Doula – wsparcie fizyczne, psychiczne i emocjonalneBadaniaprenatalne.pl

Doula – wsparcie fizyczne, psychiczne i emocjonalne

doula

Doula to kobieta, która zajmuje się wsparciem przyszłych mam i towarzyszy im – w czasie ciąży, porodu i zaraz po narodzinach dziecka. Bliskość drugiej kobiety w tym szczególnym czasie podnosi komfort psychiczny i w wielu przypadkach umożliwia również m.in. skrócenie porodu czy uniknięcie cesarskiego cięcia.

Co robi doula? Pomoc przy porodzie

Najpierw doula jest obecna przy przyszłej mamie w ciąży, pomagając jej przygotować się do porodu. Dzięki temu tworzy się między nimi więź, kobiety poznają się. Później, doula towarzyszy kobiecie w czasie porodu – w szpitalu lub w domu. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa i spokoju, wspiera. Chwali i uspokaja kobietę w czasie skurczów, pomaga utrzymać miarowy oddech (w razie potrzeby może np. oddychać razem z nią), wykonuje specjalny masaż szalem rebozo (łagodzi ból), tworzy intymną atmosferę (może np. wykorzystać zapachy czy muzykę). Jeśli partner jest również obecny przy porodzie, doula stara się zaangażować go we wsparcie rodzącej.

Przeczytaj też: 5 mitów o badaniach prenatalnych

Co więcej, doula zapoznaje kobietę z różnymi opcjami, informuje ją o przebiegu porodu. Po porodzie pomaga matce karmić piersią i zajmować się dzieckiem w pierwszych dniach życia. Doula nigdy nie ocenia, nie radzi i nie podejmuje decyzji za kobietę, pozwala wejść w macierzyństwo we własny sposób. Nie wykonuje również żadnych czynności medycznych. Nie uzależnia także kobiety od siebie.

Doula – korzyści dla matki i dla całej rodziny

Oprócz oczywistych korzyści związanych ze wsparciem psychicznym i emocjonalnym, a także poprawą komfortu i poczucia bezpieczeństwa, towarzystwo douli przy porodzie łagodzi doznania fizyczne. Badania dowodzą, że obecność przy porodzie znanej jej wcześniej kobiety spoza środowiska medycznego, obniża ryzyko zakończenia się porodu cesarskim cięciem aż o 40%. Dodatkowo kobiety, które rodzą z doulą, rzadziej proszą o podanie znieczulenia zewnątrzoponowego i oksytocyn. Co więcej, ich poród trwa zwykle krócej niż ciężarnych, które rodzą same lub wyłącznie z partnerem. Doula zapewnia również korzyści dla partnera, redukując u niego niepokój w czasie porodu i ułatwiając mu niesienie wsparcia.

Doula jest specjalnie wykształcona, doświadczona i wyszkolona, by bezpiecznie i jak najlepiej nieść wsparcie i pomoc innym kobietom. W Polsce szkoleniami zajmuje się Stowarzyszenia DOULA, a doula to zawód oficjalny.

Zobacz także artykuł eksperta: Dlaczego niektórzy z nas mają dwa DNA?

Doula – potrzeba czy luksus?

Chociaż dla wielu osób wsparcie douli kojarzy się z luksusem, jeszcze kilkadziesiąt lat temu obecność innych kobiet przy porodzie była całkowitą normą. Zanim porody zaczęły być przeprowadzane w szpitalach, zwykle miały miejsce w domach. Wtedy z przyszłą mamą obecne były zwykle również matka, siostry czy przyjaciółki oraz inne bliskie kobiety, by nieść wsparcie i pomoc przy porodzie. Poród dla społeczności nie był doświadczeniem medycznym, a rytuałem. To wtedy rodziła się szczególna więź między kobietami.

Dziś wiele kobiet rodzi samotnie (ewentualnie z partnerem), jedynie w obecności personelu medycznego, którego nie darzy przywiązaniem czy szczególnym uczuciem. Mimo lepszych warunków sanitarnych i rozwoju medycyny, brak wsparcia emocjonalnego w czasie tej szczególnej chwili zmniejsza komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Doula – wsparcie fizyczne, psychiczne i emocjonalne
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

17/01/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij