W którym miesiącu ciąży rośnie brzuch?

w którym miesiącu ciąży rośnie brzuch

Każda przyszła mama marzy o widoku ciążowego brzuszka. To właśnie dzięki niemu ten piękny stan zaczyna być widoczny dla innych, co skutkuje gratulacjami i wieloma komplementami. Nic dziwnego, że kobiety nie mogą się go doczekać. Zobacz, w którym miesiącu ciąży rośnie brzuch!

Spis treści:

  1. Kiedy w ciąży zaczyna rosnąć brzuch?
  2. Jak szybko rośnie ciążowy brzuszek?

Kiedy w ciąży zaczyna rosnąć brzuch?

Nie ma sztywnych reguł dotyczących tego, kiedy kobiecie w ciąży zaczyna rosnąć brzuszek. Jest to bardzo indywidualna kwestia. Zależy to m.in. od położenia macicy, budowy ciała oraz tempa przyrostu wagi w ciąży. Nie warto więc porównywać swojego brzucha z brzuszkami innych kobiet ciężarnych. Wszystkie ciążowe brzuszki rosną w swoim tempie i nie należy ich oceniać.

Wzrost ciążowego brzuszka zwykle można zauważyć na przełomie pierwszego i drugiego trymestru ciąży. Będzie to niewielkie wybrzuszenie. Przyszła mama wzrost brzuszka zauważy głównie zakładając swoje ubrania, które stopniowo przestaną na nią pasować.

U niektórych ciężarnych ciążowy brzuszek rośnie bardzo powoli i staje się on widoczny dopiero w trzecim trymestrze ciąży. Nie jest to nic złego. Jeśli jednak martwi nas powolny wzrost brzuszka, to możemy o tym porozmawiać z lekarzem. Sprawdzi on czy dziecko na pewno rozwija się prawidłowo i nieco nas uspokoi.

Zobacz również: Ile waży brzuch w ciąży?

Jak szybko rośnie ciążowy brzuszek?

Szybkość wzrastania ciążowego brzuszka również jest bardzo indywidualną kwestią. Największy wpływ na to ma sylwetka przyszłej mamy. U drobnych i szczupłych kobiet brzuszek wydaje się powiększać szybciej. Im szczuplejsza jest kobieta, tym szybciej brzuszek będzie wzrastał. Dzieje się tak, ponieważ zostaje on szybciej wypchnięty, jeśli macica nie ma zbyt wiele miejsca na rozciągnięcie się.

Na tempo wzrostu ciążowego brzuszka wpływają również mięśnie. Jeśli są one silne i wytrenowane, to lepiej podtrzymują macicę, dlatego wolniej wypycha ona brzuszek. U Pań ze słabszymi mięśniami będzie on rósł dużo szybciej. Nie bez znaczenia dla tempa wzrostu brzucha są także ciążowe dolegliwości. Jeśli męczyły nas mdłości i wymioty, to zapewne mniej jadłyśmy. W konsekwencji wolniej przybierałyśmy na wadze, przez co nasz brzuszek będzie rosnąć nieco wolniej.

To, jak szybko rośnie ciążowy brzuszek, zależy także od innych czynników. Najważniejsze z nich to:

  •  Mnogość ciąży
  • Położenie macicy
  • Wady postawy
  • Zatrzymanie wody w organizmie
Oceń

Data publikacji: 06/02/2023, Data aktualizacji: 13/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *