Cena testu na ojcostwo to jeden z ważniejszych czynników, którymi kierujemy się w czasie wyboru tego badania. Waha się ona od ok. 600-2500 zł (za test po narodzinach dziecka) do ok. 7000 zł (za test w ciąży). Na co zatem zwrócić uwagę i skąd biorą się te różnice w cenie? Czy warto robić bardzo tani test na ojcostwo? Pamiętaj, że jeśli wybierzesz pewne i sprawdzone laboratorium – wynik zawsze jednoznacznie wykluczy lub potwierdzi ojcostwo.
Tego dowiesz się z artykułu:
Więcej informacji
Szukasz informacji na temat testów na ojcostwo? Skorzystaj z darmowej konsultacji z konsultantem medycznym: tel. 578 217 111.
Reklama
Czy warto robić tani test na ojcostwo?
Na rynku pojawiło się wiele firm oferujących testy na ojcostwo w bardzo niskich cenach. Na pierwszy rzut oka takie badania wydają się atrakcyjne. Warto jednak zastanowić się, z czego wynika ten niski koszt…
Czy laboratorium poddaje się kontrolom wewnętrznym i zewnętrznym (potwierdzone akredytacją PCA i certyfikatami)? Czy stosuje wysokiej jakości odczynniki czy może te „domowej roboty”? Czy ma wdrożone rygorystyczne procedury bezpieczeństwa wydawania wyniku i dyskrecji?
Być może niska cena wynika właśnie z oszczędności na tych polach… A przecież mają one ogromny wpływ na wynik badania! To ważne – test na ojcostwo robisz raz w życiu, więc nie może być mowy o błędzie.
A co z dopłatami? Niska cena wcale nie taka niska…
Bardzo często zdarza się, że niska cena jest kosztem początkowym – ma za zadanie zainteresować klienta. Potem okazuje się, że konieczne są dopłaty za różne opcje, nawet te podstawowe… Sprawdź więc, czy nie ma ukrytych kosztów i podana cena jest ceną ostateczną.
Za co możesz dopłacić, jeśli wybierzesz bardzo tani test na ojcostwo? Przykładowe opłaty dodatkowe:
- wysyłka zestawu do pobrania próbek i wyniku (ok. 30 złotych)
- pobranie próbki w placówce przez personel medyczny (ok. 100 złotych)
- przekazanie kolejnej próbki, jeśli poprzednia będzie niewystarczająca (ok. 200-300 złotych) – to ważne, ponieważ materiał DNA jest materiałem biologicznym, który może ulec np. degradacji czy zanieczyszczeniu
- badanie innych próbek niż wymazy z policzka, np. maszynki do golenia, smoczka, sztućców, szczoteczki do zębów (ok. 300 złotych)
- rozszerzenie badania z 16 markerów DNA na 24 (ok. 200 złotych)
Co ma wpływ na cenę testu na ojcostwo? 7 ważnych elementów
- Akredytacja PCA i certyfikaty – udział w programach międzylaboratoryjnych to m.in. pewność wysokiej jakości analiz i bezstronności. Dlaczego? Uczestnictwo w takich kontrolach oznacza, że praca laboratorium oceniana jest przez niezależnych ekspertów. Co ważne: tylko wyniki badań wykonywanych w laboratorium z akredytacją PCA mogą być wykorzystywane przez sądy w Polsce i za granicą. Udział w programach certyfikujących jest kosztowny, dlatego nie wszystkie laboratoria się na niego decydują.
- Analiza 34 markerów DNA – to zawsze pewny wynik, również wtedy, gdy w teście nie uczestniczy matka (badane są próbki tylko od dziecka i potencjalnego ojca). Pewny, czyli zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii (potwierdzenie z prawdopodobieństwem powyżej 99,9999%). A czym są markery? To charakterystyczne miejsca na DNA, które się ze sobą porównuje.
- Odczynniki wysokiej jakości – jakość odczynników ma wpływ na pewność wyniku. Te wysokiej klasy są drogie, dlatego niektóre laboratoria decydują się na produkcję własnych. A to może generować błędy w analizie – odczynniki „domowej roboty” nie są odpowiednio sprawdzone.
- Badanie próbek do skutku – próbka do testu na ojcostwo to materiał biologiczny, który może ulec np. degradacji. Wtedy, aby wynik był pewny, konieczne jest przekazanie kolejnej. I tutaj przydaje się gwarancja na próbki, czyli badanie dodatkowych materiałów bezpłatnie.
- Badanie różnych próbek – nie tylko wymazu z policzka, ale też smoczka, kubka, niedopałka papierosa i innych. Każda próbka jest tak samo pewna, ale nie wszystkie laboratoria mają doświadczenie i sprzęt, żeby podjąć się sprawdzenia tych „nietypowych”. A przecież przekazanie próbek dyskretnych jest takie wygodne!
- Placówki stacjonarne – to pewność, że laboratorium rzeczywiście istnieje i że nie zniknie z dnia na dzień.
- Doświadczenie w badaniach DNA – coraz więcej zwykłych laboratoriów analitycznych, które nie mają doświadczenia czy odpowiedniego sprzętu, robi testy na ojcostwo, bo im się to opłaca. Przed zleceniem badania sprawdź, czy laboratorium rzeczywiście specjalizuje się w genetyce.
Ile kosztuje test na ojcostwo do celów prywatnych?
Koszt testu na ojcostwo do celów prywatnych wynosi od 600 do 2500 złotych. Oprócz pewności laboratorium (i takich czynników jak posiadane certyfikaty, akredytacja PCA, stosowane odczynniki czy doświadczenie pracowników) wpływ może mieć czas oczekiwania na rezultat. Niektóre laboratoria oferują wynik nawet w 24 godziny.
REKLAMA
Ile kosztuje test na ojcostwo do celów sądowych?
Koszt testu na ojcostwo do celów sądowych wynosi ok. 1400-1800 złotych. Na cenę wpływają konieczność zachowania specjalnej sądowej procedury oraz ekspertyza biegłego sądowego (jego funkcję pełni ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa) dołączana do wyniku.
W tym przypadku odmienności w cenie związane są z tym, jak długo trzeba oczekiwać na wynik. Niektóre laboratoria oferują pomoc prawną, z której można skorzystać, realizując badanie.
Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?
To, ile kosztuje test na ojcostwo wykonywany w ciąży zależne jest od sposobu pobierania próbek DNA dziecka. Jeśli izolowane są one z krwi matki, test kosztuje ok. 7000 złotych i można wykonać go już od 8 tygodnia ciąży.
Jeśli natomiast pobiera się je w czasie badań prenatalnych (po 15 tygodniu ciąży), koszt wynosi ok. 2000-3000 złotych. Ten drugi sposób umożliwia jednoczesne wykonanie badań w kierunku wad genetycznych i sprawdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo.
Jak wybrać laboratorium genetyczne? [BEZPŁATNY PORADNIK]
Kliknij w zdjęcie i pobierz poradnik.
Więcej informacji
Szukasz informacji na temat testów na ojcostwo? Skorzystaj z darmowej konsultacji z konsultantem medycznym: tel. 578 217 111.
Czytaj więcej o testach na ojcostwo:
Wpisów nie znaleziono
Wpisów nie znaleziono
Wpisów nie znaleziono
Data publikacji: 07/11/2016, Data aktualizacji: 08/11/2021
Dodaj komentarz