Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie

depresja poporodowa

Depresja poporodowa dotyczy ok. 10-20% wszystkich mam i pojawia się do roku po porodzie. Objawia się m.in. obniżeniem nastroju, spadkiem zainteresowań i problemami w relacji z dzieckiem (np. brak radości z zajmowania się nim, przesadny lęk o jego zdrowie). Często konieczne jest skorzystanie z psycho- i/lub farmakoterapii.

Spis treści:

Objawy depresji poporodowej
Przyczyny depresji poporodowej
Depresja poporodowa a baby blues
Diagnostyka i leczenie depresji poporodowej

Depresja poporodowa – objawy

Objawy depresji poporodowej można podzielić na kilka grup: emocjonalne, dotyczące ciała, poznawcze i związane z dzieckiem. Symptomy związane z emocjami to przede wszystkim: obniżenie nastroju, rozdrażnienie, spadek samooceny, zwiększona płaczliwość, stany lękowe, a nawet myśli samobójcze. U kobiety często pojawiają się również bezsenność lub nadmierna senność, przewlekłe zmęczenie i osłabienie, spadek libido, bierność, duży spadek lub wzrost masy ciała czy poczucie odrealnienia i problemy z koncentracją.

Zaburzone mogą być również relacje z dzieckiem. Czasami obecne są niechęć do zajmowania się nim, unikanie kontaktu czy nawet myśli o wyrządzeniu mu krzywdy, a czasami – lęk przed brakiem kompetencji wychowawczych, strach o zdrowie dziecka czy przesadne zamartwianie się.

Depresja poporodowa – przyczyny

Przyczyn tego problemu jest bardzo dużo: od zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, przez stres związany z nową sytuacją, po traumatyczny poród. Ryzyko pojawienia się choroby zwiększają także złe relacje z partnerem czy innymi bliskimi osobami, problemy różnego rodzaju (np. finansowe), poczucie wyobcowania, bardzo duża wrażliwość czy perfekcjonizm. Większe ryzyko pojawienia się depresji poporodowej występuje również u tych kobiet, które już cierpiały z powodu tej choroby (w ciąży lub nie).

Podobny artykułDepresja w ciąży?


Najnowsze artykuły:


Depresja poporodowa a baby blues

Specjalista zwykle różnicuje depresję poporodową z innym stanem – tzw. baby blues. Baby blues dotyczy aż 80% mam i pojawia się zaraz po porodzie w związku ze zmianami hormonalnymi w organizmie. Kobieta obserwuje u siebie zmęczenie, wahania nastrojów, stres, drażliwość, brak energii czy niepewność co do tego, jak opiekować się dzieckiem, jednak objawy nie są mocno nasilone. Ten stan utrzymuje się od ok. 2 do ok. 6 tygodni i nie wymaga pomocy lekarskiej, ponieważ ustępuje samoistnie.

Przeczytaj równieżBaby blues świeżo upieczonego ojca

Depresja poporodowa – diagnostyka i leczenie

Jeśli u kobiety pojawiają się objawy depresji poporodowej, najlepiej udać się do specjalisty. Często konieczne są zarówno psychoterapia, jak farmakoterapia. Zwykle działa się więc dwutorowo. Nieodzowne jest również wsparcie bliskich czy innych mam w podobnej sytuacji. Szybkie wdrożenie leczenia pozwoli nie tylko poczuć się lepiej i wyjść z choroby, ale również poprawić relacje matki z dzieckiem i innymi członkami rodziny.

Przeczytaj też: Planowanie ciąży. Jak przygotować się do ciąży?


Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

25/03/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
wymaz z policzka czy krew
Wymaz z policzka czy krew – co jest pewniejszą próbką do badań DNA?

Zastanawiasz się nad wykonaniem nadań genetycznych, np. w kierunku genu MTHFR czy trombofilii wrodzonej? Najczęściej takie badania można wykonać na podstawie wymazu z policzka. Dlaczego? Do większości metod wykorzystywanych do rutynowej diagnostyki genetycznej (oprócz np....

Zamknij