Wielkość brzucha w ciąży — jak zmienia się ciało przyszłej mamy?  

wielkość brzucha w ciąży

Wielkość brzucha w ciąży zmienia się bardzo dynamicznie w kolejnych miesiącach od poczęcia. Czy w 6. tygodniu ciąży widać brzuch? Ile wynosi wielkość brzucha w 17. tygodniu ciąży? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule. 

jestes w ciazy

Spis treści:

 1. Wielkość brzucha w ciąży — jak szybko rośnie brzuch w ciąży?
 2. Wielkość brzucha w ciąży — w którym tygodniu go widać?
 3. Wielkość brzucha w kolejnych miesiącach ciąży
 4. Ciąża — wielkość brzucha — zdjęcia — gdzie je znaleźć?

Wielkość brzucha w ciąży — jak szybko rośnie brzuch w ciąży?

Wielkość brzucha w ciąży zależy od kilku czynników — budowy ciała i kondycji fizycznej przyszłej mamy, liczby płodów, ilości przebytych ciąż, predyspozycji do przybierania na masie oraz wieku ciąży [1] [2]. Jeśli kobieta jest wysportowana i szczupła, brzuszek ciążowy pozostaje długo niezauważony, natomiast gdy ciąża jest mnoga, brzuch jest znacznie większy niż w przypadku ciąży pojedynczej. U pierworódek powiększający się brzuszek w ciąży widać później niż u wieloródek, natomiast najbardziej intensywny wzrost brzuszka ciążowego ma miejsce w II trymestrze ciąży, co ma związek z intensywnym powiększaniem się rozmiarów dziecka.

Zobacz również: Kalendarz ciąży miesiąc po miesiącu

Wielkość brzucha w ciąży — w którym tygodniu go widać?

Na forach internetowych dla przyszłych mam często zadawane są pytania, typu: „czy w 6 tygodniu ciąży rośnie brzuch” oraz „czy w 7. tygodniu ciąży widać brzuszek”? Tymczasem najczęściej brzuszek w ciąży jest widoczny dopiero około. 12 tygodnia ciąży [3]. Oczywiście zdarzają się wyjątki — niektóre kobiety mają widoczny brzuch w 7 tygodniu ciąży, a inne nawet jeszcze wcześniej, gdy mija 6. tydzień ciąży.

Duży brzuch w 6 tygodniu ciąży może wynikać z ciąży mnogiej, zatrzymania wody w organizmie lub zbyt dużej podaży jedzenia w okresie ciąży i w rezultacie — zwiększenia masy ciała przyszłej mamy. Podobnie  7. tydzień ciąży i duży brzuch. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto się zwrócić do lekarza prowadzącego ciążę. Specjalista wyjaśni, jak zmienia się wielkość brzucha w ciąży tydzień po tygodniu, doradzi także, z czego może wynikać problem.

Zobacz również: USG 8 tydzień – jak wygląda i co potrafi dziecko w 8 tygodniu ciąży?

Wielkość brzucha w kolejnych miesiącach ciąży

Dla wszystkich przyszłych mam, które chcą się dowiedzieć, jak będzie wyglądać ich ciało w 5 miesiącu ciąży, jaki duży brzuch będą miały w 7. miesiącu ciąży oraz ile wynoszą rozmiary brzucha ciążowego w ostatnim, 9. miesiącu, przygotowaliśmy poniższą tabelkę.

Wielkość brzucha w kolejnych miesiącach ciąży

 1. miesiąc ciąży

Większość mam nie zauważa na początku żadnych wizualnych zmian, jeśli chodzi o wielkość brzucha w ciąży

 1. miesiąc ciąży

Różnica w wielkości brzucha w 2. miesiącu ciąży oraz w 1. miesiącu ciąży jest praktycznie niezauważalna — zazwyczaj nadal nie da się zauważyć gołym okiem, że kobieta jest w ciąży 

 1. miesiąc ciąży

W 3. miesiącu ciąży brzuszek zaczyna się powiększać i zaokrąglać

 1. miesiąc ciąży

W 4-5. miesiącu ciąży brzuszek zaczyna znacząco się powiększać i być widoczny

 1. miesiąc ciąży

Macica gwałtownie powiększa się w okolicach czwartego-piątego miesiąca ciąży. Wielkość brzucha także, co może powodować uciążliwe objawy, takie jak ból pleców oraz podbrzusza, 

 1. miesiąc ciąży

Brzuch w 6. miesiącu ciąży jest na tyle duży, że nie da się go nie zauważyć 

 1. miesiąc ciąży

W 7. miesiącu ciąży brzuch jest pokaźnych rozmiarów, co wiąże się z licznymi dolegliwościami, takimi jak np. ból pleców, opuchlizna i skurcze kończyn, rozstępy oraz zmęczenie.

 1. miesiąc ciąży

W 8. miesiącu ciąży brzuch nadal się powiększa, powoduje także trudności z szybkim i sprawnym poruszaniem się

 1. miesiąc ciąży

W ostatnim miesiącu ciąży dochodzi do obniżania się brzucha — to oznaka przygotowań organizmu do porodu

Tab. 1. Wielkość brzucha w kolejnych miesiącach ciąży. Opracowanie własne na podstawie: https://www.newtonbaby.com/blogs/pregnancy/pregnant-belly, https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy oraz https://plodnosc.pl/kalendarz-ciazy/.

Ciąża — wielkość brzucha — zdjęcia — gdzie je znaleźć?

Fotografie, jak prezentuje się brzuszek w 24 tygodniu ciąży, wielkość brzucha w 30. tygodniu ciąży, a także na innych etapach po poczęciu, można znaleźć na blogach poświęconych macierzyństwie oraz w kalendarzach ciąży [4] [5] [6]. Zapoznanie się z nimi pozwoli przyszłej mamie lepiej się przygotować na zmiany, jakie zachodzą w jej ciele.


Źródła: 
1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/jak-szybko-rosnie-brzuch-w-ciazy-i-w-ktorym-miesiacu-zaczyna-byc-widoczny
2. https://www.whattoexpect.com/pregnancy/ask-heidi/week-31/size-and-shape.aspx
3. https://mamotoja.pl/ciaza/objawy-ciazy/w-ktorym-miesiacu-ciazy-widac-brzuch-31622-r1/
4. https://www.newtonbaby.com/blogs/pregnancy/pregnant-belly
5. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy
6. https://plodnosc.pl/kalendarz-ciazy/

Oceń

Data publikacji: 10/07/2022, Data aktualizacji: 06/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *