Wakacje z dzieckiem za granicą – jak wybrać miejsce wakacji i się do nich przygotować?

wakacje z dzieckiem za granicą

Wakacje z dzieckiem za granicą mogą być świetnie wspominane zarówno przez malucha, jak i jego rodziców. Jakie kraje najlepiej wybierać na wyjazd? O czym pamiętać na etapie planowania wycieczki? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Wakacje z dzieckiem za granicą – od kiedy można podróżować z maluchem?
2. Wakacje z dzieckiem za granicą – o czym pamiętać na etapie planowania wyjazdu?
3. Gdzie na wakacje z dzieckiem za granicą pojechać?
4. Często zadawane pytania o wakacje z dzieckiem za granicą

Wakacje z dzieckiem za granicą – od kiedy można podróżować z maluchem?

Pierwsze wakacje z dzieckiem za granicą można zaplanować najwcześniej, gdy maluch ma 4-5 miesięcy. Czas ten jest kluczowy, ponieważ w ciągu pierwszych 3. miesięcy życia noworodek dopiero przystosowuje się do życia poza łonem mamy. Dziecko w 4. miesiącu życia nie czuje się już przytłoczone otaczającym go światem, wręcz przeciwnie – zaczyna go odkrywać. Maluch potrafi utrzymać samodzielnie główkę, więc może być noszony w chuście lub nosidełku, jest także towarzyski – dużo się śmieje oraz chętnie gaworzy, zwłaszcza jeśli widzi swoich rodziców [1] [2]. Tymczasem po 4. miesiącu życia można zacząć powoli rozszerzać dietę dziecka, co znacznie ułatwi organizację posiłków dla malucha podczas wyjazdu [3].

Wakacje z dzieckiem za granicą – o czym pamiętać na etapie planowania wyjazdu?

Organizacja wakacji z dzieckiem za granicą wymaga od jego rodziców doskonałego rozeznania potrzeb malucha. Pierwszy krok to wybranie odpowiedniego miejsca na nocleg. Jeśli w wyjeździe uczestniczy niemowlak, powinno ono być zaciszne, najlepiej zlokalizowane z daleka od dużych miast oraz na wyłączność dla rodziny, tak aby sobie wzajemnie nie przeszkadzać. Natomiast w przypadku starszych dzieci kryteria są nieco odmienne – ważne jest, aby kierunek podróży obfitował w wiele atrakcji, które przypadną do gustu pociechom. To, czy rodzina wybierze się nad morze, w góry czy nieopodal jezior, nie ma większego znaczenia, istotne jest, czy najmłodsi członkowie wyjazdu nie będą się tam nudzić!

Kolejny krok to zaplanowanie rzeczy do spakowania. W przypadku małych dzieci lista będzie bardzo długa – znajdą się na niej nie tylko różne rodzaje ubranek, ale także liczne akcesoria służące do pielęgnacji i karmienia, zabawki, nosidełka, kosmetyki, foteliki, wózek spacerowy i wiele innych. Natomiast im dziecko starsze, tym jego potrzeby będą mniejsze – dla dziecka w wieku szkolnym wystarczy zabrać ulubioną maskotkę, kilka gier planszowych oraz zabawki zachęcające do ruchu na świeżym powietrzu, np. badmintona lub piłkę do siatkówki, tymczasem nastolatek spakuje się sam, a do szczęścia wystarczy mu zapewne ulubiona książka, smartfon oraz minikonsola do gier, np. Nintendo Wii.

Natomiast jeśli chodzi o transport, w przypadku, gdy wyjazd dotyczy małych dzieci, najwygodniejszy będzie własny samochód, tymczasem dzieci w starszym wieku bez problemu zniosą podróż także innymi środkami transportu, np. pociągiem lub samolotem. Wybór odpowiedniego z nich jest bardzo indywidualną kwestią.

Zobacz również: Filtr przeciwsłoneczny – ochrona niemowląt przed słońcem

Gdzie na wakacje z dzieckiem za granicą pojechać?

Gdzie spędzić wakacje z dzieckiem za granicą? Jeśli chodzi o kraje, do których można dotrzeć szybko i wygodnie z Polski samochodem, polecamy następujące państwa:
• Austria – to kraj znany z campingów zlokalizowanych u podnóża wysokich szczytów, uroczych miasteczek oraz pięknych alpejskich jezior, idealny na rodzinny wypoczynek na łonie natury. W szczególności warto odwiedzić miejsca takie jak: droga alpejska w Villach, Hallstatt, Dachstain Sky Walk, Graz czy też Salzburg,
• Czechy – przepiękna Praga, raj dla miłośników natury – Czeska Szwajcaria, skalne miasto Adrspach, czeskie Karkonosze, uroczy średniowieczny Czeski Krumlov – to miejsca, które trzeba zobaczyć. Do zorganizowania wakacji z dzieckiem za granicą w Czechach zachęcają przystępne ceny oraz różnorodność atrakcji,
• Słowacja – olśniewająca górska przyroda to niejedyne, co ma do zaoferowania nasz południowy sąsiad. Na Słowacji nie brakuje także uroczych starówek miejskich, renesansowych i gotyckich kamienic oraz zamków. Miejsca takie jak Poprad, Bratysława, Bańska Szczawnica, Tatry czy Pieniny po słowackiej stronie są idealne na rodzinny wyjazd.

Tymczasem kraje, w których jest bardzo bezpiecznie, da się łatwo i niedrogo zaplanować rodzinny urlop, a także najwygodniej i najszybciej dolecimy tam samolotem, to: Grecja, Bułgaria, Chorwacja, Hiszpania oraz Turcja. Niezależnie od tego, czy wyjazd jest organizowany na własną rękę czy z biura podróży, cała rodzina powinna być z niego zadowolona, ponieważ wymienione kraje mają bardzo bogatą i przystępną infrastrukturę turystyczną.

Zobacz również: Nosidełko dla niemowląt – od jakiego wieku je stosować? Jakie wybrać?

Często zadawane pytania o wakacje z dzieckiem za granicą

1. Czy można podróżować z niemowlakiem?

Tak, jednak warto odczekać, aż maluch skończy przysłowiowy czwarty trymestr. Pierwsza podróż niemowlaka powinna mieć zatem miejsce najwcześniej w 4. miesiącu jego życia.

2. Czy z półrocznym dzieckiem można jechać na wakacje za granicę?

Tak, pół roku to dobry wiek, żeby pojechać na pierwsze wakacje z dzieckiem, zarówno w Polsce, jak i za granicę.

3. Gdzie można pojechać na wakacje z dzieckiem za granicą?

Tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb rodziny oraz wieku dziecka. W przypadku mniejszych bobasów lepiej wybierać niedalekie podróże samochodem, w miejsca zaciszne i oddalone od skupisk ludzkich. Natomiast dla dzieci starszych warto zaplanować wyjazd tak, aby obfitował on w wiele różnorodnych atrakcji, zgodnych z ich zainteresowaniami.


Źródła:

1. https://www.mjakmama24.pl/kalendarz-rozwoju-dziecka/4-miesieczne-dziecko-niemowle-aa-Mibs-8gzZ-QrP3.html

2. https://www.blizejciebie.pl/poradnik/wpis/rozwoj-dziecka-4-miesiac-zycia

3. https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/4-miesiac-zycia-dziecka

 

1/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 07/05/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *