Wsparcie partnera podczas ciąży

wsparcie partnera w ciąży

Brak wsparcia partnera w ciąży może poskutkować trudną do wyleczenia depresją. Jak można pomóc ciężarnej? Co robić, gdy partner nie wykazuje zainteresowania przyszłą mamą? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Wsparcie partnera w ciąży – jak wesprzeć przyszłą mamę psychicznie?
2. Wsparcie partnera w ciąży – co jeszcze można zrobić, żeby pomóc ciężarnej?
3. Brak wsparcia partnera w ciąży – co robić?
4. Wsparcie partnera w ciąży – często zadawane pytania

Wsparcie partnera w ciąży – jak wesprzeć przyszłą mamę psychicznie?

Ciąża to niełatwy czas w życiu kobiety – w organizmie każdej przyszłej mamy zachodzi wiele zmian, które przygotowują ciało do wydania na świat potomstwa. Począwszy od zmian dotyczących sylwetki, przez huśtawki hormonalne i nadmierne zmęczenie, po różnorodne obawy i lęki związane z przebiegiem ciąży czy też opieką nad dzieckiem, gdy już się ono urodzi. Wsparcie partnera w ciąży jest kluczowe, by przetrwać ten okres i móc w pełni cieszyć się nową rolą rodzica.

Jak można wesprzeć przyszłą mamę? Bardzo ważne jest, aby kobieta miała świadomość, że partner interesuje się przebiegiem ciąży i może z nim porozmawiać o wszystkim. Warto, żeby para spędzała wolny czas razem, np. czytając poradniki związane z rodzicielstwem lub przygotowując wyprawkę dla malucha. Kluczowy jest także udział przyszłego taty we wszystkich badaniach kontrolnych, motywowanie do zdrowego odżywiania się oraz wspólne uczęszczanie na zajęcia w szkole rodzenia.

Wsparcie partnera w ciąży – co jeszcze można zrobić, żeby pomóc ciężarnej?

Wsparcie partnera w ciąży może się objawiać poprzez wyręczanie ciężarnej w obowiązkach domowych. Przyszła mama może być także zbyt zmęczona, aby wykonać zwykłe prace domowe, takie jak np. odkurzanie czy też prasowanie. W szczególności w ostatnich tygodniach ciąży taki wysiłek nie jest wskazany, ponieważ może poskutkować komplikacjami okołoporodowymi.

Wsparcie partnera w ciąży to również towarzyszenie ukochanej podczas porodu. Dzięki obecności bliskiej osoby kobieta odczuwa mniejszy strach i jest w stanie skupić się na prawidłowych pozycjach oraz technikach oddechowych. Wsparcie można okazać także poprzez przecięcie pępowiny po narodzinach dziecka, czuwanie przy partnerce i nowonarodzonym dziecku w szpitalu oraz przygotowanie mieszkania na powitanie nowego członka rodziny w czasie, gdy kobieta przebywa w szpitalu.

Zobacz również: Ciąża a farbowanie włosów – czy jest bezpieczne dla dziecka?

Brak wsparcia partnera w ciąży – co robić?

Brak wsparcia partnera w ciąży może poskutkować rozwojem depresji [1]. Dlatego też partner powinien wykazywać zainteresowanie ciążą i chętnie brać udział w rozmowach na temat dziecka oraz wspólnym planowaniu przyszłości. Na czas oczekiwania na dziecko trzeba odłożyć na bok wszelkie mniej istotne sprawy niezwiązane z rodzicielstwem. Jeśli to możliwe, warto także przystopować z pracą – nie brać nadgodzin i spędzać więcej czasu w domu.

Zobacz również: Kawa a ciąża – czy kawa jest szkodliwa dla rozwijającego się dziecka?

Wsparcie partnera w ciąży – często zadawane pytania

1. Wsparcie partnera podczas ciąży – dlaczego jest tak ważne?

Dzięki wsparciu partnera kobieta odczuwa mniejszy strach przed przyszłością i jest w stanie lepiej przygotować się do roli rodzica. Zminimalizowane jest również ryzyko wystąpienia u przyszłej mamy depresji.

2. Jak partnerzy mogą wspomóc w ciąży swoją partnerkę?

Wsparcie dla partnerki można okazywać na wiele różnych sposobów – od szczerych rozmów, przez wspólne planowanie wyprawki, po czynny udział w badaniach prenatalnych i porodzie. Dużą pomocą jest także wyręczanie ciężarnej w męczących domowych obowiązkach.

3. Co zrobić, gdy jest brak wparcia partnera w ciąży?

W sytuacji, gdy kobieta odczuwa brak wsparcia partnera w ciąży, może się zwrócić o pomoc do psychologa lub psychoterapeuty.

4. Jak przyszła mama może sobie poradzić z brakiem wsparcia swojego partnera?

Jeśli przyszła mama nadal odczuwa brak wsparcia partnera w ciąży, warto rozważyć udział w terapii dla par.


Źródła:

1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/depresja-w-ciazy-jak-sobie-z-nia-poradzic

 

Oceń

Data publikacji: 25/02/2022, Data aktualizacji: 03/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *