29 tydzień dziecka – skok rozwojowy, rozwój, dieta

29 tydzień dziecka skok rozwojowy

Dziecko w 29 tygodniu życia to ciekawski maluch, który chętnie eksploruje świat. Staje się ono coraz bardziej samodzielne i nabywa wiele nowych umiejętności. Sprawdź, co na tym etapie życia powinien umieć już Twój maluszek i jak możesz wspomagać jego rozwój!

Spis treści:

 1. Co potrafi dziecko w 29 tygodniu życia?
 2. 29 tydzień dziecka – skok rozwojowy
 3. Dieta w 29 tygodniu życia dziecka
 4. Jak wspomagać rozwój dziecka w 29 tygodniu życia?

Co potrafi dziecko w 29 tygodniu życia?

Dziecko w 29 tygodniu życia staje się ruchliwe. W tym czasie zaczyna ono pełzać. Niektóre dzieci mogą raczkować, ale nie dzieje się tak w każdym przypadku. Brak raczkowania nie jest powodem do niepokoju. Oprócz tego Twoje dziecko w 29 tygodniu życia:

 • Siedzi przez krótki moment bez podparcia
 • Turla si
 • Bawi się swoim ciałem
 • Obraca przedmioty w dłoni i sprawnie nimi manipuluje
 • Chwyta małe przedmioty paluszkami
 • Gaworzy
 • Zmienia natężenie głosu
 • Rzuca zabawkami
 • Reaguje na swoje imię
 • Reaguje na znane melodie

Zobacz również: 3 tydzień ciąży – dolegliwości i rozwój dziecka

29 tydzień dziecka – skok rozwojowy

Dziecko w pierwszym roku swojego życia przechodzi 7 tzw. skoków rozwojowych. Są to okresy, kiedy układ nerwowy rozwija się szczególnie intensywnie. Zwykle w tym czasie dziecko jest bardziej rozdrażnione niż zwykle. Każdy taki skok rozwojowy trwa od kilku do kilkunastu tygodni.

W 29 tygodniu życia dziecko ma już za sobą 5 skoków rozwojowych. Przed pierwszymi urodzinami dziecko przejdzie jeszcze przez dwa skoki rozwojowe. Kolejny rozpocznie się około 36 tygodnia życia. Z kolei ostatni skok rozwojowy w pierwszym roku życia będzie miał miejsce w 41 tygodniu.

Dieta w 29 tygodniu życia dziecka

Dziecko w 29 tygodniu życia nie pije już tylko mleka. Jest to okres rozszerzania jego diety. Do jego diety powinnaś włączać warzywa, produkty glutenowe, jajka, mięso oraz ryby. Należy robić to stopniowo. Dzięki temu zorientujemy się, jeśli jakiś produkt wywoła u dziecka reakcję alergiczną. Poznamy także preferencje smakowe naszego maluszka.

Zobacz również: Rozwój dziecka – 18 tydzień życia

Jak wspomagać rozwój dziecka w 29 tygodniu życia?

W 29 tygodniu rozwój naszego dziecka najlepiej wspomożemy poprzez danie mu pozwolenia na eksplorowanie świata. Nie używaj słowa “nie” zbyt często. W końcu kto z nas chciałby słuchać samych zakazów? Dziecku stwarzaj jak najwięcej okazji do przebywania na podłodze. Dzięki temu będzie mogło pełzać i się turlać. Możesz również układać zabawki w zasięgu jego wzroku, ale poza zasięgiem rączek. Dzięki temu zachęcisz maluszka do ruchu.

Oceń

Data publikacji: 07/08/2023, Data aktualizacji: 02/09/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *