Rozstępy na piersiach w ciąży

rozstępy na piersiach w ciąży

Rozstępy na piersiach są niewątpliwie zmorą wielu kobiet. Co ciekawe często borykają się z nimi nawet młode i szczupłe osoby. Pierwsze rozstępy mogą bowiem pojawić się już w okresie dojrzewania. Najbardziej narażone na ich powstawanie są jednak przyszłe mamy. Dlaczego tak się dzieje?

Czym są właściwie rozstępy na piersiach w ciąży i jak można z nimi walczyć?

Czym są rozstępy?

Rozstępy to występujące na skórze ud, brzucha, piersi, pośladków, a nawet pleców czy ramion prążki, których wystąpienie jest wynikiem szybkiego rozciągania się skóry, a w konsekwencji zerwania włókien kolagenowych, wchodzących w skład jej struktury.

Początkowo mają one zwykle czerwone bądź różowawe zabarwienie, z czasem jaśnieją jednak przybierając kolor biały. Wśród najczęstszych przyczyn powstawania rozstępów wymienia się przede wszystkim gwałtowny wzrost masy ciała, zmiany hormonalne, nieprawidłowe funkcjonowanie tkanki łącznej, uwarunkowania genetyczne, jak również ciążę.

Rozstępy na piersiach w ciąży – przyczyny powstawania

Pierwszym czynnikiem wpływającym na powstawanie rozstępów na piersiach w ciąży jest towarzysząca temu burza hormonalna, która zachodzi w tym okresie w organizmie kobiety. W czasie ciąży proces tworzenia fibroblastów, a więc komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny w skórze ulega znacznemu spowolnieniu.

Jest to spowodowane obecnością hormonu zwanego kortyzolem wytwarzanym przez korę nadnerczy, którego poziom u ciężarnych kobiet jest bardzo wysoki. W efekcie tych zjawisk skóra staje się wówczas mniej elastyczna, a przez to i mniej odporna na rozciąganie.

Ciąża to ponadto stan, któremu towarzyszy znaczny wzrost masy ciała. Jak wiadomo jest to zjawisko całkowicie naturalne. W podobny sposób zachowują się również piersi przyszłej mamy, które zwiększając swoją objętość przygotowują się do pełnienia przyszłej roli, a więc wykarmienia potomstwa. Rozstępy na piersiach mogą ujawnić się już w pierwszym trymestrze ciąży. To właśnie w tym czasie biust zaczyna powoli rosnąć.

Proces wzrostu nie ulega jednak zatrzymaniu w późniejszym okresie, a wręcz przeciwnie, trwa nawet jeszcze po porodzie. Wszystkie te zachodzące w ciele ciężarnej kobiety zjawiska przyczyniają się w znacznym stopniu do powstawania rozstępów na piersiach, których pozbycie się jest dość trudne, a czasem nawet niemożliwe.

Aby tego uniknąć niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja piersi, stosowana najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę, choć jak wiadomo nie zawsze jest to możliwe.

Zobacz też: Kalendarz badań w ciąży – jakie badania i kiedy zrobić?

Rozstępy na piersiach w ciąży – zapobieganie i usuwanie rozstępów

W przypadku rozstępów na piersiach w ciąży kluczowe znaczenie ma profilaktyka, a więc zapobieganie. Odpowiednia pielęgnacja, której celem byłoby poprawienie kondycji skóry oraz przygotowanie jej do gwałtownych zmian, jakie niesie ze sobą ciąża, mogą uchronić przyszłą mamę przed pojawieniem się nieestetycznych wrzecionowatych pasów na jej ciele.

Kwestia profilaktyki jest o tyle ważne, że powstałych już wcześniej rozstępów nie da się całkowicie usunąć. Gabinety kosmetyczne oferują oczywiście różnego rodzaju zabiegi, takie jak np. mezoterapia, laseroteriapia i mikrodermabrazja, których celem jest usunięcie szpecących prążków. Są one jednak dość kosztowne, a niejednokrotnie i bolesne.

Aby uniknąć niechcianych rozstępów na piersiach w ciąży konieczne jest w tym przypadku po pierwsze odpowiednie nawilżenie skóry. Pomocne może okazać się również zastosowanie specjalnych kremów na rozstępy, których skład spowoduje m.in. wzrost produkcji wspomnianych już fibroblastów. Równie istotne jest dobranie odpowiedniego biustonosza, zapewniającego właściwe potrzymanie powiększających się piersi.

Na kondycję biustu korzystnie wpłynie również wykonywany co jakiś czas masaż, który nie tylko ujędrni go, ale także uelastyczni znajdującą się na nim skórę.

Na koniec warto wspomnieć, że w walce z rozstępami niezwykle ważna jest również odpowiednio zbilansowana dieta, która powinna być przede wszystkim bogata w witaminę E, krzem oraz cynk. Pozwoli ona nie tylko zachować zdrowie i dobre samopoczucie przyszłej matce, ale również ograniczyć gwałtowny wzrost masy ciała, który ma przecież w tym przypadku tak istotne znaczenie.

Zobacz też:


5/5 - (10 głosów / głosy)

Data publikacji: 10/06/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

5 odpowiedzi na “Rozstępy na piersiach w ciąży”

  1. jeżynka jeżynka pisze:

    ja tam w olejki nie wierze ze sa jakies cudowne bo musza byc jeszcze skladniki aktywne
    szukam teraz strialysa na rozstepy ale nie moge tego kremu na razie nigdzie dostac

    • Klaudia Klaudia pisze:

      A co to jest jakieś tabletki ??

      • Ania Ania pisze:

        Klaudia to jest nowy krem na rozstepy podobno
        chyba nikt nie jest na tyle glupi zeby brac na rozstepy tabletki..

        • patkaa patkaa pisze:

          to krem, zreszta sama go uzywam i bardzo dobrze dziala na mnie. Ja go kupilam na stronie internetowej producenta, mozesz sobie tez tam sprawdzic jego sklad i dzialanie. U mnie na czerwone rozstepy zadziałał super 😉

  2. marta marta pisze:

    U mnie na szczęście obeszło się bez rozstępów. Może dlatego, ze stasowałam olejek Busajna już od pierwszego miesiąca ciąży. Bardzo dobrze nawilżał moją skórę i żadne paski tygrysie na brzuszku nie pojawiły się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *