Co zrobić by urodzić zdrowe dziecko? - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Co możesz zrobić, by urodzić zdrowe dziecko?

urodzić zdrowe dziecko

Aktualizacja: 2 marca 2018 r. 

Pragniesz urodzić zdrowe dziecko. Już teraz wyobrażasz sobie jego przyszłość, jak będzie wyglądało, jak dasz mu na imię, do której szkoły pójdzie. Jesteś gotowa zrobić wszystko, aby to zrealizować. Jednak prawdziwa troska o maluszka rozpoczyna się jeszcze nim dojdzie do zapłodnienia! 

Dlaczego, aby urodzić zdrowe dziecko potrzebny jest kwas foliowy?

Kwas foliowy to substancja, która należy do witamin z grupy B. Jest dla nas bardzo ważna, szczególnie w okresie poprzedzającym ciążę i podczas samej ciąży, ponieważ bierze udział w wielu istotnych procesach metabolicznych, jak np. synteza DNA i aminokwasów niezbędnych w tworzeniu osłonki tłuszczowej, czyli mielinizacji włókien nerwowych.

Na co najmniej trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę powinnaś zacząć przyjmować kwas foliowy, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko powstania wady cewy nerwowej u dziecka o 75%!

W związku z tym, jeśli dopuścimy do niedoboru kwasu foliowego oraz witaminy B12, narazimy dziecko, które nosimy pod sercem, na upośledzenie produkcji osłonki tłuszczowej. W efekcie dojdzie do zakłócenia w procesie zamykania się cewy nerwowej.

jakie badania przed ciążą

Kwas foliowy w ciąży odpowiada za prawidłowy wzrost i funkcjonowanie komórek, wpływa także na system nerwowy oraz mózg rozwijającego się dziecka. Ma również pozytywne oddziaływanie na matkę – odpowiada za dobre samopoczucie psychiczne, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, miedzy innymi poprzez uczestnictwo w tworzeniu soków żołądkowych oraz zapewnia prawidłowe i sprawne działanie wątroby i jelit. Poza tym, pobudza procesy krwiotwórcze, zapobiega miażdżycy i anemii oraz chroni Twój organizm przed nowotworami (szczególnie rakiem macicy).

Co to oznacza dla maluszka? Niedobór kwasu foliowego, który wpływa na zaburzenia syntezy DNA i aminokwasów spowodują trudności w formowaniu kręgosłupa i czaszki, które spełniają m.in. funkcję ochronną dla rdzenia kręgowego i mózgu. W efekcie tkanka nerwowa zostanie częściowo lub nawet całościowo odsłonięta.

Zobacz także: Jakie badania warto wykonać planując ciążę?

Jaki kwas foliowy powinnaś przyjmować, aby urodzić zdrowe dziecko?

Czasem bywa tak, że przyjmowany zwykły kwas foliowy w ciąży nie wystarcza, wtedy trzeba zaopatrzyć się w jego inną, lepszą wersję. Dzieje się tak, gdy u  kobiety występuje wariant C677T i A1298C genu MTHFR, który zaburza prawidłowe przyswajanie kwasu foliowego. Jest to bardzo popularna mutacja, bowiem występuje u ok. 50% kobiet. [1] Niestety często bywa bagatelizowana, gdyż nie daje żadnych objawów.  Zwykły kwas foliowy w ich przypadku nie zostaje przyswojony przez organizm przez co występują jego niedobory, a tym samym zwiększa się ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Dlatego kobiety, które są nią obciążone powinny przyjmować większe jego dawki w zmetylowanej formie

Kobiety planujące ciążę powinny przyjmować codzienne
400 μg kwasu foliowego z suplementu diety przez co najmniej
miesiąc przed zapłodnieniem. Suplementacja powinna być
kontynuowana do 3 miesiąca ciąży włącznie. Ze względu
na fakt, że nie wszystkie ciąże są planowane, zalecenie to powinno
objąć ogół kobiet w wieku rozrodczym. [2]

Jeśli badania przed ciążą potwierdzą, że wariant C677T i A1298C genu MTHFR obecny jest także u Ciebie, powinnaś przyjmować większe dawki kwasu foliowego w specjalnej formie. Jest to bardzo ważne, ponieważ zwykły kwas foliowy w takim przypadku nie zostaje wykorzystany i odkłada się w Twoim organizmie. Może to skutkować jego nagromadzeniem i brakiem witaminy B12, co wpłynie negatywnie na Ciebie – większe ryzyko anemii, zaburzenie centralnego systemu nerwowego –  oraz Twoje dziecko, które jest narażone na wady cewy nerwowej.

Przeczytaj też: Wskazania do badań prenatalnych


Źródła:

[1]  Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.

[2] Kapka-Skrzypczak, J. Niedźwiecka, M. Skrzypczak, A. Wojtyła, Kwas foliowy – skutki niedoboru i zasadność suplementacji, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 1, 65-69


Przeczytaj również:

20/02/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

BEZPŁATNY CZAT

Przeczytaj inne:
Badania genetyczne niemowląt i małych dzieci
Badania genetyczne niemowląt i małych dzieci – przyszłość w diagnostyce

Aktualizacja: 27 września 2017 r. Duża część chorób genetycznych wiąże się z konkretnymi objawami. Są jednak i takie, które nie dają żadnych charakterystycznych symptomów, przynajmniej na początku. Dziecko rodzi się na pozór zdrowe. Dopiero po...

Zamknij