Trzeci trymestr ciąży – najczęstsze dolegliwości i sygnały ostrzegawcze

dolegliwości w 3 trymestrze ciąży

Ostatni trymestr ciąży! Brawo! Jesteś już prawie u mety, a Twój maluszek zaraz pojawi się na świecie. Jest to czas, który powinnaś poświęcić na relaks i przygotowanie do porodu. Niestety wciąż mogą zakłócać Ci to dolegliwości ciążowe. Jakie? Wyjaśniamy poniżej!

Spis treści:

  1. Jakie mogą pojawić się dolegliwości w III trymestrze ciąży?
  2. Które dolegliwości ciążowe powinnam skonsultować z lekarzem?

Jakie mogą pojawić się dolegliwości w III trymestrze ciąży?

Trzeci trymestr ciąży niestety może nie dać nam spokojnie przygotowywać się do porodu. W tym czasie pojawić może się wiele dolegliwości. Są one głównie spowodowane sporym rozmiarem brzuszka oraz macicą, która wciąż się powiększa. W konsekwencji kobiety w ciąży mogą skarżyć się na:

  • Bóle pleców – płód, powiększona macica, większa ilość wody w organizmie i inne czynniki w sumie ważą dość sporo. Kobieta w trakcie ciąży musi unieść wszystkie te dodatkowe kilogramy, co w końcu skutkować może bólem kręgosłupa.
  • Zgaga – Twoja rosnąca zaczyna uciskać na żołądek, co skutkuje właśnie zgagą.
  • Zaparcia – powiększająca się macica naciska także na Twoje jelita, przez co pojawiają się zaparcia.
  • Częstsza potrzeba korzystania z toalety – ucisku nie uniknie także Twój pęcherz, przez co częściej odczuwasz potrzebę oddania moczu.
  • Bezsenność – możesz mieć problemy ze znalezieniem wygodnej pozycji do snu przez Twój dość duży brzuszek. W pierwszych tygodniach trzeciego trymestru sen może utrudniać Ci także duża aktywność maluszka. Zwykle w tym czasie są one bardzo ruchliwe.

W III trymestrze ciąży Twój organizm intensywnie przygotowuje się już do porodu, z czego również mogą wynikać pewne objawy ciążowe. W tym czasie pojawić mogą się skurcze Braxtona-Hicksa, zwane również skurczami przepowiadającymi. Nie są one objawem porodu, ale mogą wystraszyć niejedną ciężarną. Nie są one regularne i nie powinny wywoływać u Ciebie zbyt dużego dyskomfortu. Nie zaczynasz jeszcze rodzić, dlatego nie stresuj się i spróbuj zrelaksować.

Zobacz również: Badania – 3 trymestr ciąży

Które dolegliwości ciążowe powinnam skonsultować z lekarzem?

Przyszłe mamy powinny wiedzieć, które dolegliwości mogą być powodem do niepokoju. W trzecim trymestrze są to przede wszystkim silne i regularne skurcze, które są objawem rozpoczynającego się porodu. Do niepokojących objawów zaliczamy także krwawienie i plamienie oraz obrzęki twarzy i całego ciała. Takie symptomy należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

Oceń

Data publikacji: 26/05/2023, Data aktualizacji: 21/06/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *