Filtr przeciwsłoneczny – ochrona niemowląt przed słońcem

krem przeciwsłoneczny dla niemowlaka

Krem przeciwsłoneczny dla niemowlaka warto stosować nawet w pochmurne dni, w przeciwnym razie jego delikatna skóra może ulec poparzeniu. Co jeszcze można zrobić? Na czym polega ochrona niemowląt przed słońcem? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Ochrona niemowląt przed słońcem – dlaczego jest taka ważna?
2. Ochrona niemowląt przed słońcem – o co trzeba zadbać?
3. Krem przeciwsłoneczny dla niemowlaka – jak go używać?
4. Krem przeciwsłoneczny dla niemowlaka – jaki wybrać?
5. Ochrona niemowląt przed słońcem – co robić, gdy dojdzie do oparzenia?

Ochrona niemowląt przed słońcem – dlaczego jest taka ważna?

Ochrona niemowląt przed słońcem jest bardzo ważna, ponieważ skóra małego dziecka jest cieńsza i znacznie bardziej delikatna niż u dorosłych. Ponieważ jest w niej mniej melaniny, (barwnika pochłaniającego promieniowanie słoneczne), niemowlę szybciej ulega oparzeniom słonecznym [1].

Na oparzenia słoneczne są narażone w szczególności dzieci o jasnej karnacji, niebieskich oczach i jasnych lub rudych włosach [2]. Nadmierna ekspozycja na słońce nie jest zalecana także dla maluchów, które mają dużo znamion barwnikowych i piegów, ponieważ może ona sprzyjać rozwojowi nowotworowych chorób skóry w dorosłym życiu [3].

Ochrona niemowląt przed słońcem – o co trzeba zadbać?

Wielu ekspertów zaleca, aby, aż do ukończenia przez dziecko 3. roku życia, unikać bezpośredniej ekspozycji na działanie promieni słonecznych [1]. W tym celu należy wychodzić z maluchem na spacery poza godzinami najsilniejszego nasłonecznienia (11:00-15:00). O co jeszcze trzeba zadbać? Oto najważniejsze zasady ochrony niemowląt przed słońcem [1] [2]:

• czas pobytu na słońcu powinien być stopniowo wydłużany,
• dziecko powinno się bawić w cieniu – pod drzewami, w namiocie plażowym lub pod parasolem,
• obowiązkowe jest okrycie głowy.

Poza ochroną niemowląt przed słońcem podczas spacerów i zabaw na świeżym powietrzu, bardzo ważne jest także zadbanie o dziecko podczas podróży samochodem. Promieniowanie UVA przenika przez szyby i może ono poparzyć malucha nawet w pochmurny dzień [4], dlatego też warto przed każdym wyjściem stosować krem przeciwsłoneczny dla niemowlaka, oczywiście odpowiednio dobrany.

Zobacz również: Trądzik niemowlęcy – skąd się bierze i jak go leczyć?

Krem przeciwsłoneczny dla niemowlaka – jak go używać?

Krem przeciwsłoneczny dla niemowlaka należy zastosować na około 20-30 minut przed wyjściem z domu – dzięki temu preparat zdąży się wchłonąć. Konieczne jest dokładne wysmarowanie twarzy i odkrytych części ciała dziecka, bez pomijania okolic takich jak małżowiny uszne czy też kark. Po około 2-3 godzinach spędzanych na świeżym powietrzu należy ponownie zaaplikować filtr przeciwsłoneczny.

Krem przeciwsłoneczny dla niemowlaka – jaki wybrać?

W aptekach można znaleźć różnorodne preparaty służące do ochrony niemowląt przed słońcem. Najważniejsze kryteria, którymi należy się kierować podczas ich zakupu to:

• atest Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka – taka rekomendacja świadczy o tym, że produkt jest bezpieczny dla dziecka,
• mineralne filtry UV w składzie, np. tlenek cynku,
• możliwość zastosowania u bardzo małego dziecka (wiele kosmetyków można stosować dopiero u półrocznych dzieci),
• obecność filtrów UVA i UVB o wysokim współczynniku ochronnym SPF (minimum 30, a najlepiej 50+),
• wygodny sposób użycia – w zależności od preferencji można wybrać aerozol, piankę lub klasyczny krem przeciwsłoneczny dla niemowlaka.

Wysoki SPF nie chroni przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego, wskazuje jedynie, po jakim czasie ekspozycji może dojść do oparzenia słonecznego [5]. Im wyższy filtr SPF tym teoretycznie wydłuża się czas przebywania na słońcu, jednak należy pamiętać o tym, że niektóre czynniki (np. kąpiel w wodzie) mogą sprawić, że krem przeciwsłoneczny dla niemowlaka utraci swoje ochronne właściwości szybciej [6].

Zobacz również: Nosidełko dla niemowląt – od jakiego wieku je stosować? Jakie wybrać?

Ochrona niemowląt przed słońcem – co robić, gdy dojdzie do oparzenia?

Kiedy po spacerze lub zabawach na świeżym powietrzu skóra malucha jest zaczerwieniona i cieplejsza, to może oznaczać, że doszło do poparzenia. W takiej sytuacji pierwsza pomoc polega na [2]:

• ochłodzeniu oparzonej skóry poprzez przykładanie do niej chłodnego kompresu lub pieluszki tetrowej zamoczonej w zimnej wodzie,
• unikania słońca do czasu wygojenia poparzenia,
• zastosowaniu preparatu łagodzącego zawierającego pantenol.

Jeśli skóra boli i piecze oraz pojawiły się na niej pęcherze, należy udać się jak najszybciej do lekarza. Niezwłocznej konsultacji wymaga także sytuacja, kiedy dziecko gorączkuje lub jest osłabione.


Źródła:

1. https://emotopic.pl/porady/ochrona-przed-sloncem-dzieci-i-niemowlat-czym-sa-filtry-mineralne/

2. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/61440,jak-chronic-dziecko-przed-sloncem

3. https://www.aocd.org/page/KidsSunProtection

4. https://epozytywnaopinia.pl/jak-chronic-dziecko-przed-sloncem/

5. https://dermalogica.pl/czytaj/20-wszystko-co-wiedziales-na-temat-spf-jest-bledem

6. https://zdrowie.wprost.pl/strefa-pacjenta/profilaktyka/10351298/co-oznaczaja-liczby-przy-spf-brak-tej-wiedzy-skutkuje-powaznymi-poparzeniami.html

 

Oceń

Data publikacji: 10/04/2022, Data aktualizacji: 21/04/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *