Wielkość pęcherzyka ciążowego a tydzień ciąży

wielkość pęcherzyka ciążowego a tydzień ciąży

W ciąży nasz zarodek rozwija się w pęcherzyku ciążowym. Jest to struktura wypełniona płynem, która stopniowo wzrasta wraz z dzieckiem. Monitorując jego wielkość, możemy dowiedzieć się, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Dowiedz się, jak duży powinien być pęcherzyk ciążowy na poszczególnych etapach ciąży!

Spis treści:

  1. Co to jest pęcherzyk ciążowy?
  2. Wielkość pęcherzyka ciążowego a tydzień ciąży
  3. Pęcherzyk ciążowy i brak zarodka – czy to możliwe?

Co to jest pęcherzyk ciążowy?

Pęcherzyk ciążowy (gestational sac, GS) jest niewielką strukturą wypełnioną płynem, która w ciąży otacza zarodek. Zobaczyć możemy go na pierwszym badaniu USG, które ma miejsce około 4-5 tygodnia ciąży. Nie uda nam się ujrzeć wtedy jeszcze naszego maleństwa, ale właśnie pęcherzyk ciążowy. Jego obecność pozwala lekarzowi monitorować, czy wszystko z ciążą jest w porządku. Może on także na tej podstawie określić ilość zarodków.

Zobacz również: Ciąża pierwsze miesiące – jak przebiegają?

Wielkość pęcherzyka ciążowego a tydzień ciąży

Pęcherzyk ciążowy systematycznie wzrasta wraz z naszym zarodkiem. Zwykle jego pierwszy pomiar ma miejsce około 5 tygodnia ciąży, kiedy pęcherzyk ciążowy powinien mieć mniej więcej 3 mm średnicy. Następnie z każdą dobą powiększa się on o 1 mm. Prawidłowo wzrastający pęcherzyk w szóstym tygodniu powinien mieć 10 mm średnicy, a w siódmym już 18 mm. Na późniejszych etapach ciąży wielkość pęcherzyka nie jest już zbyt istotna. Do monitorowania stanu ciąży używane są inne parametry.

Zobacz również: Ciąża bez stresu: poradnik dla przyszłych mam, jak dbać o siebie

Pęcherzyk ciążowy i brak zarodka – czy to możliwe?

Wydawałoby się, że obecność pęcherzyka ciążowego oznacza również obecność zarodka. Niestety nic bardziej mylnego. Pęcherzyk ciążowy może być pusty. Jest to tzw. ciąża bezzarodkowa. Co dzieje się wtedy z zarodkiem? Zwykle w ogóle nie powstaje lub zostaje wchłonięty niedługo po zapłodnieniu. Jest to równoznaczne z zakończeniem ciąży. Bez zarodka nie może ona rozwijać się dalej.

Pusty pęcherzyk ciążowy może mieć różne przyczyny. Najczęściej powodują go czynniki genetyczne oraz immunologiczne. Niezależnie od przyczyny pusty pęcherzyk po pewnym czasie zaczyna samoistnie obumierać. Macica musi się oczyścić, dlatego pojawić może się lekkie krwawienie oraz skurcze i lekki ból brzucha. Po wystąpieniu takich objawów warto skonsultować się z ginekologiem, który sprawdzi, czy nic nie pozostało w jamie macicy kobiety. Jeśli pozostałości pęcherzyka wciąż się w niej znajdują, to konieczne może być przyjęcie środków poronnych lub zabieg chirurgiczny.

Oceń

Data publikacji: 27/07/2023, Data aktualizacji: 05/09/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *