Choroba bostońska – objawy, diagnostyka, leczenie

choroba bostońska

Choroba bostońska – stóp, dłoni i ust – jest infekcją, w czasie której pojawia się m.in. charakterystyczna wysypka i wysoka gorączka. Najczęściej chorują dzieci, zarażając się np. w żłobku czy przedszkolu. Schorzenie nie jest groźne, wymaga leczenie objawowego, a objawy ustępują zwykle do 7-10 dni.


Spis treści:
Na czym polega choroba bostońska
Objawy choroby bostońskiej
Jak można się zarazić chorobą bostońską?
Diagnostyka i leczenie choroby bostońskiej


Choroba bostońska – na czym polega?

Schorzenie jest wywoływane przez enterowirusy Coxsackie. Polega na pojawieniu się wysypki w formie pęcherzyków/grudek głównie na trzech obszarach ciała: w jamie ustnej, na dłoniach i stopach. Jej przebieg jest stosunkowo łagodny, najczęściej objawy ustępują do 7-10 dni i nie ma żadnych powikłań. Zwykle chorują dzieci do 10. roku życia, jednak zachorowania wśród dorosłych również się zdarzają.

Choroba bostońska – objawy

Pierwsze objawy choroby bostońskiej przypominają przeziębienie. Chory skarży się na zmęczenie, ból gardła, złe samopoczucie, brak apetytu. Ma również wysoką gorączkę (38-39 stopni). Po około 3 dniach wysokiej temperatury pojawia się wysypka w formie plamek i grudek w kolorze łososiowym, a gorączka ustępuje. Mają one około 1 centymetra, często są podłużne. Pęcherze w jamie ustnej mogą przerodzić się w bolesne nadżerki.

Przeczytaj również: Ratunku! Mój maluch ma gorączkę!

Choroba bostońska – jak można się zarazić?

Choroba bostońska jest bardzo zaraźliwa, dlatego gdy pojawia się w żłobkach czy przedszkolach, ciężko uchronić dziecko przed zachorowaniem. Zarażenie może nastąpić poprzez każdy bezpośredni kontakt z wirusem – przez ślinę czy dotyk. Dziecko może zarazić się m.in. pijąc z tego samego kubka, z którego wcześniej pił chory rówieśnik czy dotykając klamki, której chory dotykał nieumytymi rękami.

Choroba bostońska – diagnostyka i leczenie

Schorzenie często bywa mylone z ospą wietrzną, dlatego lekarz w pierwszej kolejności zwraca uwagę na rozmieszczenie zmian skórnych. Po rozpoznaniu choroby stosuje się leczenie objawowe, polegające na podawaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, a także osuszaniu wykwitów (np. płynami antywirusowymi). Z powodu występujących bolesnych nadżerek w jamie ustnej, niektóre dzieci nie chcą jeść czy pić. Ważne, by nie dopuścić do odwodnienia, podając dziecku dużo wody.

Zobacz też: Katar u niemowlaka

Warto zdawać sobie sprawę, że choroba bostońska nie należy do schorzeń, które przechodzi się tylko raz w życiu. Nawroty choroby mogą więc wystąpić, jednak ich przebieg może być trochę inny.


4.8/5 - (18 głosów / głosy)

Data publikacji: 02/03/2017, Data aktualizacji: 06/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *