Kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę?

kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę

Planowanie powiększenia rodziny nie jest tak proste, jakby mogło się wydawać. Niestety nie wystarczy współżyć, aby doszło do zapłodnienia. Konieczne jest sprawdzenie, kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę i doprowadzanie do zbliżeń szczególnie w tym czasie. Zobacz, jak to sprawdzić!

Spis treści:

  1. Zajście w ciążę a fazy cyklu miesiączkowego
  2. Jak obliczać dni płodne?

Zajście w ciążę a fazy cyklu miesiączkowego

Płodność kobiety nie zawsze jest taka sama. W jednych fazach cyklu miesiączkowego kobieta jest bardziej płodna, a w innych mniej. Największe szanse na zajście w ciążę ma ona w trakcie owulacji, czyli jajeczkowania. W tym czasie komórka jajowa jest już na tyle dojrzała, że może zostać zapłodniona przez plemnik.

Owulacja przypada na około 14 dni przed krwawieniem miesiączkowym i trwa około 24 godziny. Szanse na zapłodnienie w dni płodne są jednak wysokie także dwa dni przed nią i dwa dni po niej. W pozostałych fazach cyklu kobieta jest względnie niepłodna, ale prawdopodobieństwo zajścia w ciążę nie jest wtedy zerowe.

Zobacz również: Dni płodne a zajście w ciążę

Jak obliczać dni płodne?

Terminy dni płodnych możemy ustalić w następujący sposób:

  •  Prowadząc kalendarzyk miesiączkowy – zapisuj dokładnie daty Twoich miesiączek oraz długość każdego cyklu. Na tej podstawie będziesz mogła wyliczyć, kiedy znowu spodziewać się krwawienia. Obliczysz także, kiedy będziesz najbardziej płodna odejmując, 14 dni od daty menstruacji.
  • Mierząc temperaturę ciała – organizm daje nam sygnały, że jest płodny. Jednym z nich jest niewielki wzrost temperatury. Wzrasta ona w czasie jajeczkowania o około 0,2°C. Jeśli będziemy mierzyć temperaturę codziennie, to szybko zorientujemy się, że jej wartość podskoczyła.
  • Obserwacja śluzu płodnego – w dni płodne zaczyna on przypominać białko jaja kurzego. Staje się również bardziej przezroczysty i rozciągliwy.
  • Testy owulacyjne – wykrywają one stężenie hormonu luteinizujący (LH), które powinno wzrosnąć w trakcie owulacji. Testy te przypominają testy ciążowe.

Możemy kupić je w każdej aptece. Ich stosowanie jest polecane szczególnie przy nieregularnych cyklach miesiączkowych.
Dni płodne rozpoznać możemy także po objawach, które zwykle towarzyszą owulacji. W tym czasie szyjka macicy staje się bardziej miękka i zaczyna znajdować się wyżej w pochwie kobiety. Pojawić może się także ból podbrzusza nazywany bólem owulacyjnym. Może on być dość uciążliwy, ale nie powinien utrudniać codziennego funkcjonowania.

Oceń

Data publikacji: 11/04/2023, Data aktualizacji: 28/04/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *