Medycyna prenatalna – co to takiego? Kiedy warto z niej skorzystać?

medycyna prenatalna co to

Medycyna prenatalna to wspaniała gałąź nauk medycznych. Pozwala ona monitorować stan zdrowia dziecka jeszcze przed porodem. Przyszłe mamy mogą wykonać wiele badań, które pozwolą wykryć ewentualne wady wrodzone u płodu. Zobacz, jakie testy możesz wykonać u dziecka w ramach medycyny prenatalnej!

Spis treści:

  1. Do czego służy medycyna prenatalna?
  2. Jakie badania możemy wykonać w ramach medycyny prenatalnej?

Do czego służy medycyna prenatalna?

Medycyna prenatalna pozwala ocenić stan zdrowia dziecka już na etapie życia płodowego. Dzięki niej możemy wykryć ewentualne wady wrodzone już w ciąży. Pozwala to lepiej przygotować się na przyjście na świat dziecka z daną chorobą. Lekarze mogą zaplanować jego leczenie, które w niektórych przypadkach może być wdrożone jeszcze w ciąży.

Medycyna prenatalna w większości przypadków potwierdza, że dziecko jest zdrowe. Wielu rodziców może dzięki niej zyskać spokój i pewność. W konsekwencji mogą oni bez większych obaw oczekiwać na przyjście dziecka na świat.

Zobacz również: Ile razy w ciąży robi się badania prenatalne?

Jakie badania możemy wykonać w ramach medycyny prenatalnej?

Medycyna prenatalna aktualnie oferuje nam wiele różnych badań prenatalnych. Przyszłe mamy powinny skorzystać przede wszystkim z:
• Badania USG – jest to badanie obrazowe, w którego trakcie lekarz może ocenić budowę dziecka. Mierzy on również kilka istotnych parametrów, takich jak przezierność karkowa i kość nosowa. Na ich podstawie może zauważyć cechy wskazujące m.in. na zespół Downa.
• Badanie biochemiczne, czyli test PAPP-A – jest to badanie wykonywane na podstawie próbki krwi mamy. Oszacowuje się w nim ryzyko wystąpienia u dziecka trzech wad wrodzonych: zespołu Downa, zespołu Edwardsa czy zespołu Patau.
Testy NIPT, czyli badania wolnego płodowego DNA (cffDNA) – są to nowoczesne testy prenatalne wykonywane na próbce krwi ciężarnej. Wykonać można je od 10 tygodnia ciąży. Najszersze testy NIPT są w stanie wykryć aż 94 choroby, takie jak zespół Downa czy zespół Turnera.

Wszystkie wymienione testy to badania nieinwazyjne. Wykrywają one jedynie zwiększone ryzyko wystąpienia u dziecka danej wady. Diagnozę należy więc jeszcze potwierdzić, wykonując inwazyjne badanie prenatalne. Najczęściej w celu postawienia pewnego rozpoznania ciężarnym wykonuje się amniopunkcję. Do tego badania potrzebna jest próbka płynu owodniowego pobierana poprzez nakłucie ciężarnej brzucha. Jest to bardzo bezpieczna procedura. Ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań jest niemal zerowe.

Oceń

Data publikacji: 27/04/2023, Data aktualizacji: 02/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *