Brak ruchów dziecka – kiedy powinien mnie niepokoić?

Kiedy odczuwa się pierwsze ruchy dziecka?

To kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka, zależy od tego, czy kobieta jest pierworódką, czy rodzi po raz pierwszy [1]. W którym tygodniu ciąży czuć ruchy dziecka? Co robić, gdy brak ruchów dziecka w brzuchu? Kiedy należy się zgłosić do lekarza? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Kiedy odczuwa się pierwsze ruchy dziecka? Po czym je rozpoznać?
2. Jak liczyć ruchy dziecka?
3. Brak ruchów dziecka – kiedy zgłosić się do lekarza?
4. O czym może świadczyć brak ruchów dziecka?

Kiedy odczuwa się pierwsze ruchy dziecka? Po czym je rozpoznać?

Dziecko zaczyna wykonywać pierwsze ruchy już w 12. tygodniu ciąży. Są one jednak słabo odczuwalne przez przyszłą mamę, ponieważ polegają głównie na ziewaniu i rozciąganiu się [2]. Zatem kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka? To zależy od tego, czy kobieta rodzi po raz pierwszy, czy to jej kolejna ciąża.

Kobieta, która rodzi po raz pierwszy, zwykle odczuwa ruchy dziecka około 20-23. tygodnia ciąży [1]. Natomiast kobieta, która rodzi po raz kolejny, może odczuwać ruchy dziecka znacznie wcześniej, bo już około 14-18. tygodnia ciąży [1] [3]. Tymczasem jeśli chodzi o ruchy dziecka odczuwane jako kopnięcia, są one wyczuwalne dopiero w zaawansowanej ciąży, około 30-32 tygodnia [2] [3].

Jak liczyć ruchy dziecka?

W drugiej połowie ciąży warto codziennie liczyć ruchy dziecka. Zgodnie z metodą Cardiff odliczanie można przerwać dopiero gdy dziecko wykona 10 ruchów w ciągu godziny [3].

Zobacz również: Sprawdź swoje szanse na dziecko [INFOGRAFIKA]

Brak ruchów dziecka – kiedy zgłosić się do lekarza?

Brak ruchów dziecka po 22. tygodniu ciąży wymaga, aby, przyszła mama zgłosiła się do lekarza [1] [3]. Specjalista zleci odpowiednie badania, takie jak USG (ultrasonografia) oraz KTG (kardiotokografia) – dzięki nim uda się sprawdzić, czy z maluszkiem wszystko jest w porządku.

Gdy brak ruchów dziecka, nie należy jednak panikować – czasami zdarza się, że aktywność dziecka jest słabo wyczuwalna, ale nie wynika to z nieprawidłowości, a na przykład z nadwagi przyszłej mamy [1]. Zupełnie normalne jest również osłabienie ruchów dziecka pod koniec ciąży, około 8. miesiąca [4]. Maluch jest wtedy bardzo duży i ma niewiele miejsca, aby aktywnie się poruszać.

Zobacz również: Kiedy pierwszy raz nakarmić dziecko po porodzie?

O czym może świadczyć brak ruchów dziecka?

Brak ruchów dziecka może świadczyć o tym, że maluch śpi [1]. Na szczęście istnieje prosty sposób, aby to sprawdzić – ruchy malucha można pobudzić poprzez zjedzenie czegoś słodkiego, delikatne popukanie w brzuch lub położenie się na lewym boku [2]. Jeśli po wykonaniu tej czynności częstotliwość ruchów nie ulega poprawie, należy udać się do szpitala.

O komplikacjach może świadczyć stopniowe zanikanie ruchów dziecka. Możliwe przyczyny to [1] [3] [5]:

• niewydolność łożyska wskutek ciążowej cukrzycy,
• obumarcie płodu,
• zaplątanie się dziecka w pępowinę.

Najczęściej zmiana pozycji ciała lub zjedzenie posiłku sprawia, że dziecko wraca do prawidłowej aktywności. Jeśli jednak para odczuwa niepokój w związku z brakiem ruchliwości dziecka, warto się skonsultować jak najszybciej z lekarzem.

 


Źródła:

1. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/brak-ruchow-dziecka-kiedy-jechac-do-szpitala-gdy-nie-czujesz-ruchow-plodu-aa-1VCs-wmU3-XWGf.html

2. https://www.blizejciebie.pl/poradnik/wpis/pierwsze-ruchy-dziecka-kiedy-czuc-i-jak-je-pobudzic-ruchy-dziecka-przed-porodem-i-jak-je-liczyc

3. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/pierwsze-ruchy-dziecka-kiedy-je-czuc

4. https://znana-polozna.pl/artykuly/10-faktow-o-ruchach-plodu-w-lonie-matki

5. https://mamotoja.pl/brak-ruchow-u-dziecka-czy-i-kiedy-to-powod-do-niepokoju,ruchy-dziecka-artykul,31881,r1p1.html

 

Oceń

Data publikacji: 04/03/2022, Data aktualizacji: 20/09/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *