Lepiej późno niż wcale? Wiek matki a ciąża

jak szybko zajść w ciążę po 40

Jak szybko zajść w ciążę po 40? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, to dobrze trafiłaś. W niniejszym artykule wyjaśniamy, z czym się wiąże pierwsza ciąża po 40-stce oraz jak można zwiększyć szanse na zdrowe potomstwo w tym wieku. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

1. Późna ciąża to ryzyko, czyli jakie wiążą się z nią zagrożenia?
2. Im późniejszy wiek, tym o dziecko trudniej – jak szybko zajść w ciążę po 40?
3. Trudne relacje z dzieckiem, gdy dorasta
4. Brak sił, zbyt mało czasu

Późna ciąża to ryzyko, czyli jakie wiążą się z nią zagrożenia?

Pierwsza ciąża po 40-stce może się wiązać z pewnymi zagrożeniami. Jednym z nich jest duże ryzyko wystąpienia powikłań takich jak np. cukrzyca ciążowa, niska masa urodzeniowa lub poród przedwczesny [1].

Wraz z wiekiem matki rośnie ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa – to kolejne niebezpieczeństwo związane z ciążą po 40. Szanse na obciążenie genetyczne trisomią 21 dla kobiety w wieku 25 lat wynoszą mniej niż 1 na 1400, tymczasem u 42-latki wzrastają do aż 1:60 [2]. Proporcjonalnie do wieku matki rośnie również ryzyko poronienia. U kobiet w wieku 20-24 lata wynosi ono zaledwie 9%, natomiast u ciężarnych w wieku powyżej 45 lat ryzyko samoistnego poronienia kształtuje się na poziomie powyżej 74% [3].

Inne niebezpieczeństwa, jakie wiążą się z pierwszą ciążą po 40. to duże obciążenie fizyczne dla organizmu [4] oraz zwiększone ryzyko zakończenia porodu przez cesarskie cięcie [5]. Z wyżej wymienionych powodów ciąża po 40 jest traktowana jako ciąża wysokiego ryzyka, nawet jeśli stan zdrowia przyszłej mamy jest bardzo dobry.

Im późniejszy wiek, tym o dziecko trudniej – jak szybko zajść w ciążę po 40?

Kobiety, które planują późne macierzyństwo, często zastanawiają się, jak szybko zajść w ciążę po 40. Wynika to z faktu, że wraz z wiekiem pogarsza się jakość komórek jajowych i co za tym idzie, maleje także płodność [6]. W celu zwiększenia szansy na poczęcie wskazane jest, aby zmodyfikować styl życia oraz wprowadzić odpowiednio zbilansowaną dietę, już na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę [7]. Lekarz może zalecić także wykonanie dodatkowych badań zalecanych dla par starających się o dziecko. Jednym z nich jest badanie cytogenetyczne (inaczej analiza kariotypu). Jego zadaniem jest sprawdzenie, czy u przyszłych rodziców nie ma nieprawidłowości w chromosomach, które mogłyby przyczynić się do wywołania problemów z poczęciem dziecka [8].

Zobacz również: Badania prenatalne a ciąża bliźniacza

Trudne relacje z dzieckiem, gdy dorasta

Planując pierwszą ciążę po 40 należy wziąć pod uwagę także czynniki inne niż te związane ze zdrowiem. Późne macierzyństwo wiąże się z zaletami takimi jak np. stabilność zawodowa i bezpieczeństwo finansowe czy też większe doświadczenie życiowe, ale ma także wady, np. w postaci braku energii koniecznej, aby nadążyć za dzieckiem oraz trudności komunikacyjnych wynikających z dużej różnicy wieku [9]. Potwierdzają to badania przeprowadzone w 2012 roku w Stanach Zjednoczonych, w ramach grantu National Institute of Child Health and Human Development [10]. Wykazały one, że większość par, które z różnych powodów zdecydowały się na pierwszą ciążę po 40, uważa, że najlepszy czas na zostanie rodzicem przypada 5-10 lat wcześniej, w wieku około 30 lat.

Zobacz również: Ciąża w wieku 39 lat – jakie badania prenatalne wykonać, aby upewnić się co do zdrowia dziecka?

Brak sił, zbyt mało czasu

Jakie zagrożenia niesie ciąża po 40, ile wynoszą szanse na urodzenie dziecka z wadą genetyczną, jak szybko zajść w ciążę po 40, jakie są motywacje do tego, aby zostać rodzicem oraz jak będzie wyglądać późne rodzicielstwo – te wszystkie kwestie muszą zostać przedyskutowane z partnerem przed rozpoczęciem starań o dziecko. Dzięki temu para pozna odpowiedź na pytanie, czy w jej wypadku lepiej rodzić późno, czy wcale.


Źródła:

1. Jolly M. et al. The risks associated with pregnancy in women aged 35 years or older. Human Reproduction 15(11): 2433-7 (2000)

2. Antonarakis S.E. 10 years of Genomics, chromosome 21, and Down syndrome. Genomics 51:1–16 (1998)

3. Nybo Andersen, A. M., et al. Maternal age and fetal loss: population based register linkage study. BMJ (Clinical research ed.), 320(7251), 1708–1712 (2000)

4. https://www.verywellfamily.com/having-a-healthy-pregnancy-in-your-forties-4144736

5. Cleary-Goldman J. et al. Impact of maternal age on obstetric outcome. Obstetrics & Gynecology 105(5): 983–990 (2005)

6. https://patient.info/news-and-features/how-difficult-is-it-to-get-pregnant-after-40

7. https://plodnosc.pl/jak-przyjmowac-kwas-foliowy-by-zwiekszyc-szanse-na-ciaze/

8. https://www.testdna.pl/kariotyp/badanie-cytogenetyczne/

9. https://www.verywellfamily.com/parental-age-impact-child-development-4150443

10. Mac Dougall K. et al. 'Inconvenient biology:’ Advantages and disadvantages of first-time parenting after age 40 using in vitro fertilization. Human Reproduction 27(4): 1058-1065 (2012).

 

Oceń

Data publikacji: 02/05/2022, Data aktualizacji: 04/05/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *