Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży

Ostatni trymestr ciąży jest czasem wzmożonego oczekiwania na dziecko. Coraz częściej myślisz o porodzie, przygotowujesz się do niego, wyobrażasz sobie swojego „maluszka”. Twoja sylwetka oraz ruchy dziecka nie pozwalają Ci zapomnieć, że wkrótce zostaniesz mamą.

W trzecim trymestrze ciąży Twoja waga znacznie rośnie. Często przyszłe matki mają także problemy z oddychaniem (jest to spowodowane uciskiem dziecka na przeponę), dolegliwości te ustaną dopiero wówczas kiedy dziecko ustali swoją pozycję, w której przyjdzie na świat. Wyczekując dziecka przygotowujesz jego pokoik oraz ubranka. Prawie wszystko już gotowe pozostaje tylko czekać!

Trzeci trymestr ciąży: siódmy miesiąc ciąży

Co u Ciebie

W ciągu ostatniego miesiąca Twój maluszek znacznie urósł oraz przytył. Mogą pojawić się u Ciebie żylaki, dlatego też powinnaś unikać długotrwałego stania, zakładania nogi na nogę, długotrwałego siedzenia w jednej pozycji. Pamiętaj o regularnych ćwiczeniach, w czasie odpoczynku układaj nogi wyżej niż miednicę. Jeśli masz problemy z nogami poproś lekarza o odpowiednią maść.

Do dolegliwości jakie mogą pojawić się w tym czasie należą także hemoroidy (powiększone i wypełnione krwią naczynia krwionośne w odbytnicy). Hemoroidy mogą być skutkiem zaparć, dlatego też powinnaś stosować dietę bogatą w błonnik, spożywać dużo warzyw i owoców, unikać stresu, pić dużo wody oraz regularnie ćwiczyć.

Ważne: Początek siódmego miesiąca to ostatni gwizdek, żeby zacząć zajęcia w szkole rodzenia, jeśli jeszcze do niej nie chodzisz.

Co u Twojego dziecka

Masa Twojego maluszka wynosi teraz już około 1-1,4 kg, a długość 36-43 cm . Coraz lepiej przygotowany jest on do samodzielnego życia. Dużo wyraźniej oddziaływają na niego bodźce z otoczenia takie jak światło, dźwięk czy dotyk. Jego skóra staje się bardzo wrażliwa. W tym czasie kształtują się także płuca dziecka oraz odruchy, które obserwujemy u wszystkich zdrowych noworodków tj.

  • Odruch szukania – umożliwia dziecku jedzenie
  • Odruch Moro – odruch obejmowania wywołany przez nagłą zmianę pozycji ciała czy też dźwięk
  • Odruch chwytania
  • Oraz inne odruchy

Trzeci trymestr ciąży: ósmy miesiąc ciąży

Co u Ciebie

Twój maluszek rośnie a macica cały czas się powiększa. To może spowodować u Ciebie kolejne dolegliwości ciążowe. Ucisk na przeponę oraz płuca powoduje problemy z oddychaniem oraz zadyszkę. Aby zmniejszyć te dolegliwości nie spiesz się, staraj się unikać stresu oraz pośpiechu, pamiętaj o odpowiedniej diecie oraz co najważniejsze ćwiczeniach oddechowych.

Co u Twojego maluszka

Twój maluch ma już około 40-45 cm . Prawda, że duży? Do tego waży około 2-3 kg. Jego skóra przestaje być pomarszczona, staje się coraz grubsza i gładsza, a w płuckach Twojego maluszka wytwarza się substancja chroniąca ten delikatny narząd po urodzeniu. Dziecko zaczyna rozróżniać smaki oraz zapachy. Cały czas doskonali także odruchy jakie będzie miał po przyjściu na świat.

Trzeci trymestr ciąży: dziewiąty miesiąc ciąży

Dziecko cały czas rośnie. Już niebawem będziesz mogła się nim cieszyć. Jego waga wynosi teraz od 3-4 kg a długość 50-57 cm . Zaniknął już meszek, który pokrywał ciałko dziecka. Maluch porusza się coraz mniej, nie jest to powód do niepokoju. Spowodowane jest to tym, iż ma on coraz mniej miejsca i może poruszać się już tylko wokół własnej osi.

Dziewiąty miesiąc to cudowny czas oczekiwania. Dolegliwości ciążowe wkrótce przeminą. Skończyły się już trudności z oddychaniem. Możesz jednak potrzebować częstszych wizyt w toalecie (maluch uciska na Twój pęcherz moczowy).
Przez całe dziewięć miesięcy z radością i niepokojem wyczekiwałaś na przyjście na świat dziecka. Byłaś świadkiem niesamowitego wydarzenia – jak z jednej komórki kształtuje się człowiek. Powodzenia w byciu mamą!

Trzeci trymestr ciąży tydzień po tygodniu

28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży


Oceń

Data publikacji: 16/06/2015, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *