Skurcze w 33. tygodniu ciąży

Skurcze w 33. tygodniu ciąży

skurcze 33 tydzień

Bolesne skurcze przepowiadające w 33. tygodniu ciąży zdarzają się u wielu kobiet. Są to tzw. skurcze Braxtona Hicksa. O czym świadczy ich obecność? Czym różnią się od skurczy porodowych? Kiedy należy się skonsultować z lekarzem? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Skurcze – 33. tydzień ciąży – o czym świadczą?
2. 33 tydzień ciąży – bóle przepowiadające to niejedyny charakterystyczny objaw tego etapu ciąży
3. Bolesne skurcze przepowiadające w 33 tygodniu ciąży – jak sobie z nimi poradzić?
4. Skurcze – 33. tydzień ciąży a skurcze porodowe
5. 33 tydzień ciąży – bóle przepowiadające – czy to powód do niepokoju?
6. Bolesne skurcze przepowiadające w 33 tygodniu ciąży – czy mogą świadczyć o porodzie przedwczesnym?

Skurcze – 33. tydzień ciąży – o czym świadczą?

Lekko bolesne skurcze przepowiadające w 33. tygodniu ciąży, pojawiające się nieregularnie, trwające około 30 sekund oraz ustępujące po zmianie pozycji ciała to tzw. skurcze Braxtona Hicksa. Ich zaobserwowanie jest całkowicie normalne, ponieważ w ten sposób organizm kobiecy przygotowuje się do porodu [1]. Im bliżej porodu, tym zwykle skurcze są bardziej nasilone.

33 tydzień ciąży – bóle przepowiadające to niejedyny charakterystyczny objaw tego etapu ciąży

Pod koniec ciąży kobieta może odczuwać nasilające się skurcze. 33. tydzień ciąży to także czas zwiększonej intensywności innych dolegliwości. Przyszła mama może odczuwać bardziej niż do tej pory objawy, takie jak [2]:
• bóle kręgosłupa,
• skurcze nóg,
• trudności w oddychaniu,
• zgaga.

Zobacz również: 32 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

Bolesne skurcze przepowiadające w 33 tygodniu ciąży – jak sobie z nimi poradzić?

Czy da się jakoś załagodzić dolegliwości, z którymi wiąże się 33 tydzień ciąży? Bóle przepowiadające, bóle kręgosłupa, a także skurcze nóg powinny ustąpić po zmianie pozycji ciała lub wzięciu ciepłej kąpieli [3]. Tymczasem na zgagę pomogą domowe sposoby – unikanie przejadania się przed snem, wykluczenie słodyczy oraz zwiększenie spożycia mleka i produktów mlecznych [4]. Stosowanie środków farmakologicznych, czy to na zgagę, czy na bolesne skurcze przepowiadające w 33 tygodniu ciąży, nie jest wskazane, chyba że dolegliwości utrudniają w znacznym stopniu codzienne funkcjonowanie i lekarz zadecyduje, że konieczna jest farmakoterapia, np. podanie leków rozkurczowych [5].

Zobacz również: 33 tydzień ciąży – kalendarz ciąży

Skurcze – 33. tydzień ciąży a skurcze porodowe

Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o 33. tydzień ciąży? Bóle przepowiadające mogą zostać pomylone ze skurczami porodowymi, które pojawiają się przed akcją porodową. W szczególności kobiety, które jeszcze nigdy nie rodziły, mogą mieć problem z odróżnieniem od siebie tych dwóch rodzajów dolegliwości, ponieważ u nich skurcze Braxtona-Hicksa mogą być odczuwane jako wyjątkowo nieprzyjemne.

Bolesne skurcze przepowiadające w 33. tygodniu ciąży mają łagodny charakter – większość kobiet odczuwa je bardziej jako dyskomfort niż ból. Pojawiają się one nieregularnie, trwają krótko i nie nasilają się, lecz ustępują przy zmianie pozycji ciała. W przeciwieństwie do skurczów porodowych skurcze Braxtona-Hicksa nie prowadzą także do otwierania szyjki macicy, ich zadaniem jest jedynie wzmocnienie mięśni macicy i przygotowanie jej do porodu [1].
Jeśli chodzi o skurcze porodowe, pojawiają się one w regularnych odstępach czasowych, są bolesne i nasilają się z czasem. To, co odróżnia je od skurczy 33. tygodnia ciąży to także skrócenie oraz rozwarcie szyjki macicy oraz objawy towarzyszące takie jak np. wydalenie czopu śluzowego lub odejście wód płodowych [6]. W prawidłowych warunkach skurcze porodowe obserwowane są po 38. tygodniu ciąży – jeśli kobieta odczuwa je regularnie co około 10 minut, należy zgłosić się do szpitala.

33 tydzień ciąży – bóle przepowiadające – czy to powód do niepokoju?

Bolesne skurcze przepowiadające w 33. tygodniu ciąży nie powinny stanowić powodu do niepokoju, chyba że dolegliwości są na tyle silne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie lub towarzyszą im inne niepokojące objawy, takie jak np. gorączka, krwawienie z dróg rodnych lub nietypowa wydzielina z pochwy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z tym, czy skurcze 33. tygodnia ciąży to prawidłowe zjawisko warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Personel medyczny przeprowadzi dokładny wywiad z przyszłą mamą, wykona także podstawowe badania, aby wykluczyć komplikacje takie jak np. infekcja czy też poród przedwczesny.

Bolesne skurcze przepowiadające w 33 tygodniu ciąży – czy mogą świadczyć o porodzie przedwczesnym?

O ile nieregularne i ustępujące samoistnie skurcze 33 tygodnia ciąży, nie powodują przedwczesnej akcji porodowej, o tyle skurcze, które się nasilają i kobieta odczuwa je regularnie, co 10 minut, mogą wymagać natychmiastowego udania się do szpitala, ponieważ jest to oznaka przedwczesnego porodu [7].

Rozpoznanie porodu przedwczesnego jest stawiane, gdy skurcze macicy mają regularny charakter i pojawiają się w liczbie co najmniej 6 w ciągu godziny, a także, kiedy lekarz zaobserwuje skracanie oraz rozwieranie się szyjki macicy [8]. W takiej sytuacji kobieta powinna przebywać pod opieką specjalistów aż do terminu porodu. Jeśli do zakończenia ciąży dojdzie w 33. tygodniu, jest ona uznawana za donoszoną. Maluszek jest wcześniakiem i musi spędzić pierwsze dni w inkubatorze ze względu na brak zdolności termoregulacji, natomiast szybko nadgoni on rówieśników urodzonych w terminie [7].


Źródła:

1. https://www.pregnancybirthbaby.org.au/braxton-hicks-contractions

2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/33-tydzien-ciazy-gdy-do-porodu-zostalo-6-tygodni

3. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/skurcze-macicy-w-ciazy-przyczyny-objawy-rodzaje-aa-mFxZ-J6Ch-oJcx.html

4. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/zgaga-w-ciazy-jak-zlagodzic-uciazliwe-pieczenie

5. https://plodnosc.pl/leki-rozkurczowe-w-ciazy-kiedy-stosowac-a-kiedy-jest-to-niebezpieczne/

6. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/jak-odroznic-skurcze-przepowiadajace-od-porodowych-aa-fS7Z-gktH-UeYJ.html

7. https://plodnosc.pl/kalendarz-ciazy/33-tydzien-ciazy/

8. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/porod/75436,porod-przedwczesny

 

Oceń

Data publikacji: 14/05/2022, Data aktualizacji: 16/05/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *