Płód w 13 tygodniu ciąży - jak dokładnie przebiega jego rozwój?

Rozwój płodu w 13 tygodniu ciąży – jak przebiega?

rozwój płodu w 13 tygodniu ciąży

W 13 tygodniu ciąży jesteś już w drugim trymestrze. Najczęściej ustępują wtedy nieprzyjemne dolegliwości ciążowe, a kobieta jest w bardzo pozytywnym nastroju. A co dzieje się z dzieckiem na tym etapie? Sprawdź, jak przebiega rozwój płodu w 13 tygodniu ciąży!

Spis treści:

  1. Wielkość płodu w 13 tygodniu ciąży
  2. Rozwój płodu w 13 tygodniu ciąży
  3. Ruchy płodu w 13 tygodniu ciąży
  4. Samopoczucie mamy w 13 tygodniu ciąży

Wielkość płodu w 13 tygodniu ciąży

Dziecko w 13 tygodniu ciąży dziecko intensywnie rośnie. Mierzy ono już około 7 cm. Z kolei jego waga wynosi ponad 20 gramów. Twój maluszek jest więc wielkości owocu kiwi.

Rozwój płodu w 13 tygodniu ciąży

Chociaż dziecko w 13 tygodniu ciąży jest jeszcze niewielkie, jego maleńkie ciało rozwija się w zaskakującym tempie. Malutkie rączki i stópki płodu powoli się kształtują. Paluszki stopniowo się wyodrębniają, a maleńkie dłonie mogą nawet zacząć delikatnie się zaciskać.
W trzynastym tygodniu ciąży narządy wewnętrzne płodu rozwijają się coraz bardziej. Serce bije regularnie, a płuca zaczynają stopniowo się formować. Rozwija się także wątroba, nerki i układ pokarmowy maluszka. Na tym etapie Twoje dziecko zaczyna także połykać wody płodowe. Jest to bardzo ważne dla rozwoju jego nerek.

W 13 tygodniu ciąży kształtują się także narządy płciowe Twojego dziecka. Nie da się jeszcze jednak określić jego płci podczas badania USG. Zaczekać musicie z tym przynajmniej do 18 tygodnia ciąży.
Twoje dziecko w 13 tygodniu ciąży ma głowę nieproporcjonalnie dużą w porównaniu do reszty ciała. Ma on już wykształcone uszy, nos i powieki. Zaczyna także pojawiać się mimika twarzy – maluch otwiera i zamyka buzię, ziewa i marszczy się.

Zobacz również: Badania prenatalne – 13 tydzień ciąży

Ruchy płodu w 13 tygodniu ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży maleńki człowiek zaczyna aktywnie poruszać się w łonie matki. Maluch zgina i prostuje kończyny i zaczyna się obracać. Kobieta nie jest jednak jeszcze w stanie tego odczuć. Pierwsze wyczuwalne ruchy płodu pojawią się dopiero około 20 tygodnia ciąży, a u niektórych ciężarnych nawet później.

Samopoczucie mamy w 13 tygodniu ciąży

W 13 tygodniu ciąży większość przyszłych mam nie odczuwa już typowych ciążowych dolegliwości, takich jak mdłości czy zmęczenie. Najczęściej przyszłe mamy w tym okresie czują się dobrze i są pełne energii. Wciąż mogą jednak doświadczać nieprzyjemnych objawów, takich jak zaparcia, zgaga czy ból pleców.

Oceń

Data publikacji: 30/03/2024, Data aktualizacji: 04/04/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *