Śluz a dni płodne i niepłodne

śluz płodny ile dni przed owulacją

Dni płodne u kobiety można rozpoznać m.in. po rodzaju śluzu w pochwie. Jest to jedna z metod stosowanych w przypadku starania się o dziecko oraz naturalna metoda antykoncepcyjna. Śluz w dni płodne znacznie ułatwia proces zapłodnienia. To dzięki niemu plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety i dotrzeć do komórki jajowej. Obserwacja śluzu może więc pomóc w staraniach o dziecko. Jaki powinien być śluz w dni płodne? Podpowiadamy!

Spis treści:

1. Jaki powinien być śluz w dni płodne?
2. Śluz płodny – ile dni przed owulacją?
3. Pochwa w dni płodne – obserwacja śluzu

Jaki powinien być śluz w dni płodne?

Śluz to wydzielina z pochwy, która pojawia się podczas dojrzewania komórki jajowej. Przez większość cyklu jest ona lepka i biała. W dni płodne jej wygląd nieco się zmienia – śluz płodny jest śliski, kleisty i przezroczysty. Jego konsystencja jest gładka. Może on wyglądem przypominać białko jajka. Gdy śluz płodny się pojawia, kobieta może odczuwać uczucie “zmoczenia” i wilgoci w pochwie.

Pojawienie się śluzu płodnego jest związane ze wzrostem stężenia estrogenów. Ich stężenie w organizmie wzrasta właśnie w dni płodne. Poziom estrogenów wpływa na płodność oraz wygląd śluzu. Im wyższe jest ich stężenie, tym bardziej przeźroczysty jest śluz. Większa przeźroczystość śluzu oznacza większą szansę na zajście w ciążę.

Śluz niepłodny bardzo łatwo odróżnimy od śluzu płodnego. Wygląda on całkowicie inaczej – przyjmuje białą lub żółtawą barwę, jest mętny, przyczepny oraz bardzo gęsty. Często towarzyszy mu także suchość pochwy.

Śluz płodny – ile dni przed owulacją?

Zadaniem śluzu płodnego jest ochrona i odżywianie plemników podczas drogi kanałami rodnymi, która prowadzi do komórki jajowej. To właśnie dzięki niemu plemniki są w stanie zapłodnić jajeczko. Bez śluzu płodnego plemniki zginęłyby w kanale rodnym kobiety, ponieważ miałaby ona zbyt kwaśny odczyn pH.

To, ile dni śluz płodny jest obecny w pochwie kobiety, zależy od wielu czynników. Czas jego obecności w pochwie może być inny w każdym cyklu miesiączkowym. Jednak zawsze pod koniec jego obecności dochodzi do owulacji. Właśnie wtedy z jajnika uwolniona zostaje komórka jajowa gotowa do zapłodnienia.

Zobacz również: Co oznacza niepłodność? Co powoduje niepłodność u mężczyzn i kobiet? Wyjaśniamy

Pochwa w dni płodne – obserwacja śluzu

Każda kobieta planująca macierzyństwo powinna dokładnie obserwować swoją pochwę. Podczas obserwacji należy zwrócić szczególną uwagę na śluz. Dzięki temu możemy znaleźć odpowiedni moment na współżycie, które zakończy się ciążą. Metodę tę nazywa się metodą Billingsa.

Obserwacja śluzu jest bardzo prosta. Wystarczy regularnie przykładać do ujścia pochwy kawałek papieru toaletowego. Dzięki temu możemy stwierdzić, czy pochwa jest sucha, czy wilgotna. Im większą wilgotność pochwy odczujemy, tym większa jest szansa na zapłodnienie. Jeśli do tego śluz jest gładki, przezroczysty i kleisty, to jest to najlepszy moment na współżycie.

Zobacz również: Bezpłodność a niepłodność – na czym polega różnica?

 

4/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 12/06/2022, Data aktualizacji: 15/06/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *