Jak odzyskać sylwetkę po ciąży?

Jak odzyskać sylwetkę po ciąży

Przyrost masy ciała w czasie ciąży jest rzeczą normalną. Ale po urodzeniu dziecka ważne jest, aby powrócić do formy.

Jak odzyskać sylwetkę po ciąży?

Daj sobie trochę czasu

Moment tuż po urodzeniu dziecka nie jest najlepszy, aby zrzucać wagę. Organizm musi wrócić do normy sprzed ciąży – unormować musi się poziom hormonów, skład krwi i poziom wody. Może to potrwać do 12 tygodni. Warto wziąć to pod uwagę, zanim zaczniemy ograniczać kalorie i intensywnie ćwiczyć.

Mniej kalorii, ale nie teraz

Ale nie od razu po urodzeniu dziecka. Po pierwsze dlatego, że dodatkowe kalorie są teraz potrzebne, aby po porodzie organizm wrócił do pełnego zdrowia. Po drugie – karmienie piersią. Organizm potrzebuje bowiem dodatkowych kalorii, aby wyprodukować mleko potrzebne do karmienia dziecka. Zmniejszenie radykalnie kalorii zmniejszy ilość mleka dostępnego dla dziecka.

Zaraz po urodzeniu dziecka potrzebujesz co najmniej 1500 kcal. Większość diet ma niższą kaloryczność. Jeśli się na nią zdecydujesz dodaj do jadłospisu dwie zdrowe przekąski.

Karmienie piersią spala kalorie

Jeśli karmisz piersią potrzebujesz co najmniej 400 dodatkowych kalorii dziennie. Organizm będzie wykorzystywał te kalorie do podkręcenia przemiany materii.

Ćwiczenia tak, ale niezbyt intensywne

Gdy dziecko ma 6 tygodni, a lekarz na to pozwoli, można wrócić do ćwiczeń o poziomie intensywności sprzed ciąży. Nigdy mocniej!

Wypoczywaj i spij w nocy

Ostatnie badania naukowe dowiodły, że dobry sen obniża skłonność do depresji poporodowej i jednocześnie zwiększa dzienny poziom energii. A więc im mama jest bardziej wypoczęta, tym łatwiej poradzi sobie z utratą wagi.

Uwaga na sprzęt do ćwiczeń

Przez pierwsze 6 tygodni od urodzenia dziecka nie zaleca się używania sprzętu do ćwiczeń. Mógłby on być szkodliwy dla organizmu kobiety. Jest to szczególnie ważne, jeśli dziecko urodziło się za pośrednictwem cesarskiego cięcia.

Suplementy odchudzające nie dla ciebie

Istnieje wiele składników zawartych w suplementach odchudzających, które nie są wskazane dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Suplementy te nie powinny być przyjmowane, jeśli karmimy piersią dziecko.

Jedz kilka razy dziennie

Podobnie jak w przypadku każdego innego programu odchudzającego, jedzenie kilku razy dziennie zwiększa metabolizm i zmniejsza uczucie głodu związane z dietą.

Zwiększ ilość niektórych pokarmów

Chodzi o warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Jedzenie produktów z tych trzech grup żywności jest dobrym rozwiązaniem dla każdej kobiety starającej się schudnąć.

Powróć do zdrowej żywności

W czasie ciąży wiele kobiet uważa, że może jeść wszystko. To typowe usprawiedliwienie błędów żywieniowych. Po urodzeniu dziecka trzeba zacząć myśleć inaczej. Mama musi jeść zdrową żywność w zdrowych porcjach.

Wielkość porcji ma znaczenie

Wiele kobiet pod koniec ciąży je zdecydowanie mniejsze porcje. Żołądek jest do nich przyzwyczajony. I warto aby po urodzeniu dziecka nic się nie zmieniło. Czasami bowiem, kobiety po porodzie nie mając już ucisku na narządy wewnętrzne wraca do dużych porcji z początku ciąży albo przed zajściem w ciąże. To nie jest dobra droga do zrzucenia wagi.

Autor: www.kliknijwzdrowie.pl


5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 30/11/2017, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *