Jak dbać o siebie w ciąży? Poradnik dla kobiet w ciąży

Ciąża bez stresu: poradnik dla przyszłych mam, jak dbać o siebie

poradnik dla przyszłych mam jak dbać o siebie

Kobieta w ciąży może mieć wpływ na to, jak rozwinie się jej dziecko. Jej codzienne nawyki mogą stymulować jego rozwój lub go utrudniać. W ciąży warto więc zatroszczyć się o swój styl życia. Poniżej znajdziesz poradnik dla przyszłych mam, z którego dowiesz się, jak dbać o siebie w tym wyjątkowym czasie!

Spis treści:

  1. Zadbaj o swoją dietę
  2. Czytaj książki dla przyszłych mam
  3. Bądź aktywna

Zadbaj o swoją dietę

Twoje odżywianie ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Nieprawidłowa dieta może doprowadzić do powstania wad rozwojowych, przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Zadbaj więc o to, aby była pełnowartościowa i zbilansowana.

Twoja dieta powinna być pełna witamin i składników odżywczych. Staraj się, aby Twoje posiłki zawierały owoce i warzywa, a także były źródłem białka i zdrowego tłuszczu. W swoim jadłospisie nie zapominaj o błonniku. Unikaj z kolei produktów wysoko przetworzonych, napojów gazowanych i żywności typu fast food. Pamiętaj także, aby jeść posiłki regularnie, najlepiej często i w małych porcjach.
Oprócz diety istotna jest także suplementacja. Najważniejsze jest zażywanie kwasu foliowego, który może uchronić Twoje dziecko przed wadami cewy nerwowej. Poleca się także suplementację witaminy D, jodu, kwasów omega oraz żelaza.

Zobacz również: Katar w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Czytaj książki dla przyszłych mam

Ciąża, poród, opieka nad noworodkiem i macierzyństwo mogą być bardzo stresujące. Stres możemy nieco zniwelować swoją wiedzą, którą znajdziemy w książkach dla przyszłych mam. Czas oczekiwania na dziecko to najlepszy moment na ich przeczytanie. Znajdziemy w nich informacje na temat przebiegu ciąży, rozwoju dziecka i praktyczne wskazówki na temat opieki i pielęgnacji noworodka. Książki pomogą nam również lepiej przygotować się do porodu.

Książki na temat maluszka powinna czytać nie tylko mama. Przyszły ojciec również powinien po nie sięgnąć. Jest on w końcu takim samym rodzicem jak matka. Potrzebuje więc tej samej wiedzy na temat opieki i wychowania.

Zobacz również: Zdrowie na pierwszym miejscu, czyli jak dbać o siebie podczas ciąży?

Bądź aktywna

Ciąża nie jest chorobą. Możesz więc śmiało w tym czasie uprawiać sport, jeśli nie ma co do tego przeciwwskazań zdrowotnych. Jeśli obawiasz się, że aktywność fizyczna zaszkodzi Twojemu dziecku, to możesz skonsultować się z lekarzem. Sprawdzi on, czy Twojemu dziecku nic nie zagraża.

W ciąży lepiej wybierać mniej intensywne sporty, takie jak joga, pływanie czy spacery. Warto również skupić się na ćwiczeniach rozciągających, które nieco przygotują Twoje ciało do porodu i pomogą Ci szybciej wrócić do formy sprzed ciąży.

Oceń

Data publikacji: 09/06/2023, Data aktualizacji: 23/06/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *