W trzecim tygodniu ciąży większość kobiet jeszcze nie wie, że spodziewa się dziecka. Mimo tego w ich organizmie dzieją się rzeczy magiczne. Zarodek już wtedy istnieje, a Twoje ciało intensywnie pracuje, aby mógł się rozwijać. Twój organizm może dawać Ci już na tym etapie subtelne sygnały, że niedługo zostaniesz mamą. Sprawdź, jakie dolegliwości mogą pojawić się w trzecim tygodniu ciąży!
Spis treści:
W trzecim tygodniu ciąży zarodek już istnieje. Do zapłodnienia doszło kilka dni wcześniej w trakcie owulacji. To właśnie od 3 tygodnia ciąży można powiedzieć, że ciąża naprawdę istnieje. Zgodnie z regułą Naegelego rozpoczyna się ona w pierwszym dniu ostatniej miesiączki, a nie momencie połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Przez pierwsze dwa tygodnie nie ma więc jeszcze dziecka.
W trzecim tygodniu ciąży w zarodku dochodzi do intensywnych podziałów komórkowych. Pierwszy podział następuje 24 godziny po zapłodnieniu, a później komórka dzieli się średnio co 12-15 godzin. Twoje dziecko mierzy w tym czasie około 1 milimetr i przypomina owoc morwy (lekarze nazywają go morulą). Po kilku dniach od zapłodnienia dociera ono przez jajowód do macicy, gdzie zaczyna się zagnieżdżać. Po implantacji będzie ono tam dojrzewać i rozwijać się aż do porodu.
Zobacz również: Kalendarz ciąży – 3 tydzień ciąży
W 3 tygodniu ciąży nie spodziewaj się jeszcze typowych objawów ciążowych. Są one skutkiem wzrostu hormonu beta hcg (gonadotropiny kosmówkowej). Jego stężenie w trzecim tygodniu jest jeszcze zbyt niskie. Test ciążowy jeszcze nie wykryje ciąży, a podczas badania USG nic nie będzie widać. Mimo tego możesz już coś przeczuwać. W 3 tygodniu ciąży wzrasta poziom hormonu zwanego progesteronem, dzięki czemu możesz czuć się szczęśliwa i spełniona. Jest to jeszcze zbyt wczesny etap, żeby pojawiły się bardziej charakterystyczne pierwsze objawy ciąży, takie jak mdłości czy tkliwość piersi.
Wczesnym objawem ciąży, który może pojawić się w 3 tygodniu, jest krwawienie implantacyjne. Jest to znak zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Pojawia się ono na skutek uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych w trakcie zagnieżdżania zarodka w macicy. Krwawienie to zwykle jest niewielkie. U wielu kobiet jest to tylko lekko zabarwiony śluz z pochwy. Możesz go nawet nie zauważyć.
Data publikacji: 29/05/2023, Data aktualizacji: 21/06/2023
Dodaj komentarz