Od kiedy lekarz liczy ciążę?

od kiedy lekarz liczy ciążę

Zobaczyłaś dwie kreski na teście ciążowym? Wspaniale! Już za kilka miesięcy zostaniesz mamą. Za ile dokładnie? Jak to sprawdzić? Od kiedy lekarz liczy ciążę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. Kiedy rozpoczyna się ciąża?
  2. Metody na obliczenie początku ciąży

Kiedy rozpoczyna się ciąża?

Ciąża nie rozpoczyna się w momencie zapłodnienia. Zgodnie z regułą Naegelego za jej początek przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Oznacza to, że ciąża rozpoczyna się na około dwa tygodnie przed połączeniem się komórki jajowej z plemnikiem. W ciągu pierwszych dwóch tygodni ciąży trwa Twoja miesiączka, a Twój organizm dopiero przygotowuje się do zapłodnienia. Na tym etapie nie możesz jeszcze wiedzieć o ciąży, ponieważ nie doszło jeszcze do zapłodnienia.

Reguła Naegelego ma również zastosowanie w obliczaniu terminu porodu. Zgodnie z nią maluch powinien pojawić się na świecie 40 tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Termin porodu obliczany jest poprzez dodanie do pierwszego dnia ostatniej miesiączki 7 dni, a następnie 9 miesięcy. Metoda ta sprawdza się jednak tylko w przypadku regularnych cykli miesiączkowych. Dziecko nie musi przyjść na świat w dokładnie ten dzień. Uznaje się, że przyszło ono na świat w terminie, jeśli do porodu doszło między 38 a 42 tygodniem ciąży.

Zobacz również: 2 tydzień ciąży – dolegliwości, zmiany w ciele, rozwój dziecka

Metody na obliczenie początku ciąży

Stosowanie reguły Naegelego nie jest jedynym sposobem na obliczenie wieku ciąży. Można zrobić to także poprzez badanie USG, w którym mierzony jest parametr CRL (długość ciemieniowo-siedzeniowa). Parametr ten pod uwagę brać można tylko do 10 tygodnia ciąży. Później nie jest on już wiarygodny, ponieważ dzieci mogą rozwijać się w różnym tempie. Warto więc na pierwsze USG udać się jak najwcześniej, najlepiej między 6 a 8 tygodniem ciąży.

Termin porodu wyznaczony w trakcie badania USG może różnić się od tego, który został wyliczony na podstawie daty ostatniej miesiączki. Zaleca się, aby w takiej sytuacji brać pod uwagę ten, który wyliczony został poprzez ultrasonografię. Pamiętajmy, że i tak nie powinniśmy się do niego przywiązywać. Zaledwie kilka procent dzieci przychodzi na świat w wyliczonym terminie.

Początek Twojej ciąży może zostać obliczony także za pomocą innych metod. Jest to możliwe m.in. na podstawie stężenia hormonu beta hcg we krwi czy wysokości dna macicy. Metody te są jednak rzadko stosowane, ponieważ nie są zbyt dokładne.

Oceń

Data publikacji: 22/08/2023, Data aktualizacji: 04/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *