjonowanie. Polega on na przemianie dostarczanych składników do formy wchłanianej. Dzięki niemu witaminy stają się dla nas dostępne.

Przeczytaj również: Kwas foliowy w ciąży – jak stosować?

Dodatkowo prawidłowa metylacja wpływa na nasz układ odpornościowy, usuwanie toksyn oraz tworzenie nowych komórek. Jeśli metylacja zostaje zaburzona witaminy nie wchłaniają się prawidłowo, a w naszym organizmie gromadzą się toksyczne związki. Zaburzenia procesu metylacji prowadzą m.in. do podwyższonego poziomu homocysteiny i przyczynia się do rozwoju chorób układu krążenia w tym miażdżycy.

Czy suplementacja kwasem foliowym jest dla mnie bezpieczna?

Tak, pod warunkiem, że nie masz wariantu C677T/A1298C genu MTHFR. Jeśli nigdy nie byłaś badana pod tym kątem, możesz to zrobić, wykonując badanie genetyczne. Test jest prosty (pacjentka samodzielnie pobiera w domu wymaz z policzka i odsyła do laboratorium). Warto wykonać badanie oznaczająca te warianty.


Przeczytaj również:

26/02/2016

5 odpowiedzi na “Kiedy kwas foliowy może zaszkodzić?”

 1. Alka napisał(a):

  Wiecie co, ważna sprawa to też czy przyjmujemy kwas foliowy zarejestrowany jako lek czy zwykły suplement, różnica we wchłanialności spora

 2. iga napisał(a):

  kwas foliowy ważna sprawa, ale mi lekarz kazał na niego uważać, bo łatwo można przesadzić a to też nie wskazane. Sama brałam ovarin, uregulował moje hormony w dodatku. Bardzo dobrze się po nim czułam 🙂

 3. era napisał(a):

  Nie wiem w jakim wypadku szkodzi ale z tego co wiem, jest bardzo potrzebny kobietom planującym dziecko i tym będącym już w ciąży. Dwa razy byłam w ciąży , za pierwszym razem brałam folik a w drugiej ciąży folik mama. Dzieci urodziły się zdrowe i tak jest do dnia dzisiejszego.

 4. santka napisał(a):

  Folik brałam całe dwie ciąże , w drugiej folik mama, dzieciaczki zdrowiuśkie po dzis dzień 🙂 Jest to bardzo ważna witamina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

BEZPŁATNY CZAT

Przeczytaj inne:
Poronienie zatrzymane
Poronienie zatrzymane. Jakie są objawy, co robić?

Poronienie zdarza się w ok. 15% wszystkich ciąż – najczęściej do 8. tygodnia jej trwania. Jednym z jego rodzajów jest poronienie zatrzymane, czyli sytuacja, w której dochodzi do obumarcia zarodka, jednak nie zostaje on samoczynnie...

Zamknij