Skurcze w 31. tygodniu ciąży to tzw. skurcze Braxtona Hicksa (inaczej skurcze przepowiadające). Ich obecność świadczy o zbliżającym się terminie porodu. Po czym poznać skurcze Braxtona-Hicksa w 31. tygodniu ciąży? Jak sobie z nimi poradzić? Podpowiadamy.
Spis treści:
1. Skurcze Braxtona Hicksa w 31. tygodniu ciąży – co to takiego?
2. Skurcze w 31. tygodniu ciąży – po czym je poznać?
3. Skurcze Braxtona-Hicksa w 31. tygodniu ciąży – jak sobie z nimi poradzić?
4. Skurcze w 31. tyg. ciąży – czym skurcze Braxtona Hicksa różnią się od skurczy porodowych?
5. Skurcze – 7. miesiąc ciąży – czy to oznaka porodu przedwczesnego?
Skurcze w 31. tygodniu ciąży są całkowicie normalne, są to tzw. skurcze Braxtona Hicksa. Zadaniem skurczy Braxtona-Hicksa w 31. tygodniu ciąży jest wzmocnienie mięśni macicy oraz przygotowanie szyjki macicy do porodu [1] [2].
Skurcze macicy w 31. tygodniu ciąży są odczuwane jako napinanie mięśni brzucha, podobnie jak ma to miejsce podczas miesiączki. Charakterystyczną cechą skurczy Braxtona Hicksa w 31. tygodniu ciąży jest nieregularny charakter oraz czas trwania skurczy nieprzekraczający 30 sekund [1]. Im bliżej porodu, tym skurcze Braxtona-Hicksa pojawiają się częściej i są bardziej nasilone.
Zobacz również: Przebarwienia w ciąży – jak pielęgnować skórę w ciąży, aby nie doszło do przebarwień? Krem z filtrem odgrywa ważną rolę!
Skurczom Braxtona-Hicksa w 31. tygodniu ciąży można zaradzić poprzez zmianę pozycji ciała. W załagodzeniu dolegliwości pomogą także ciepła kąpiel oraz techniki relaksacyjne połączone z ćwiczeniami oddechowymi [3]. Jeśli skurcze są na tyle silne, że utrudniają one normalne funkcjonowanie, lekarz może wyrazić zgodę na to, aby ciężarna przyjmowała leki rozkurczowe [4]. Zwykle jednak nasilenie skurczy macicy w 31. tygodniu ciąży jest na tyle słabe, że leki nie są potrzebne.
Zobacz również: Zastrzyki z heparyny w ciąży
Skurcze w 31. tygodniu ciąży różnią się od skurczy porodowych tym, że pojawiają się one nieregularnie, trwają krótko, są zwykle niebolesne oraz nie powodują otwierania szyjki macicy [1]. Charakterystyczne dla skurczy Braxtona-Hicksa w 31. tygodniu ciąży jest także to, że ustępują one, kiedy ciężarna zmieni pozycję lub weźmie ciepłą kąpiel [1].
Skurcze przepowiadające przypominają dolegliwości typowe dla miesiączki, w przeciwieństwie do skurczy porodowych, nie przybierają na sile, tylko ustępują [5]. Natomiast skurcze porodowe pojawiają się regularnie, są silne, bolesne, trwają wiele godzin i nasilają się z czasem, a także prowadzą do skrócenia szyjki macicy i jej rozwarcia, [5]. Często skurczom porodowym towarzyszą także inne objawy, takie jak np. wydalenie czopu śluzowego lub odejście wód płodowych. Gdy skurcze porodowe występują co 5 minut, para powinna udać się do szpitala, ponieważ poród niedługo się zacznie [5].
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z tym, czy skurcze macicy w 31. tygodniu ciąży to skurcze Braxtona-Hicksa, czy już może skurcze porodowe, warto skonsultować się z lekarzem. Natychmiastowej wizyty u lekarza wymaga także zaobserwowanie pod koniec ciąży nietypowych objawów, takich jak np. [1] [6]:
• brak apetytu,
• duszności i kłucie w klatce piersiowej,
• nadmierna senność i zawroty głowy,
• narastające obrzęki,
• silny ból brzucha lub dolnej części pleców,
• wyciek wydzieliny z pochwy.
Skurcze Braxtona-Hicksa mogą być odczuwane zarówno po 31. tygodniu ciąży, jak i przed tym czasem, nie ma reguły, ponieważ u każdej kobiety bowiem ciąża przebiega inaczej. Całkowicie naturalnym zjawiskiem są zarówno skurcze w 27. tygodniu ciąży, czyli na przełomie 6 i 7. miesiąca, jak i skurcze 29. tygodnia ciąży oraz skurcze 30. tygodnia ciąży – ich pojawienie się świadczy o przygotowaniach organizmu do porodu, natomiast same w sobie nie są one wyznacznikiem porodu przedwczesnego [7].
Rozpoznanie porodu przedwczesnego jest stawiana, gdy pojawiają się regularne skurcze macicy (w liczbie co najmniej 6 w ciągu godziny), którym towarzyszy skracanie oraz rozwieranie się szyjki macicy (minimum 3 cm) [8]. W diagnostyce porodu przedwczesnego istotną rolę odgrywają także badanie ultrasonograficzne oraz oznaczenie stężenia białka – fibronektyny płodowej [8]. Drugie z wymienionych badań jest przydatne, gdy wystąpią objawy kliniczne porodu przedwczesnego [9]. Jeśli okaże się, istnieje ryzyko porodu przedwczesnego, kobieta powinna przebywać pod opieką specjalistów aż do terminu porodu.
Źródła:
1. https://www.pregnancybirthbaby.org.au/braxton-hicks-contractions
2. https://www.webmd.com/baby/guide/true-false-labor
3. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/skurcze-macicy-w-ciazy-przyczyny-objawy-rodzaje-aa-mFxZ-J6Ch-oJcx.html
4. https://plodnosc.pl/leki-rozkurczowe-w-ciazy-kiedy-stosowac-a-kiedy-jest-to-niebezpieczne/
5. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/jak-odroznic-skurcze-przepowiadajace-od-porodowych-aa-fS7Z-gktH-UeYJ.html
6. https://mamotoja.pl/ciaza/zdrowie/problemy-w-trzecim-trymestrze-ciazy-13598-r1/
7. https://plodnosc.pl/kalendarz-ciazy/27-tydzien-ciazy/
8. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/porod/75436,porod-przedwczesny
9. Berghella V. Kiedy oceniać fibronektynę płodową? Ginekologia po Dyplomie 12 (2): 66-67 (2010)
Data publikacji: 14/05/2022, Data aktualizacji: 16/05/2022
Dodaj komentarz