Kiedy największa szansa na zapłodnienie? Ile wynosi w dni płodne?

Kiedy największa szansa na zapłodnienie? Ile wynosi w dni płodne?

kiedy największa szansa na zapłodnienie

Prawdopodobieństwo ciąży w dni płodne to zagadnienie, które interesuje w szczególności pary starające się o potomstwo. Czy da się rzeczywiście wyznaczyć moment, kiedy jest największa szansa na zapłodnienie? Sprawdźmy.

test nifty pro

Spis treści:

1. Prawdopodobieństwo ciąży w dni płodne – ile wynosi?
2. Kiedy największa szansa na zajście w ciążę?
3. Ile wynosi szansa na ciążę dzień po owulacji?
4. Jak określić, kiedy są największe dni płodne?
5. Prawdopodobieństwo ciąży w dni płodne – co może na nie wpływać?

Prawdopodobieństwo ciąży w dni płodne – ile wynosi?

Zanim przejdziemy do tego, kiedy największa szansa na zapłodnienie, warto powiedzieć co nieco o dniach płodnych. W przypadku regularnych 28-dniowych cykli jest to czas pomiędzy 8. a 15. dniem cyklu. Ile wynosi prawdopodobieństwo ciąży w dni płodne? Jeśli kobieta jest w wieku poniżej 35 lat, szacuje się, że jest to od 25 do 35% [1].

Kiedy największa szansa na zajście w ciążę?

Kiedy są największe dni płodne? Przyjmuje się, że moment, kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę, przypada na dzień przed owulacją oraz w dniu owulacji. Przed owulacją, kiedy przypadają dni płodne, największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi około 35%, natomiast w jej dniu, 25% [2].

Obliczanie prawdopodobieństwa ciąży w dni płodne nie jest jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Zdarza się, że kobieta nie zachodzi w ciążę, mimo wyznaczonych dni płodnych. Niska szansa na zapłodnienie może wynikać z zaburzeń w cyklu miesiączkowym lub faktu, iż cykl u danej kobiety nie trwa zgodnie z podręcznikową wiedzą równe 28 dni (czas owulacji zależy od indywidualnych predyspozycji kobiecego organizmu [3]). Używany przez lekarzy termin tzw. okno płodne zależy zatem od długości cyklu miesiączkowego [4] [5].

Zobacz również: Objawy zapłodnienia – jak poznać czy jestem w ciąży?

Ile wynosi szansa na ciążę dzień po owulacji?

Okres płodności może trwać do 3-4 dni po owulacji (w zależności od tego, czy kobieta ma regularne cykle miesiączkowe oraz ile one trwają). Na czas trwania tzw. okna płodnego wpływa także przeżywalność plemników w drogach rodnych kobiety. Ponieważ męskie komórki rozrodcze mogą przetrwać w kobiecym ciele do około 5 dni, do zapłodnienia może dojść także w sytuacji, gdy kobieta uprawiała seks przed 13. dniem cyklu [5] [6]. Dokładne określenie tego, ile wynosi szansa na ciążę dzień po owulacji, jest niestety niemożliwe.

Zobacz również: Śluz a dni płodne i niepłodne

Jak określić, kiedy są największe dni płodne?

W określeniu tego, kiedy są największe dni płodne, pomoże kilka metod [3]:

• dokładna i długotrwała obserwacja kobiecego organizmu, np. pomiary temperatury ciała lub ocena śluzu szyjkowego,
• wykonanie testu owulacyjnego. Dostępne w aptekach testy wykrywają podwyższone stężenie hormonu lutropiny,
• zaobserwowanie objawów owulacji, takich jak: przezroczysty, lepki i ciągnący się śluz, obrzmienie oraz tkliwość piersi, zwiększony popęd seksualny i wzrost libido.

Para może skorzystać także z kalkulatora dni płodnych. Po wpisaniu daty ostatniej miesiączki oraz długości trwania cyklu wyznacza on prawdopodobną datę jajeczkowania.

Prawdopodobieństwo ciąży w dni płodne – co może na nie wpływać?

Prawdopodobieństwo ciąży w dni płodne może być niższe, jeśli u kobiety lub mężczyzny wystąpiły jakieś problemy zdrowotne, które mają wpływ na płodność. Należą do nich np. [7] [8]:

endometrioza, nieprawidłowości w budowie jajowodów, wady anatomiczne macicy lub zespół policystycznych jajników u kobiety,
• nieprawidłowa ruchliwość, liczba lub jakość plemników u mężczyzny.
Wyznaczenie tego, kiedy największa szansa na zajście w ciążę, może być również problematyczne u osób, które prowadzą niehigieniczny styl życia (nadużywanie papierosów, alkoholu, narkotyków), są otyłe lub w zaawansowanym wieku [9]. Na płodność wpływają również zaburzenia hormonalne (np. choroby tarczycy), zakażenia przenoszone drogą płciową oraz czynniki genetyczne [9]. W sytuacji, gdy para długo stara się o dziecko bezskutecznie, konieczna jest diagnostyka przyczyn niepłodności i wznowienie starań dopiero po wdrożeniu odpowiedniego dla danego przypadku sposobu leczenia.


Źródła:

1. https://www.todaysparent.com/getting-pregnant/trying-to-conceive/what-are-your-odds-of-getting-pregnant-each-month/ [dostęp: 24.08.2022 r.]

2. https://mamotoja.pl/ciaza/przebieg-ciazy/jakie-jest-prawdopodobienstwo-zajscia-w-ciaze-w-dni-plodne-24648-r1/ [dostęp: 24.08.2022 r.]

3. https://plodnosc.pl/baza-wiedzy/czym-jest-owulacja-kiedy-wystepuje/ [dostęp: 24.08.2022 r.]

4. https://www.yourfertility.org.au/everyone/timing [dostęp: 24.08.2022 r.]

5. https://www.medicalnewstoday.com/articles/322951#ovulation-and-conception [dostęp: 24.08.2022 r.]

6. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/83202,czy-dzien-przed-owulacja-mozna-zajsc-w-ciaze [dostęp: 24.08.2022 r.]

7. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/problemy-z-zajsciem-w-ciaze [dostęp: 24.08.2022 r.]

8. https://zdrowie.pap.pl/intymnosc/fakty-i-mity-o-nieplodnosci [dostęp: 24.08.2022 r.]

9. https://www.nhs.uk/conditions/infertility/ [dostęp: 24.08.2022 r.]

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 28/08/2022, Data aktualizacji: 07/04/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *