Porady dla przyszłych mam: radzenie sobie ze stresem w ciąży

radzenie sobie ze stresem podczas ciąży

Stres w ciąży może bardzo zaszkodzić naszemu maleństwu. Nie unikniemy go całkowicie. Jest on nieodłączną częścią życia. Jednak długotrwały i silny stres może doprowadzić do poważnych powikłań ciążowych. Warto więc z nim walczyć. Sprawdź nasze sposoby na radzenie sobie ze stresem w ciąży!

Spis treści:

 1. Wpływ stresu w ciąży na dziecko
 2. Sposoby na radzenie sobie ze stresem w ciąży

Wpływ stresu w ciąży na dziecko

Odczuwanie stresu w ciąży powoduje zwiększenie wydzielania hormonu stresu. Dostaje się on także do dziecka. W konsekwencji jeszcze przed narodzinami nasz maluch jest zestresowany. Może to prowadzić do:

 • Obniżonej masy urodzeniowej dziecka
 • Niedostarczanie do łożyska odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych
 • Przedwczesnego porodu
 • Poronienia
 • Niedotlenienia płodu

U przyszłej mamy długotrwały stres może z kolei powodować nasilenie się dolegliwości ciążowych. Szczególnie wzmożone mogą być poranne mdłości oraz zgaga.

Zobacz również: Ciąża w domu, ciąża na leżąco – ciekawe pomysły na nudę w ciąży!

Sposoby na radzenie sobie ze stresem w ciąży

Stres może być wyniszczający, dlatego musimy nauczyć się go łagodzić. W ciąży ma to szczególne znaczenie. Pomogą Ci w tym następujące wskazówki:

 • Znajdź źródło stresu – łatwiej jest walczyć ze znanym przeciwnikiem. Znajdź więc czynnik, który wywołuje u Ciebie największy stres i spróbuj go przynajmniej częściowo wyeliminować.
 • Zadbaj o dietę – powinna ona być zbilansowana i pełna składników odżywczych. Jedząc w odpowiedni sposób, Twój układ nerwowy będzie lepiej funkcjonował. W konsekwencji będzie on miał więcej siły do walki z przeciwnościami dnia codziennego.
 • Ruszaj się – przez stres w Twoim ciele gromadzi się napięcie. Pozbyć się go możesz poprzez ruch. Możesz wybrać się na spacer, popływać lub wykonać sesję jogi. Wybraną aktywność fizyczną w ciąży powinnaś wykonywać regularnie. Najlepiej trzy razy w tygodniu przez przynajmniej 30 minut.
 • Rozmawiaj z bliskimi – nie wstydź się mówić o swoich problemach i lękach. Wygadanie się pozwoli Ci pozbyć się zgromadzonego napięcia, złapać dystans do sytuacji, a może nawet znaleźć jej rozwiązanie.
 • Spokojnie oddychaj – ćwiczenia oddechowe są niedoceniane, a dzięki nim możemy pozbyć się stresu. Dzięki spokojnemu i świadomemu oddechowi uspokoisz gonitwę myśli i nieco się rozluźnisz.

Stres w ciąży może prowadzić do koszmarnych konsekwencji. Jeśli więc czujesz, że powyższe sposoby nie działają, to nie bój się zgłosić po fachową pomoc psychologiczną.

Oceń

Data publikacji: 16/08/2023, Data aktualizacji: 05/09/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *