Grypa w ciąży - leczenie i zagrożenia - badaniaprenatalne.pl

Grypa w ciąży – leczenie i zagrożenia

Grypa w ciąży

Aktualizacja: 18 października 2016 r.

Według WHO każdego roku na świecie na grypę choruje ok. 350 mln ludzi, a z powodu komplikacji pogrypowych umiera od 500 tys. do 1 mln osób. U kobiet w ciąży grypa jest szczególnie niebezpieczna, gdyż wysoka gorączka jej towarzysząca uwrażliwia mięsień macicy na substancje, które mogą wywoływać skurcze, co w efekcie może skutkować poronieniem we wczesnej ciąży lub przedwczesną czynnością skurczową w ciąży zaawansowanej.

  1. Grypa w ciąży – jak ją odróżnić od  przeziębienia?
  2. Grypa w ciąży – leczenie
  3. Domowe sposoby na grypę w ciąży
  4. Grypa w ciąży może być niebezpieczna dla dziecka
  5. Jak zapobiegać grypie w ciąży?

1. Grypa w ciąży – jak ją odróżnić od  przeziębienia?

Niedoleczona lub niewłaściwie leczona grypa może być niebezpieczna zarówno dla mamy jak i dla dziecka. Często mylona jest z przeziębieniem, dlatego też warto poznać objawy, które wywołują obie choroby, aby zastosować odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że pierwsze symptomy grypy pojawiają się nagle, przeziębienie natomiast rozwija się powoli.

.

GRYPA PRZEZIĘBIENIE
OBJAWY
  • Gorączka, nawet do 39 stopni C
  • Bóle głowy, karku, mięśni, stawów
  • Uczucie ogólnego rozbicia, osłabienia
  • Katar, kaszel
  • Rzadko zaburzenia żołądkowo-jelitowe
  •  Dreszcze, brak apetytu
  • Stany podgorączkowe i temp. max. do 38 stopni C
  • Bóle głowy
  • Uczucie osłabienia
  • Katar, kaszel
PRZYCZYNY
  • Wirusy
  • Wirusy
LECZENIE W CIĄŻY
  • Łagodzenie objawów
  • W ciężkich przypadkach leki przeciwwirusowe
  • Łagodzenie objawów

2. Grypa w ciąży – leczenie

Nie staraj się przeczekać pojawiającej się infekcji w domu szczególnie, jeśli nie masz pewności czy złapałaś grypę czy przeziębienie. Zarówno jedno jak i drugie wywołują wirusy, w przypadku których leczenie antybiotykami nie pomoże. Jedyny wyjątek stanowi sytuacja, kiedy do infekcji wirusowej dołączy się bakteryjna. Tylko wtedy antybiotykoterapia może okazać się skuteczna. Nie bierz jednak żadnych leków na własną rękę. Zdaj się zawsze na opinię lekarza, który w oparciu o badanie fizykalne i wywiad może postawić właściwą diagnozę. Zyskując pewność, że masz do czynienia z grypą zacznij działać natychmiast. Leczenie grypy w ciąży polega głównie na łagodzeniu jej objawów. Czasem konieczne jest zastosowanie leczenia przeciwwirusowego, o którym w przypadku każdej ciężarnej powinien decydować lekarz.

Większość leków przeciwgrypowych dostępnych na rynku bez recepty nie może być stosowana bezpiecznie w trakcie ciąży.

Popularna Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) stosowana w 3. trymestrze może powodować spore komplikacje podczas porodu oraz nadmierne krwawienie. Podobne działanie wykazuje również przeciwgorączkowy ibuprofen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Unikaj więc bezwzględnie stosowania leków bez konsultacji z lekarzem!

Przeczytaj też: Dieta w ciąży – co jeść, a czego unikać?

3. Domowe sposoby na grypę w ciąży

Główną zasadą stosowaną podczas walki z grypą jest łagodzenie jej uciążliwych objawów, takich jak: gorączka, kaszel i katar. Żelazna zasada naszych babć mówiąca o tym, że grypę należy wygrzać powinna być stosowana przez wszystkie mamy.  W początkowej fazie rozwoju wirus grypy jest wrażliwy na wysokie temperatury, dlatego też tak ważny jest wypoczynek w ciepłym łóżku. Przechodzona grypa powoduje znacznie większe obciążenie organizmu i straty energii, których efektem jest przeciągające się złe samopoczucie, a w skrajnych przypadkach nawet choroby układowe, np. serca czy nerek.

Kluczową zasadą podczas leczenia grypy powinno odpowiednie nawodnianie. Możesz pić ciepłe mleko z miodem, herbatę z cytryną i miodem lub herbatę z sokiem malinowym i cytryną. Miód łagodzi w tym przypadku podrażnione gardło i działa przeciwzapalnie, a cytryna i sok malinowy są doskonałym źródłem witaminy C. Walkę z grypą warto również wspierać syropem z cebuli. Posiekaną w kostkę i zasypaną cukrem cebulę umieść w szczelnym pojemniku i odstaw w ciepłe miejsce na kilka godzin. Wytworzony w ten sposób sok stosuj kilka razy w ciągu dnia po 1 łyżce stołowej.

Syrop z cebuli może nie zachwyca swoim zapachem, ale jest skuteczny w walce z uporczywym kaszlem i bolącym gardłem. Ponadto ma właściwości bakterio i wirusobójcze. Może być więc z powodzeniem stosowany jako domowy antybiotyk.

Katar zwalczaj stosując inhalacje olejkami eterycznymi. Zamiast kropli do nosa stosuj wodę morską lub sól fizjologiczną.

W przypadku wysokiej gorączki nie stosuj ibuprofenu lub kwasu acetylosalicylowego. Popijaj herbatki z sokiem z czarnego bzu i maliny. Po konsultacji z lekarzem możesz zastosować paracetamol, nie częściej jednak niż 2-3 razy w ciągu doby, w dawce 500 mg. Więcej na temat walki z katarem i gorączką w ciąży znajdziesz tutaj:

informacja Pamiętaj! Pij dużo płynów i wypoczywaj!

4. Grypa w ciąży może być niebezpieczna dla dziecka

Pamiętaj, że każda infekcja w ciąży powinna być bezwzględnie konsultowana z lekarzem. Powikłania związane z niedoleczoną grypą mogą wpłynąć nie tylko na twoje samopoczucie, ale również na stan zdrowia dziecka. Zakażenie grypą w ciąży jest najniebezpieczniejsze do 16. tygodnia, gdyż może powodować wady wrodzone oraz ryzyko wystąpienia schizofrenii u maluszka, którego mama przeszła ciężką infekcję grypą. Jest to z wiązane z intensywnym tworzeniem się narządów i układów w organizmie dziecka. Grypa w drugim lub trzecim trymestrze może wpłynąć na zmniejszenie masy urodzeniowej płodu oraz na zwiększenie ryzyka przedwczesnego porodu. Należy również pamiętać, że zażywanie leków na własną rękę też nie jest dobrym rozwiązaniem. Należy tu zachować szczególną ostrożność, aby nie narazić siebie i dziecka na dodatkowe powikłania.

Polecamy: Sposoby na ciążowe mdłości

5. Jak zapobiegać grypie w ciąży?

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania grypie są szczepienia oraz unikanie kontaktu z osobami chorymi. Lekarze zalecają szczepienia na grypę w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Pierwszy trymestr wyklucza stosowanie jakichkolwiek szczepień. Jeśli ciąża jest planowana warto zaszczepić się jeszcze przed poczęciem. Pamiętaj, że szczepionka może nie zawsze zapobiec zachorowaniu, lecz znacznie zmniejszy ryzyko powikłań pogrypowych i wad wrodzonych u dziecka.

Zobacz też: Ile kosztują badania w ciąży. Cena badań prenatalnych


5/5 - (4 głosów / głosy)

Data publikacji: 15/09/2015, Data aktualizacji: 07/11/2021

3 odpowiedzi na “Grypa w ciąży – leczenie i zagrożenia”

  1. Ela Ela pisze:

    Ja zawsze nawet w ciąży pije herbatę z malinami ( dokładnie sokiem robionym przez dziadka ) i nigdy nic się nie dzieje. Nawet lekarz zalecił i mówił że to najbardziej naturalny sposób na gorączkę. Jak musiałam już wybierać leki to tez brałam tylko te z naturalnymi wyciągami. Na kaszel piłam coś z prawoślazem. Super jest dicotuss baby bo zawiera jeszcze miód, nie ma w składzie chemii i na każdy rodzaj kaszlu działa. Najlepiej wybrać własnie te uniwersalne syropy które w różnych sytuacjach pomogą.

  2. Seba Seba pisze:

    Co do herbaty z sokiem malinowym i stanu podgorączkowego (do38stopni) znalazłem taką informacje w innym artykule:
    „Nie dodawaj soku z malin, bo wzmaga on działanie skurczów macicy.”
    źródło: http://www.mamazone.pl/artykuly/ciaza-i-porod/ciaza/zdrowie/2011/jak-leczyc-przeziebienie-w-ciazy.aspx
    Proszę autora o uściślenie.

    • redakcja badaniaprenatalne.pl redakcja badaniaprenatalne.pl pisze:

      Trzeba rozróżnić sok z owoców malin od herbaty malinowej. Herbata malinowa zawiera zwykle liście maliny lub poziomki. Te z kolei rzeczywiście nie są wskazane do 32 tygodnia ciąży bo uważa się, że mają działanie przyspieszające poród. Z kolei owoce są wskazane w każdej ilości. Sok z owoców z malin (najlepiej jeśli jest to taki domowy bo produkty dostępne w sklepach czy aptece zawierają przede wszystkim cukier, a owoców jest tam naprawdę mało) ciężarna może pić. Podaję też link do zaleceń żywieniowych dla kobiet w ciąży opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Sok z malin i owoce malin są tam wymienione jako bardzo wartościowe ze względu m.in na dużą zawartość folianów: http://www.mz.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0012/18210/polzdrow_broszciaza_20120523zal12.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *