Skurcze przepowiadające – jakie to uczucie?

skurcze w 35 tyg ciąży

Skurcze przepowiadające (inaczej skurcze Braxtona-Hicksa) można pomylić z pierwszymi skurczami porodowymi. Jakie to uczucie? Czy bolesne skurcze w 35. tygodniu ciąży mogą świadczyć o jakichś nieprawidłowościach? Po czym poznać, że zbliża się poród? Odpowiadamy na pytania.

Spis treści:

1. Skurcze Braxtona Hicksa w 35. tygodniu ciąży – co to takiego?
2. Czy skurcze w 35. tygodniu w czasie ciąży mogą wywołać poród?
3. 35. tydzień ciąży – skurcze Braxtona – po czym je poznać?
4. Czy nieregularne skurcze w 35. tygodniu ciąży mogą być bolesne?
5. Nieregularne skurcze w 30. tygodniu ciąży – czy to mogą być skurcze przepowiadające?
6. Skurcze przepowiadające w 9. miesiącu a skurcze porodowe
7. Skurcze macicy w 35. tygodniu ciąży a poród przedwczesny
8. Skurcze przepowiadające 35. tydzień – jak je odróżnić od skurczy sygnalizujących nieprawidłowości?

Skurcze Braxtona Hicksa w 35. tygodniu ciąży – co to takiego?

Skurcze przepowiadające (inaczej skurcze Braxtona-Hicksa lub skurcze w 35 tyg. ciąży) polegają na napinaniu się tkanki mięśniowej macicy. Jest to swego rodzaju trening przed porodem. Dzięki skurczom przepowiadającym macica przygotowuje się do czynności skurczowej koniecznej, aby wydać na świat dziecko [1].

Czy skurcze w 35. tygodniu w czasie ciąży mogą wywołać poród?

Lekkie skurcze w 35. tygodniu ciąży nie stanowią żadnego zagrożenia dla ciąży i nie mogą doprowadzić do porodu [2]. Mogą one jednak zapoczątkować proces skracania i rozwierania się szyjki macicy.

Zobacz również: Czym jest ciąża eugeniczna i z czym się wiąże?

35. tydzień ciąży – skurcze Braxtona – po czym je poznać?

Skurcze Braxtona-Hicksa w 35. tygodniu ciąży objawiają się one poprzez lekki dyskomfort w postaci napinania i twardnienia brzucha. Czas trwania skurczy 35. tygodnia ciąży wynosi około pół minuty, natomiast im bliżej terminu porodu, tym trwają one dłużej, są silniejsze oraz występują częściej.

Zobacz również: Ciąża po cesarce – jakie komplikacje się z nią wiążą? Jak o nią dbać?

Czy nieregularne skurcze w 35. tygodniu ciąży mogą być bolesne?

Zwykle skurcze w 35. tygodniu ciąży są bezbolesne – odczuwa się je jako twardnienie i napinanie brzucha. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy to pierwsza ciąża – wtedy skurcze mogą być porównywalne do bólu menstruacyjnego [3]. Ból może się pojawić także pod koniec ciąży, kiedy pozostało już niewiele czasu do porodu i skurcze są coraz bardziej nasilone.

Nieregularne skurcze w 30. tygodniu ciąży – czy to mogą być skurcze przepowiadające?

Skurczami przepowiadającymi nazywa się zarówno występujące w 35. tygodniu ciąży delikatne skurcze, jak i nieregularną czynność skurczową, zauważalną wcześniej, około 32-34. tygodnia ciąży lub później, około 36. tygodnia ciąży. Nadmierna czynność skurczowa macicy może się rozpocząć także wcześniej, np. około 23. tygodnia ciąży [4].

Skurcze przepowiadające w 9. miesiącu a skurcze porodowe

Nieregularne skurcze w 9. miesiącu ciąży łatwo pomylić z sygnałami zbliżającego się porodu. Tymczasem skurcze porodowe pojawiają się, w przeciwieństwie do skurczów Braxtona-Hicksa, w podobnych, skracających się odstępach czasu oraz przybierają na sile [5].
To, co różni nieregularne skurcze 36. tygodnia ciąży oraz skurcze przepowiadające w 37. tygodniu ciąży od skurczów porodowych to także brak innych objawów wskazujących na poród [5]. Sygnałem wskazującym na zbliżającą się akcję porodową są np. [6] [7]:
• ból krzyżowy,
• odejście czopu śluzowego lub wód płodowych,
• skurcze co 10 minut i plamienie,
• spadek nastroju,
• zmiany w ruchach dziecka.
Tym samym zaobserwowanie w 36. tygodniu ciąży skurczy co 10 minut może już świadczyć o porodzie.

Skurcze macicy w 35. tygodniu ciąży a poród przedwczesny

W Internecie można się spotkać z licznymi pytaniami odnośnie tego, czy można przewidzieć poród przedwczesny na podstawie skurczy w 36 tygodniu ciąży. Forum internetowe to jednak nie najlepsze źródło wiedzy na ten temat. Natomiast badania naukowe jak najbardziej – pokazują one, że pomiar częstości skurczowej macicy nie jest przydatny klinicznie w przewidywaniu porodu przedwczesnego [7]. Lepszym wyznacznikiem jest odejście wód płodowych przed 37. tygodniem ciąży – w przypadku zaobserwowania tego objawu należy natychmiast udać się do szpitala [3].

Skurcze przepowiadające 35. tydzień – jak je odróżnić od skurczy sygnalizujących nieprawidłowości?

O ile skurcze przepowiadające w 35. tygodniu nie stanowią powodu do obaw, o tyle skurcze pojawiające się na niewłaściwym etapie ciąży, a także takie, które są na tyle bolesne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie, mogą świadczyć o problemach z przebiegiem ciąży [4]. Jeśli ciężarna zauważyła: bardzo długie skurcze przepowiadające, plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, gorączkę, silne bóle brzucha, odejście wód płodowych lub nagłą zmianę natężenia i częstotliwości skurczów, warto udać się do lekarza, aby to sprawdzić.


Źródła:

1. https://mamotoja.pl/porod/przygotowania-do-porodu/skurcze-przepowiadajace-jak-odroznic-skurcze-braxtona-hicksa-6012-r1/

2. https://www.pregnancybirthbaby.org.au/braxton-hicks-contractions

3. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/pregnancy-premature-labour

4. https://porody.medicover.pl/poradniki/ciaza/skurcze-przepowiadajace-o-czym-swiadcza-i-kiedy-moga-sie-pojawic/

5. https://mamotoja.pl/ciaza/zdrowie/skurcze-w-ciazy-skurcze-macicy-skurcze-porodowe-skurcze-braxtona-hicksa-6277-r1/

6. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/objawy-zblizajacego-sie-porodu

7. Iams J. D., Newman R. B. National Institute of Child Health and Human Development Network of Maternal-Fetal Medicine Units. Frequency of uterine contractions and the risk of spontaneous preterm delivery. The New England Journal of Medicine 24; 346(4): 250-5 (2002)

 

Oceń

Data publikacji: 29/05/2022, Data aktualizacji: 31/05/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *