5 objawów, których nie możesz bagatelizować w czasie ciąży

na co uważać w ciąży

Aktualizacja 17 sierpnia 2018 r.

W ciąży mogą pojawić się różnego typu objawy i dolegliwości, których nie należy bagatelizować. Należą do nich m.in. gorączka, bóle głowy, krwawienie i plamienie z pochwy, brak ruchów dziecka, a także bóle nóg i ich obrzęki. Zwykle nie zwiastują niczego groźnego, ale w niektórych przypadkach mogą być objawem niebezpieczeństwa dla dziecka i matki.

1. Plamienie i krwawienie w ciąży

Pojawia się u ok. 30% ciężarnych i nie musi oznaczać czegoś poważnego, ale dobrze jest od razu udać się do lekarza lub szpitala. Specjaliście należy przekazać, ile mniej więcej krwi zostało utracone, jaka jest jej barwa i konsystencja, czy obecne są skrzepy etc. Bezbolesne plamienie najczęściej oznacza m.in. polipy, żylaki czy nadżerki. Obfite krwawienie (krew jasno- bądź ciemnoczerwona), któremu towarzyszy ból podbrzusza i/lub krzyża może oznaczać natomiast początek poronienia.

Przeczytaj również: Plamienie w ciąży – jak wygląda i co oznacza?

2. Obrzęki i bóle nóg

Puchnięcie nóg i kostek często w ciąży jest naturalne, ponieważ wtedy w organizmie zatrzymuje się woda. Gdy pojawią się jednak obrzęki z towarzyszącym bólem, ociepleniem i zaczerwienieniem – mogą sugerować zakrzepicę. U ciężarnych ryzyko zakrzepicy jest większe z powodu gęstniejącej krwi, zmian hormonalnych i nacisku macicy na żyły biodrowe.

Co więcej, wiele kobiet może mieć również trombofilię wrodzoną, czyli genetyczną skłonność do nadkrzepliwości. Nie daje ona widocznych objawów, wykrywa ją test DNA. Warto pamiętać, że zakrzepica może być naprawdę niebezpieczna, prowadząc zarówno do poronienia, jak i nawet śmierci kobiety.

Warto przeczytać: Ból nóg w czasie ciąży – co może być przyczyną?

 

trombofilia badanie w ciąży

3. Gorączka

W pierwszych tygodniach ciąży temperatura ciała kobiety może wynosić 37-37,5° Celsjusza. Przy wyższej gorączce najlepiej jednak od razu udać się do lekarza, by sprawdzić, czy nie jest to początek infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Mocno podwyższona temperatura również może być niebezpieczna sama w sobie, wywołując np. przedwczesny poród czy nawet poronienie.

Bardzo ważne jest, by nie zażywać na własną rękę żadnych środków obniżających temperaturę. Przykładowo, badania wykazały, że zażywanie aspiryny w ciąży może doprowadzić do wad serca u dziecka. Obniżyć gorączkę można w sposób naturalny, np. chłodnymi okładami.

4. Niepokojący brak ruchów dziecka

Najczęściej pierwsze ruchy dziecka odczuwane są przez kobietę ok. 20 tygodnia ciąży i wraz z każdym dniem aktywność ta rośnie. Zmniejszenie częstotliwości tych ruchów lub ich całkowity brak wymaga wizyty u ginekologa. Sprawdzi on, czy wszystko jest w porządku, wykonując ocenę czynności serca i USG. Jeśli brak ruchów przez kilka godzin pojawi się pod koniec ciąży, należy od razu pojechać do szpitala.

Zobacz też:  Ruchy dziecka w ciąży. Jak rusza się dziecko w brzuchu?

5. Silne bóle głowy – powodują je np. stres czy hałas

Bóle głowy często wiążą się z ze stresem, niedostateczną (albo za dużą) ilością snu, zbyt małym nawodnieniem, niewłaściwą dietą, hałasem czy narażeniem na silny zapach. Najlepiej więc postawić na zdrowy styl życia i zbilansowaną dietę.

Warto jednak wiedzieć, że silny ból głowy jest jednym z objawów stanu przedrzucawkowego. Towarzyszą mu także m.in. kłopoty z widzeniem i oddychaniem, skąpomocz, nadciśnienie. Konieczna jest natychmiastowa wizyta w szpitalu, by nie doszło do rzucawki – napadu padaczki niebezpiecznego dla matki i dziecka.

Dowiedz się więcej: Ból głowy w ciąży – jak sobie z nim radzić?

na co uważać w ciąży


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 20/02/2017, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *