Jestem w ciąży i nie wiem kto jest ojcem dziecka - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Jestem w ciąży i nie wiem kto jest ojcem

Jestem w ciąży i nie wiem kto jest ojcem

Artykuł sponsorowany

Nieplanowana ciąża lub brak pewności kto jest ojcem dziecka, mimo początkowych trudności i chwil niepewności, mogą się stać pięknym i wzruszającym okresem w twoim życiu. Obecnie dzięki badaniom genetycznym można precyzyjnie ustalić biologiczne ojcostwo już od 8 tygodnia ciąży, a przez to zyskać spokój i pewność. Wynik poznasz w kilkanaście dni, a sam test jest bezpieczny dla ciebie i dziecka.

Nie wiem kto jest ojcem dziecka – czy jest na to rada?

Zaszłaś w ciążę i nie wiesz kto jest ojcem dziecka? Kilkakrotnie liczysz dni i nadal nie masz pewności, gdyż w czasie przypadającym na owulacje współżyłaś z dwoma mężczyznami. Życie stawia nas w różnych sytuacjach, dlatego też zawsze warto myśleć pozytywnie. Pamiętaj, że w tym przypadku najważniejsze jest dziecko! Zastanawiasz się jak z tego wybrnąć i co na to powie twój stały partner? Czy powinnaś wystawić na próbę stały związek i szczęście rodziny, gdy nie masz 100% pewności kto jest ojcem twojego dziecka?

Współczesna genetyka znalazła rozwiązanie. Jest nim test na ojcostwo w ciąży. Warto go wykonać szczególnie, gdyż nie wymaga to przeprowadzenia inwazyjnej diagnostyki (amniopunkcja). Wystarczy zwykłe pobranie krwi od matki i ojca, jak na morfologię.

Test na ojcostwo w ciąży – co zyskujesz?

Oprócz spokoju i pewności test na ojcostwo w ciąży pozwoli ci przede wszystkim ustabilizować twoją sytuację życiową.

Badania psychologiczne pokazują bowiem, że im szybciej wyjaśnimy swoje wątpliwości tym szybciej i łatwiej uda nam się pogodzić z zaistniałymi okolicznościami  i podjąć walkę z ewentualnymi trudnościami.

Współczesne badania obejmujące ustalenie ojcostwa w czasie ciąży pozwalają określić prawdopodobieństwo poczęcia przez danego mężczyznę z dokładnością powyżej 99,9% oraz jego wykluczenie w 100% jeszcze przed narodzinami dziecka. Atutem takiego testu jest także łatwa procedura zapewniająca pełne bezpieczeństwo tobie i dziecku oraz możliwość otrzymania wiarygodnego wyniku w ciągu 10-15 dni roboczych od momentu przekazania materiału do badania.

Kiedy i jak wykonać test na ojcostwo w ciąży?

Wykonanie testu na ojcostwo w ciąży może odbyć się od 8 tygodnia ciąży. Istnieją 2 sposoby, aby to ustalić: badając krew matki oraz podczas badań prenatalnych zlecanych przez ginekologa. Badanie ojcostwa z krwi matki jest szczególnie zalecane w następujących przypadkach:

  • gdy zależy ci na dyskrecji,
  • gdy potencjalny ojciec może zjawić się na pobraniu krwi do badania (jego obecność jest konieczna),
  • gdy są przeciwwskazania do wykonania badań prenatalnych (np. amniopunkcja, biopsja kosmówki).

Innym i równie skutecznym sposobem na ustalenie ojcostwa jest pobranie próbek podczas badań prenatalnych. W sytuacji, gdy lekarz zdecyduje o konieczności wykonania badań inwazyjnych możesz również wykonać test identyfikujący ojca. Pobierany jest wówczas płyn owodniowy lub kosmówka od dziecka, wymaz z policzka od matki oraz próbki od potencjalnego ojca.

Możliwość zastosowania różnorodnych próbek pozwala na uzyskanie precyzyjnej informacji bez konieczności udziału ojca w badaniu. Wystarczą wówczas, np.: szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, włosy wyrwane z cebulkami, niedopałki papierosów, sztućce czy guma do żucia. Ich wybór zależy od tego do jakich materiałów biologicznych masz dostęp.


Zobacz film: Co to są mikroślady?


Gdzie szukać informacji o testach DNA na ojcostwo w ciąży ?

REKLAMA

Od kilku lat działa bezpłatna infolinia umożliwiająca konsultacje ze specjalistami z zakresu genetyki. Można tam nie tylko uzyskać informacje na temat testów DNA, ale również rozstrzygnąć wybór odpowiedniego dla ciebie badania. Kompetentny personel zapewnia nie tylko dyskrecję, ale również precyzyjną informację na temat próbek, jakie można dostarczyć, aby uzyskać wiarygodny i precyzyjny wynik.

W razie wątpliwości zadzwoń pod numer: 800 007 771. Infolinia czynna jest od poniedziałku do niedzieli, także w święta w godzinach od 8.00 do 21.00..

Pamiętaj! Najważniejsze w tej sytuacji jest dziecko. To co się stało jest początkiem pięknego i wyjątkowego okresu w twoim życiu. Tylko od ciebie zależy jak będziesz chciała go przeżyć. O bezpieczeństwo i właściwe warunki rozwoju dziecka powinnaś dbać szczególnie w czasie ciąży. Warto więc przebadać siebie i domniemanego ojca jeszcze przed narodzinami.

Zdaniem psychologa: Dlaczego warto ustalić ojcostwo?


Jestem w ciąży i nie wiem kto jest ojcem
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

17/09/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
nietolerancja laktozy a hashimoto
Nietolerancja laktozy a Hashimoto – czy przy Hashimoto trzeba odstawić laktozę?

Szacuje się, że nawet 37% Polaków może mieć pierwotną nietolerancję laktozy (cukru mlecznego) [1]. Świadomość obecności tej nieprawidłowości jest szczególnie ważna u osób z chorobą Hashimoto. Czy jednak każda chora osoba powinna unikać cukru mlecznego?...

Zamknij