Zastrzyki z heparyny w ciąży

zastrzyki z heparyny w ciąży

Heparyna to substancja o właściwościach przeciwzakrzepowych. Stosuje się ją w formie zastrzyków w ramach profilaktyki przeciwzakrzepowej. Zastrzyki z heparyny mogą być także stosowane w ciąży. Jest to wskazane szczególnie u przyszłych mam, które przeszły epizod zakrzepowy.

jestes w ciazy

Spis treści:

1. Heparyna w ciąży
2. Zastrzyki z heparyny w ciąży – wskazania
3. Zastrzyki z heparyny w ciąży – jak zrobić?
4. Często zadawane pytania

Heparyna w ciąży

Heparyna to substancja, która naturalnie występuje w organizmie człowieka. Jest to polisacharyd. Zapobiega ona powstawaniu zakrzepów. Najczęściej podaje się ją w zastrzykach, ale może być także stosowana w formie maści lub żelu.

Heparyna w ciąży praktycznie w każdym przypadku jest podawana w zastrzykach. Ciężarne mogą stosować jedynie zastrzyki z heparyną drobnocząsteczkową, ponieważ nie przenika ona do płodu. Zastrzyki z heparyny w ciąży są więc całkowicie bezpieczne dla płodu.

 Zobacz też: Heparyna a test NIFTY >> 

Zastrzyki z heparyny w ciąży – wskazania

Kobiety w ciąży są obciążone większym ryzykiem wystąpienia epizodu zakrzepowego. Jest ono aż 5-6 razy większe niż u kobiet, które nie spodziewają się dziecka. Każda kobieta w ciąży powinna więc zadbać o profilaktykę zakrzepową. Zastrzyki z heparyny w ciąży są jednak zalecane tylko w następujących przypadkach:

• U kobiet, które przeszły epizod zakrzepowy
• U kobiet, które mają trombofilię wrodzoną, czyli genetyczną skłonność do powstawania zakrzepów
• U kobiet z wadami zastawek serca lub sztuczną zastawką
• U kobiet z zespołem antyfosfolipidowym, czyli stanem, w którym organizm matki traktuje płód jako wroga i próbuje go zniszczyć

Zobacz również: Kiedy ciąża jest donoszona?

Zastrzyki z heparyny w ciąży – jak zrobić?

Kobieta w ciąży może podawać sobie zastrzyki z heparyny samodzielnie. Dobrze jest jednak na pierwsze kilka zastrzyków udać się do placówki medycznej. Pielęgniarka wykona zastrzyk i dokładnie wyjaśni, jak można podawać je sobie w domu samodzielnie. Zastrzyki może podawać nam również partner lub inna bliska osoba.

Podawanie sobie heparyny w ciąży nie jest trudne. Zastrzyk wykonuje się w fałd skóry na brzuchu około 2-3 cm od pępka. Można wykonać go też w fałd skóry na ramieniu lub na udzie. Przed wykonaniem zastrzyku należy dokładnie umyć ręce oraz odkazić skórę w miejscu, w którym będziemy wykonywać zastrzyk. Następnie musimy wbić całą igłę w fałd skóry i powoli podawać heparynę znajdującą się w ampułce. Zastrzyki z heparyny w ciąży powinniśmy wykonywać co 24 godziny. Należy podawać je regularnie, dlatego pominięcie zastrzyku powinno się skonsultować z lekarzem.

Zobacz również: Ciąża zagrożona – definicja, przyczyny ciąży zagrożonej

Często zadawane pytania:

1. Czy zastrzyki z heparyny szkodzą w ciąży?

Zastrzyki z heparyny nie szkodzą w ciąży. W niektórych przypadkach są one wręcz wskazane. Ciężarne powinny jednak stosować tylko heparynę drobnocząsteczkową.

2. Jak podawać heparynę w ciąży?

Zastrzyki z heparyny w ciąży podaje się w odkażony fałd skóry na brzuchu. Musimy wbić w niego całą igłę i powoli wstrzykiwać zawartość ampułki.

3. Czy heparyna jest bezpieczna w ciąży?

Heparyna drobnocząsteczkowa jest całkowicie bezpieczna w ciąży.

4. Kiedy odstawić heparynę w ciąży?

Zaleca się odstawienie heparyny przynajmniej 24 godziny przed porodem.

 

jestes w ciazy

 


Źródła:

1.https://mamotoja.pl/zastrzyki-przeciwzakrzepowe-w-ciazy-jak-robic-jak-dlugo-brac,leczenie-w-ciazy-artykul,31870,r1p1.html

2.http://www.czytelniamedyczna.pl/1214,leczenie-przeciwzakrzepowe-w-okresie-cizy-porodu-i-poogu.html

 

4.1/5 - (7 głosów / głosy)

Data publikacji: 27/03/2022, Data aktualizacji: 06/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *