Ratunku! Mam za małe buty po ciąży!

za małe buty po ciąży

Wiele świeżo upieczonych mam po ciąży musi wymienić swoje obuwie. Ulubione szpilki, trampki, balerinki czy sandałki muszą pójść w odstawkę, bo stopy powiększyły się po porodzie. Kobietom po ciąży mogą się one wydłużyć nawet o 10 mm. Jest to głównie skutkiem ogromnych zmian, do których dochodzi w ciele kobiety w ciąży. Dlaczego po ciąży zmienia się rozmiar stopy? Wyjaśniamy w poniższym artykule!

Spis treści:

1. Kobietom po ciąży wydłużają się stopy!
2. Dlaczego po ciąży zmienia się rozmiar stopy?
3. Stopy rosną po porodzie – przyczyny

Kobietom po ciąży wydłużają się stopy!

Według badań większy rozmiar buta po ciąży ma aż 60-70% świeżo upieczonych mam. Długość stopy w trakcie ciąży zwiększa się o około 2-10 mm. Jest to powód, przez który większość kobiet po porodzie wymienia swoje obuwie na większe. Dowiodły to badania Profesora Neila Segala z Uniwersytetu w Iowa.

Okazuje się, że za małe buty po ciąży to głównie problem pierworódek. W drugiej i trzeciej ciąży rozmiar stopy zwykle się nie zmienia. Mogą się jednak pojawić wyjątki od tej reguły.

Zobacz również: Wypadanie włosów po ciąży – czym jest spowodowane i jak jemu zaradzić

Dlaczego po ciąży zmienia się rozmiar stopy?

W trakcie ciąży zmienia się całe ciało kobiety. Niektóre rzeczy, takie jak wygląd brzucha czy stan cery, mogą po porodzie wrócić do stanu sprzed ciąży. Z kolei inne po porodzie już takie pozostaną. Przykładem jest właśnie większa stopa po ciąży.

Większy rozmiar buta po porodzie jest głównie wynikiem obciążenia, które stopy muszą utrzymać w trakcie ciąży. Przyszłe mamy ważą znacznie więcej niż wcześniej. Ich masa ciała może być nawet dwa razy większa niż przed ciążą. Ciężar ten powoduje spłaszczenie i powiększenie stóp.

Zobacz również: Jak odzyskać sylwetkę po ciąży?

Stopy rosną po porodzie – przyczyny

Większe obciążenie stóp jest główną przyczyną, przez którą powiększają się one po porodzie. Istnieje jeszcze kilka czynników, które wpływają na to, że mamy większy rozmiar buta po ciąży. Są to:
● Hormony – w ciąży wzrasta poziom relaksyny i oksytocyny. Są to hormony, które nas rozluźniają i relaksują. Powodują one rozciągnięcie ścięgien i więzadeł, które znajdują się w stopie, przez co zaczynają one się spłaszczać i wydłużać.
● Stres – kobietom ciężarnym często towarzyszy stres. Obawiają się one m.in. o zdrowie swojego maluszka oraz o to, jak poradzą sobie w nowej roli. Często też chcą wykazać się w pracy przed urlopem macierzyńskim. Każda stresowa sytuacja powoduje napięcie łydki, przez co dochodzi do dużego obciążenia więzadeł i ścięgien stopy. Zaczynają się one wtedy wydłużać i nierzadko powodują ból i obrzęk.
● Zmiana postawy ciała – chód kobiet ciężarnych często przypomina chód kaczki – mają one pupę lekko wypiętą do tyłu i podpierają się rękami na biodrach. Powoduje to pogłębienie lordozy lędźwiowej, a to wywołuje ustawienie kolan do środka i przeprosty stóp. To wszystko przyczynia się do powiększenia rozmiaru stóp po ciąży. Zmiana postawy ciała może przyczynić się także do innych problemów ortopedycznych.

 

1.5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 14/07/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *