𝗦𝘇𝗰𝘇𝗲𝗽𝗶𝗲𝗻𝗶𝗮 w ciąży - które zrobić i jak zadbać o bezpieczeństwo? ⬅⬅⬅

Szczepienia w ciąży – które zrobić i jak zadbać o bezpieczeństwo?

Szczepienia w ciąży – które zrobić i jak zadbać o bezpieczeństwo?

Szczepienia w ciąży są bardzo ważne, ponieważ chronią one zdrowie, zarówno mamy, jak i rozwijającego się dziecka, któremu przeciwciała matczyne zostają przekazane przez łożysko. Szczepienia takie jak szczepienie na krztusiec w ciąży, czy szczepienie na grypę w ciąży działają nawet kilka miesięcy po porodzie, chroniąc malucha aż do czasu podania pierwszej szczepionki.

Szczepienia w ciąży – które z nich są najważniejsze?
Szczepienie na grypę w ciąży
Szczepienie na krztusiec w ciąży
Które szczepienia w ciąży nie są zalecane?
Szczepienia po porodzie

Szczepienia w ciąży – które z nich są najważniejsze?

Najważniejsze szczepienia w ciąży to:

  • szczepienie przeciwko zapaleniu wątroby typu B,
  • szczepienie przeciwko tężcowi i błonicy,
  • szczepienia w ciąży przeciwko grypie i krztuścowi.

Szczególnie ważne są dwa ostatnie, ponieważ przebieg grypy i krztuśca w ciąży może być bardzo ciężki i zagrażać zdrowiu rozwijającego się w brzuchu matki malucha.

W trosce o zdrowie przyszła mama powinna się poddać szczepieniu w II lub w III trymestrze ciąży. Dla zdrowia rozwijającego się dziecka bardzo ważne jest także, by jego mama była uodporniona na różyczkę, jednak, by uniknąć przeniesienia drobnoustrojów ze szczepionki na płód, należy przyjąć szczepionkę MMR (szczepionka skojarzona przeciwko odrze, śwince i różyczce) minimum 3 miesiące przed poczęciem dziecka.

Szczepienie na grypę w ciąży

Szczepienie na grypę w ciąży to jedno z najważniejszych szczepień dla ciężarnych kobiet. Grypa u ciężarnej może mieć bardzo ciężki przebieg i przyczynić się do przedwczesnego porodu, a nawet wywołać poronienie. Szczepionka zawiera najczęściej rozszczepione wiriony lub antygeny powierzchniowe wirusów grypy. Jest ona zalecana od drugiego trymestru ciąży, a także dla tych mam, które karmią piersią.

Szczepienie na krztusiec w ciąży

Szczepienie na krztusiec w ciąży to drugie po szczepieniu na grypę w ciąży ważne szczepienie. Jest ono zalecane pomiędzy 27. i 34. tygodniem ciąży i występuje w Polsce w postaci szczepionki skojarzonej – tzw. szczepionki DTP lub DTaP (szczepienie na krztusiec w ciąży oraz przeciwko błonicy i tężcowi). Krztusiec jest szczególnie niebezpieczny dla noworodków, na szczęście, po zaszczepieniu ciężarnej skuteczność ochrony przeciwko tej chorobie wynosi aż 90%. Zaleca się, by podać ciężarnej szczepionkę w trzecim trymestrze.

Które szczepienia w ciąży nie są zalecane?

Zgodnie z zaleceniami ACIP (Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień) nie zaleca się szczepienia w ciąży szczepionkami żywymi, z uwagi na teoretyczne ryzyko przeniesienia się wirusa ze szczepionki na płód.

Do szczepień, które nie są wskazane w ciąży, należą:

  • szczepienie przeciwko gruźlicy (BCG),
  • szczepienie przeciwko ospie wietrznej zawierające żywe, atenuowane wirusy,
  • szczepionka przeciwko zakażeniom pneumokokowym i meningokokowym,
  • szczepionka przeciwko żółtej gorączce,
  • szczepionka przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu,
  • szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Wyżej wymienione szczepienia można podawać przed ciążą, a także w postaci inaktywowanej, gdy kobieta już urodziła i karmi piersią.

Szczepienia po porodzie

Warto wiedzieć, że po porodzie już w pierwszej dobie życia Twoje dziecko również zostanie zaszczepione. Dziecku podaje się domięśniowo lub podskórnie pierwszą dawkę szczepionki przeciw WZW typu B i śródskórnie szczepionkę BCG na gruźlicę.

Jeśli nie istnieją przeciwwskazania do szczepień, to dziecko będzie przez kilkanaście lat zgodnie z kalendarzem szczepień przechodziło serię szczepień ochronnych. Choć objawy poszczepienne są tak często opisywane w Internecie to jednak należą do rzadkości, a korzyści z przeprowadzania szczepień ochronnych są niekwestionowane. Jeśli zastanawiasz się czy szczepić czy nie swoje dziecko ze względu na ewentualne niepożądane odczyny poszczepienne możesz również wykonać badania genetyczne, które pokażą, czy istnieją bezwzględne przeciwwskazania do szczepienia dziecka. Czytaj więcej


Źródła:

www.cdc.gov/vaccines/acip/
gis.gov.pl/zdrowie/szczepienia-kobiet-planujacych-ciaze-i-szczepienia-w-czasie-ciazy/
gis.gov.pl/zdrowie/szczepienia-dla-kobiet-planujacych-ciaze-kobiet-w-ciazy-i-matek-karmiacych-piersia/

Autor: Alicja Hudzik

Artykuł powstał we współpracy z badamydzieci.pl | Zdjęcie główne: berlinimpressions/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 17/10/2019, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *