Ile przybiera dziecko w 9 miesiącu ciąży?

ile przybiera dziecko w 9 miesiącu ciąży

Od momentu zapłodnienia nasze dziecko zaczyna rosnąć i przybierać na wadze. Każdy maluszek w brzuszku ciążowym rozwija się we własnym tempie, ale jego waga powinna mieścić się w pewnych ustalonych normach. Jakiekolwiek odchylenia od norm mogą być sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Warto więc kontrolować przyrost wagi maluszka. Ile rośnie dziecko w ostatnim miesiącu ciąży? Wyjaśniamy w poniższym tekście!

test nifty pro

Spis treści:

1. Ile przybiera dziecko w ostatnich tygodniach ciąży?
2. Ile dziecko przybiera na wadze w ciąży? Od zależy jego waga?
3. Jak ocenić przyrost wagi dziecka w 9 miesiącu ciąży?

Ile przybiera dziecko w ostatnich tygodniach ciąży?

Płód po zapłodnieniu waży zaledwie kilka gramów. Od razu zaczyna on się intensywnie rozwijać, więc w konsekwencji stopniowo przybiera na wadze. W połowie ciąży dziecko waży już około 300 g. A ile dziecko przybiera w ostatnim miesiącu? Jego masa ciała zwiększa się aż dziesięciokrotnie.

Każde dziecko w życiu płodowym rozwija się w indywidualnym tempie. Nie ma więc idealnej masy ciała dla maluszka w 9 miesiącu ciąży. Waga dziecka powinna mieścić się w ustalonych normach:

● W 36 tygodniu ciąży norma to 2335-3291 kg
● W 37 tygodniu ciąży norma to 2513-3543 kg
● W 38 tygodniu ciąży norma to 2686-3789 kg
● W 39 tygodniu ciąży norma to 2851-4019 kg
● W 40 tygodniu ciąży norma to 3004-4234 kg

Przyrost wagi dziecka w 9 miesiącu ciąży nie jest już zbyt duży. Maluszek od 36 do 40 tygodnia ciąży tyje o około 100-150 g tygodniowo. Nieprawidłowy przyrost wagi może świadczyć o zaburzeniach w rozwoju dziecka.

Zobacz również: Ile ważą wody płodowe, łożysko i dziecko?

Ile dziecko przybiera na wadze w ciąży? Od zależy jego waga?

Zakres prawidłowej masy ciała u dziecka w 9 miesiącu ciąży jest dość szeroki. Wynika to z faktu, że dzieci rozwijają się w różnym tempie. Na szybkość przybierania na wadze wpływ ma kilka czynników:

● Sposób odżywiania mamy w trakcie ciąży – wysokotłuszczowa dieta uboga w warzywa i owoce zwiększa ryzyko urodzenia dziecka o wysokiej masie urodzeniowej. Z kolei dieta uboga w białko sprzyja rodzeniu dzieci z niską masą ciała.
● Regularne uprawianie aktywności fizycznej w ciąży
● Czynniki genetyczne
● Masa ciała mamy przed ciążą – według badań kobiety otyłe częściej rodzą dzieci o większej masie ciała.

Zobacz również: Ciąża po terminie – kiedy potrzebne jest wywołanie porodu?

Jak ocenić przyrost wagi dziecka w 9 miesiącu ciąży?

W trakcie ciąży bardzo ważne jest, aby masa ciała dziecka wzrastała w prawidłowym tempie. Zbyt szybkie lub zbyt wolne tycie może świadczyć o nieprawidłowym rozwoju maluszka, dlatego jego waga jest dokładnie monitorowana. Robi to lekarz podczas każdego USG. Podczas badania lekarz ocenia następujące wymiary:

● FL, czyli pomiar nóżki dziecka
● AC, czyli pomiar obwodu brzuszka dziecka
● HC i BPD, czyli pomiary główki dziecka

Na podstawie tych wymiarów wyliczana jest masa ciała płodu. Jest to jedynie wartość przybliżona. Może się ona różnić od rzeczywistej masy płodu o około 200 g. Wpływ na obliczoną wagę dziecka ma m.in. jego ułożenie w brzuszku mamy czy program, którego lekarz użył do badania.

 

4.5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 06/09/2022, Data aktualizacji: 07/04/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *