Impotencja, zanik libido, niepłodność w hemochromatozie – jak leczyć?Badaniaprenatalne.pl

Impotencja, zanik libido, niepłodność w hemochromatozie – jak leczyć?

impotencja

Hemochromatoza prowadzi do nadmiernego kumulowania się żelaza w organach – m.in. w przysadce mózgowej. W konsekwencji może wystąpić hipogonadyzm wtórny, a wraz z nim obniżona płodność, impotencja, brak chęci do zbliżeń czy zanik owłosienia łonowego. Jak zmniejszyć lub cofnąć te objawy?

Objawy hemochromatozy
Diagnostyka hemochromatozy
Terapia hemochromatozy
Ochrona przed skutkami hemochromatozy

Impotencja i inne zaburzenia seksualne – objawy hemochromatozy

Problemy w sferze seksualnej (m.in. impotencja, zanik libido, niepłodność) są drugim z najczęstszych objawów hemochromatozy (po cukrzycy). Chorzy mężczyźni nierzadko zgłaszają się do specjalisty właśnie z ich powodu, po czym okazuje się, że zaburzenia erekcji i inne kłopoty spowodowane są hemochromatozą. Dane literaturowe wskazują, że tego typu symptomy obecne są u 10-100% chorych mężczyzn.

Dowiedz się więcej: Hemochromatoza – objawy, diagnostyka, leczenie

Szybka diagnoza – dzięki niej można zmniejszyć objawy

Przypadek 1 – impotencja, kłopoty z płodnością, obniżone libido

U 36-letniego pacjenta zdiagnozowano hemochromatozę na etapie wczesnego włóknienia wątroby (nie miała cech marskości). Wywiad z mężczyzną wykazał problemy z potencją (od 2 lat), obniżone libido, niepłodność i zanik owłosienia łonowego. Pacjent z żoną starali się o dziecko. Leczenie obejmowało więc upusty krwi co tydzień oraz terapię hormonalną (podawanie testosteronu w odpowiedniej dawce). Wystarczył rok leczenia, aby zaburzenia seksualne minęły, a małżonka mężczyzny zaszła w ciążę. Zgodnie z zaleceniami lekarza nadal podawano pacjentowi testosteron (kolejny rok), a także kontynuowano upusty[1].

Przypadek 2 – niepłodność

44-letni mężczyzna z niepłodnością wywołaną wstecznym wytryskiem, który był spowodowany hemochromatozą (homozygota C282Y), miał zaleconą terapię hormonalną oraz upusty krwi. Po kilku miesiącach leczenia zaobserwowano u niego znaczną poprawę płodności[1].

Odpowiednia terapia – klucz do sukcesu

Jak pokazano na powyższych przykładach, cofnięcie zaburzeń seksualnych jest możliwe. Konieczna jest jednak odpowiednia terapia – rozpoczęta jak najwcześniej. Dla jej powodzenia znaczenie mają bowiem wiek pacjenta oraz stadium choroby w momencie diagnozy. Największe szanse na cofnięcie objawów występują u mężczyzn przed 40. rokiem życia. Im szybciej hemochromatoza zostanie więc wykryta, tym bardziej prawdopodobny powrót do normalnego funkcjonowania.

REKLAMA

Nieodwracalne skutki hemochromatozy – jak się chronić?

Najważniejsze, aby postawić diagnozę wtedy, gdy choroba nie zdąży się jeszcze rozwinąć. To trudne tylko na podstawie pierwszych objawów, ponieważ są nieoczywiste. Jakie? Chorzy odczuwają zmęczenie, osłabienie, bóle brzucha czy bóle stawów międzypaliczkowych.

Czas od ich wystąpienia do wykrycia choroby wynosi nawet 10 lat! Proste badanie DNA pozwala stwierdzić, czy dana osoba znajduje się w grupie ryzyka rozwoju hemochromatozy. Jeśli wyniki badań krwi wskazują na przeładowanie żelazem, ten test genetyczny umożliwia jednoznaczne potwierdzenie diagnozy.

Sprawdź: Zbyt wysoki poziom żelaza zwiększa ryzyko marskości wątroby, cukrzycy i impotencji

 

[1] Basic and Clinical Andrology (2017) R. Osta, N. Grandpre, N. Monnin, J. Hubert, I.Koscinski: Hypogonadotropic hypogonadism in men with hereditary hemochromatosis.

hemochromatoza 

Przeczytaj również:

21/09/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij